Bosch

Značky

Bosch je německá strojírenská a technologická společnost se sídlem v Gerlingenu. Společnost byla založena Robertem Boschem ve Stuttgartu v roce 1886.

Většina podniků skupiny Bosch je rozdělena do následujících čtyř obchodních odvětví.

Řešení pro mobilitu

Výzkumné a vývojové centrum Bosch v německém Abstattu, které je hlavním místem pro vývoj automobilových komponentů.
Podnikatelský sektor Mobility Solutions se v roce 2019 podílel 60 % na celkových tržbách. jeho hlavními oblastmi činnosti jsou technologie vstřikování a periferní zařízení pro spalovací motory, elektrifikace hnacího ústrojí, systémy řízení, bezpečnostní a asistenční systémy pro řidiče, technologie infotainmentu, jakož i komunikace mezi vozidly a mezi vozidly a infrastrukturou, koncepce opraven a technologie a služby pro trh s náhradními díly pro automobilový průmysl.

Mezi zvláštní strategické priority odvětví patří transformace hnacího ústrojí a rozšíření podnikání v oblastech elektrifikace, automatizovaného řízení, nových elektrických a elektronických architektur pro vozidla, přístupu k sousedním segmentům trhu a rozvoje dalších služeb.

S účinností od 1. ledna 2018 byla vytvořena nová divize Powertrain Solutions, která se zabývá vývojem technologických produktů pro pohonné jednotky bez ohledu na zdroj energie. Nová divize vznikla sloučením bývalých divizí Gasoline Systems a Diesel Systems. Nabízí produkty pro technologie hnacích ústrojí od přímého vstřikování benzinu a nafty až po elektrifikované hnací ústrojí s bateriovými systémy a v budoucnu bude nabízet i technologie palivových článků.

Průmyslová technologie

V obchodním roce 2019 se sektor průmyslových technologií podílel na celkových tržbách skupiny Bosch zhruba 10 procenty.Do tohoto sektoru patří divize pohonné a řídicí techniky, jejíž produkty zahrnují pohony, řízení a lineární pohyby na míru pro automatizaci továren, výstavbu a strojírenství a mobilní stroje.

Druhá divize, Packaging Technology, poskytuje procesní a obalové materiály pro farmaceutický a potravinářský průmysl. Její sortiment zahrnuje samostatné stroje, systémy a servis. V roce 2018 se společnost Bosch rozhodla hledat pro tuto divizi nového vlastníka. Vlastní dodavatel montážních systémů Bosch, společnost Robert Bosch Manufacturing Solutions GmbH, Stuttgart, zůstává součástí skupiny Bosch; dosud byla součástí divize Packaging Technology.

Kromě toho je od začátku roku 2018 součástí divize Industrial Technology obchodní jednotka Bosch Connected Industry, která vyvíjí software a realizuje projekty Průmyslu 4.0 pro interní i externí zákazníky.

Spotřební zboží

Obchodní sektor Spotřební zboží se v roce 2019 podílel na celkových tržbách skupiny Bosch přibližně 23 %. Jeho divize Power Tools je dodavatelem elektrického nářadí, příslušenství k elektrickému nářadí a měřicí techniky. Kromě elektrického nářadí, jako jsou příklepové vrtačky, akumulátorové šroubováky a přímočaré pily, patří mezi její výrobky také zahradní technika, jako jsou sekačky na trávu, nůžky na živý plot a vysokotlaké čističe. Jedním ze stěžejních bodů divize je pohodlné, vysoce výkonné akumulátorové nářadí a stále častěji také nářadí a služby využívající web.

Do sektoru spotřebního zboží patří také společnost BSH Hausgeräte GmbH, která nabízí širokou škálu moderních, energeticky úsporných a stále více propojených domácích spotřebičů. Její výrobky sahají od praček a sušiček přes chladničky a mrazničky, sporáky a trouby a myčky nádobí až po malé spotřebiče, jako jsou vysavače, kávovary a kuchyňské roboty.

Energie

V roce 2019 vytvořila divize Energie a technologie budov 7 % celkového obratu skupiny Bosch. Její divize Technologie budov (dříve Bezpečnostní systémy) má dvě oblasti podnikání: globální obchod s produkty pro zabezpečení a komunikaci a obchod s regionálními integrátory. Druhá jmenovaná oblast nabízí služby v oblasti zabezpečení budov, energetické účinnosti a automatizace budov ve vybraných zemích. Obě jednotky se zaměřují na komerční aplikace. Výrobky zahrnují kamerové systémy, systémy detekce narušení, požární systémy a hlasové poplašné systémy, jakož i systémy kontroly přístupu a profesionální audio a konferenční systémy.

Divize termotechniky nabízí systémy pro klimatizaci, ohřev vody a decentralizované řízení spotřeby energie. Poskytuje systémy vytápění a řízení spotřeby energie pro obytné budovy, ohřívače vody a komerční a průmyslové systémy vytápění a klimatizace.

Divize Bosch Global Service Solutions nabízí outsourcing podnikových procesů a služeb především pro zákazníky v automobilovém průmyslu, cestovním ruchu a logistice a v oblasti informačních a komunikačních technologií. V rámci společnosti Bosch poskytuje také funkce sdílených služeb.

Společnost Robert Bosch Smart Home GmbH nabízí produkty pro domácnost ovládané přes web a pomocí aplikací.

Skupina Bosch působí i v dalších oblastech podnikání, které nejsou přiřazeny k určitému odvětví.

Bosch Healthcare Solutions GmbH je dceřinou společností ve stoprocentním vlastnictví společnosti Robert Bosch GmbH. Dceřiná společnost byla založena v roce 2015 s cílem vyvíjet produkty a služby, které zlepšují zdraví a kvalitu života lidí. Zákazníkům nabízí propojené produkty a služby v oblasti zdravotní péče a zdravotnické techniky. V březnu 2020 společnost Bosch Healthcare Solutions oznámila, že vyvinula diagnostický nástroj pro detekci koronaviru SARS-CoV-2, který je zodpovědný za pandemii COVID-19, a to za méně než tři hodiny. Podle společnosti Bosch lze test provést přímo v místě péče, čímž odpadá nutnost přepravy vzorků.

Společnost Bosch Software Innovations působí v oblasti internetu věcí již téměř deset let. Její tým přenáší myšlenky internetu věcí z úrovně strategie do praktické realizace a pomáhá společnostem řídit proces digitální transformace.

Grow Platform GmbH je právnickou osobou společnosti Grow a 100% dceřinou společností koncernu Bosch. Grow je interní inkubátor pro začínající podniky.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang