Příklepové vrtačky

Dílna, stavba a zahrada

S kutilstvím a prací, kde je manipulace s nářadím nezbytná, jsou neodmyslitelně spjaty příklepové vrtačky. Jsou to jedny z důležitých nástrojů, které každý v životě nejednou potřebuje. K čemu slouží a jak fungují?

V kategorii příklepové vrtačky jsou nabízeny produkty značek Black-Decker, BOSCH, ETA, Metabo, Narex, Ryobi a Skil. Čím vyšší výkon a lepší funkce, tím stoupá cena. Každá takto provedená investice se vyplatí. Existují různé druhy vrtaček, alternativou jsou bezpříklepové vrtačky.

K čemu příklepové vrtačky slouží?

Příklepové vrtačky jsou zejména užitečné při vrtání do tvrdých materiálů, jako je beton, zdivo a kámen. Díky mechanismu příklepu dokážou lépe prorazit a rozbít tvrdý povrch. Při stavbě nebo renovaci domu bude pravděpodobně potřeba vrtat otvory do zdí nebo betonu pro instalaci hmoždinek, hřebíků, závěsů a dalších prvků.

Vrtat otvory pro uchycení nábytku či jiných předmětů do zdí (poličky, obrazy). Při pokládce elektrických kabelů nebo vodičů může být potřeba vrtat otvory pro průchody kabelů skrz stěny nebo stropy. Příklepové vrtačky jsou také užitečné pro dílenské práce, jako je vrtání otvorů do kovu, dřeva nebo plastu.

Jak fungují příklepové vrtačky

Všechny vrtačky v této kategorii jsou vybaveny příklepovým mechanizmem. Díky tomuto speciálnímu systému dokáží příklepové vrtačky snadno vrtat i do tak tvrdých materiálů, jako je beton, kámen či zdivo.

Pro vrtání do takových materiálů je potřeba použít speciální vrtáky vyráběné právě k těmto účelům. U některých příklepových vrtaček lze příklep snadno vypnout. Poté se příklepové vrtačky chovají jako normální vrtačky a lze s nimi vrtat i měkčí materiály, jako je dřevo, kovy a plasty.

Vrtačka s příklepem by neměla chybět mezi vybavením žádného kutila ani řemeslníka. Při výběru příklepové vrtačky je žádoucí sledovat parametry, jako jsou síla příklepu, výkon motoru, velikost a typ sklíčidla a počet rychlostí převodovky.

Příklepové vrtačky generují více vibrací a hluku než běžné vrtačky, proto je důležité dodržovat bezpečnostní opatření, jako jsou ochranné brýle, sluchátka a pracovní rukavice.

Jaké funkce mohou příklepové vrtačky mít?

Další užitečnou výbavou, kterou příklepové vrtačky mohou disponovat, je plynulá regulace otáček, hloubkový doraz s přídavnou rukojetí a reverzace chodu motoru. Některé modely jsou vybaveny dvourychlostní převodovkou, která umožňuje zvolit otáčky pro různé činnosti, jako je vrtání měkkých materiálů, tvrdých materiálů, šroubování či řezání závitů.

Dle povahy materiálu jsou některé příklepové vrtačky schopné elektronicky doladit otáčky. Užitečnou funkcí je také možnost vypnutí příklepu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang