Mulčováním za krásný trávník

Dílna, stavba a zahrada

Mnoho z nás při pořízení větší zahrady snilo o krásném anglickém trávníku. Ovšem mnoho z nás také záhy zjistilo, že té práce je při tom tolik. Nezřídka kdy tyto situace končily sundáním koše ze sekačky a sekáním bez sběru posekaných zbytků. Vidina anglického trávníku zmizela v nenávratnu a trávník navíc tímto ztratil svoji tvář. Pokud nechcete věnovat péči o trávník veškerý svůj čas trávený na zahradě a přesto chcete, aby vypadal k světu, doporučujeme zvolit sekačku s tzv. mulčováním. Více o mulčování se dočetete v našem dnešním článku.

Při sekání trávníku máte v podstatě tři základní možnosti jeho úpravy. Ti “nejodvážnější” trávník sečou na 2-3 cm výšky vřetenovou sekačkou zhruba 3x týdně, navíc ho pravidelně hnojí a zalévají a tím si zajišťují perfektní trávník anglického stylu. Tento způsob péče však není pro každého a chce velké odhodlání a čas a ctižádost. Dále je tu možnost zástřihu trávníku rotační sekačkou a posekanou drť sbírat do koše sekačky. Náročnost na čas a dostatek místa na posekanou trávu v tomto případě mnoho zahradníků časem odradí a dříve nebo později koš ze sekačky sundají a bočním či zadním výhozem posekanou trávu “odhazují” zpět na trávník. Nicméně dlouhé nerozsekané stonky na trávníku vytvoří vlhkosti nepropustný film a v trávníku se začne takto tvořit nepříjemná plsť, která navíc brání růstu nových výhonků trávy.

Mezi oběma výše uvedenými způsoby sekání lze najít kompromis a to výběrem sekačky s funkcí tzv. mulčování. Mulčování je proces, kdy posekaná tráva je rozdrcena na malé částečky, které zapadnou přímo ke kořenům trávy, kde zetlejí a tím pohnojí trávník. Zároveň se tímto zabraňuje úniku vláhy ze země. Tento způsob sekání vám sice pravý anglický trávník nevytvoří, ovšem rekreační trávník krásný na pohled ano a při poměru práce/výsledek je tato volba možná nejúčinnější ze všech. V naší nabídce naleznete samozřejmě řadu sekaček s mulčováním, napříkald model 4v1 ABG 570 včetně pojezdu.

Kdo dnes má čas na sekání trávníku “po anglicku”. Chcete-li přesto na svůj trávník s láskou vzhlížet, doporučujeme sekat s mulčováním. Kromě krásy vašeho trávníku ušetříte čas, který jinak věnujete stálému vysypávání koše s trávou.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang