Pekáče a zapékací mísy

Domácnost a nábytek

Zapečené těstoviny, maso či zelenina. Se správně vybraným pekáčem nebo zapékací mísou lze dělat divy. Jak se postarat o to, aby byl nákup co nejúspěšnější?

Kuchyně je srdcem domova a místo, kde se rodina a přátelé často schází, aby si užili společné chvíle a dobré jídlo. Při přípravě pečených pokrmů jsou pekáče a zapékací mísy nezbytnými nástroji, které umožňují připravit širokou škálu chutných jídel.

V tomto článku se podíváme na různé typy pekáčů a zapékacích misek, jejich materiály, výhody a tipy, jak je správně používat pro dosažení dokonalých výsledků.

Typy pekáčů a zapékacích mís

Při výběru zapékací mísy je důležité zvážit typ pokrmu, který budete připravovat. Vybírat lze z těchto druhů mís a pekáčů:

 1. Skleněné pekáče:
  • Skleněné pekáče jsou oblíbené pro jejich estetiku, umožňují sledovat průběh pečení.
  • Jsou odolné vůči kyselinám a neovlivňují chuť pokrmů.
  • Doporučují se zejména pro sladké dezerty a zapečené těstoviny.
 2. Keramické pekáče:
  • Keramické zapékací misky jsou trvanlivé a rovnoměrně rozptylují teplo, což pomáhá dosáhnout dokonalého zapečení.
  • Jsou vhodné pro pečení chleba, těstovinových pokrmů a mnoho dalšího.
 3. Hliněné pekáče:
  • Hliněné pekáče jsou vynikající pro pečení chleba a pizzy. Udržují konzistenci vlhkosti a umožňují vytvoření křupavé kůrky.
 4. Silikonové pekáče:
  • Silikonové zapékací misky jsou velmi flexibilní a nelepí se, což usnadňuje vyndání pokrmu.
  • Jsou ideální pro pečení dezertů a muffinů.
 5. Kovové pekáče:
  • Kovové pekáče jsou často používány pro pečení masa a bramborových pokrmů.
  • Jsou výborným vodičem tepla a umožňují rychlé a rovnoměrné pečení.

Jak vybrat správný pekáč nebo zapékací mísu

Zvolte pekáč nebo zapékací misku odpovídající velikosti vašeho receptu. Je důležité, aby pokrm měl dostatek prostoru pro rovnoměrné pečení. Různé materiály mají různé vlastnosti. Sklo a keramika jsou vhodné pro pomalejší pečení, zatímco kovové pekáče jsou dobré pro rychlé pečení.

Existují různé tvary pekáčů a zapékacích misek, jako jsou obdélníky, kruhy nebo čtverce. Vyberte ten, který odpovídá potřebám vašeho receptu.

Tipy pro správné použití

Před vložením pokrmu do pekáče nebo zapékací mísy vždy předehřejte troubu na požadovanou teplotu.

Pro snazší vyndání pokrmu doporučujeme vymazat pekáč nebo zapékací misku tukem nebo obložit pečícím papírem.

Pravidelně sledujte teplotu a čas pečení podle receptu.

Po vyndání pokrmu z trouby nechte pokrm odpočívat několik minut, aby se šťáva rovnoměrně rozložila.

Co vařit v zapékací míse nebo pekáči?

Zapékací misky a pekáče jsou skvělými nástroji pro přípravu široké škály chutných jídel. Mohou být použity pro pečení masa, ryb, zeleniny, těstovin, dezertů a mnoho dalšího. Zde je několik nápadů na pokrmy, které lze vařit v zapékací míse nebo pekáči:

 1. Zapečené těstoviny: Pekáče jsou skvělým nástrojem pro přípravu různých těstovinových pokrmů, jako jsou lasagne, zapečené špagety nebo cannelloni.
 2. Pečené kuře: Pekáče jsou ideální pro pečení celých kuřecích nebo krůtích pokrmů. Můžete je dochutit bylinkami, citronem a dalšími kořením.
 3. Zapečená ryba: Pro přípravu rybích pokrmů můžete použít pekáče. Zkuste například lososa nebo tresku zapečeného s olivovým olejem, citronem a bylinkami.
 4. Zapečené brambory: Brambory nakrájené na plátky nebo kostičky lze zapečením přeměnit na křupavou pochoutku. Přidejte sýr, bylinky a smetanu pro výbornou přílohu.
 5. Hovězí nebo vepřová pečeně: Pekáče jsou skvělým nástrojem pro pečení masných pokrmů. Můžete připravit hovězí roastbeef, vepřovou plec nebo jiné maso.
 6. Zapečená zelenina: Různé druhy zeleniny, jako jsou brambory, cuketa, baklažány, papriky a rajčata, lze zapečením připravit jako zdravou přílohu nebo vegetariánský pokrm.
 7. Dezerty: Zapékací misky jsou ideální pro přípravu dezertů, jako jsou ovocné tarty, chlebové nákypy, koláče nebo crème brûlée.
 8. Šťavnaté řízečky: Můžete připravit šťavnaté a aromatické řízečky z masa, jako je vepřová plec nebo hovězí.
 9. Cibulová polévka: Pro přípravu francouzské cibulové polévky můžete použít zapékací misku s odolným dnom pro karamelizaci cibule.
 10. Dezert s ovocem: Vytvořte sladké zážitky s dezerty, jako jsou jablečný crumble, hruškový zákusek nebo třeba zapečený ananas s medem a skořicí.

Pekáče a zapékací misky jsou v kuchyni velmi všestrannými nástroji a umožňují experimentovat s různými ingrediencemi a recepty. Nebojte s vyzkoušet nové pokrmy a vytvořit lahodné jídlo pro svou rodinu a přátele.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang