Tonkatsu omáčka

Značky

Japonská kuchyně je proslulá svou bohatou paletou chutí a jedinečnými kořeněnými omáčkami. Jednou z nejoblíbenějších je tonkatsu omáčka, která doprovází ikonický pokrm zvaný tonkatsu – chutný a křupavý vepřový řízek. K čemu se hodí? Co obsahuje?

Tonkatsu omáčka je kombinací sladkého, slaného, a mírně kyselého, což ji činí neodolatelnou pro milovníky japonského jídla i ty, kteří touží po nových chuťových dobrodružstvích.

Tonkatsu omáčka

Tonkatsu omáčka je japonská omáčka, která se tradičně podává jako dip nebo poleva k pokrmu zvanému „tonkatsu.“ Tonkatsu je japonský řízek, který je obvykle vyroben z plátku vepřového masa, který je smažený v křupavé střednětmavé strouhance. Tonkatsu omáčka je neodmyslitelnou součástí tohoto pokrmu a dodává mu charakteristickou sladkou a slanou chuť.

Zde jsou některé klíčové ingredience a vlastnosti tonkatsu omáčky:

 1. Sladkost: Tonkatsu omáčka má sladkou chutí díky přítomnosti cukru nebo sladkého rýžového sirupu.
 2. Slanost: Její slaná chuť pochází ze sójové omáčky, která je jedním z hlavních složek.
 3. Kyselost: Některé verze tonkatsu omáčky mohou obsahovat také kyselinu octovou, která přidává mírně kyselou chuť.
 4. Složení: Tradiční tonkatsu omáčka obsahuje sójovou omáčku, cukr, dashi (japonský vývar), mirin (sladké rýžové víno) a někdy i worcesterskou omáčku.
 5. Koncentrace: Existují různé koncentrace tonkatsu omáčky, od koncentrovaných a silnějších až po řidší a jemnější verze. Záleží na preferencích vašeho chuťového profilu.

Tonkatsu omáčka se používá nejen k podávání s tonkatsu, ale také jako dip pro další pokrmy, jako jsou tempura, sushi nebo pokrmy z nudlí. Má specifickou, bohatou a sladkou chuť, která perfektně doplňuje mnoho japonských pokrmů. Tonkatsu omáčka je také oblíbeným kořením pro různé druhy rýžových pokrmů a nálevek.

Recept na tonkatsu omáčku

Výroba tonkatsu omáčky může být doma poměrně jednoduchá, pokud máte k dispozici potřebné ingredience. Zde je základní postup pro přípravu tonkatsu omáčky:

Ingredience:

 • 1/2 šálku sójové omáčky
 • 1/4 šálku mirin (sladké rýžové víno)
 • 2 lžíce cukru
 • 1/4 šálku dashi (japonský vývar)
 • 1 lžíce kvalitního jablečného octa

Postup:

 1. Připravte suroviny: Mějte připraveny všechny suroviny. Dashi můžete připravit z instantního prášku nebo použít hotový dashi, který je k dostání v obchodech se speciálním japonským zbožím.
 2. Smíchejte ingredience: Ve středně velkém hrnci smíchejte sójovou omáčku, mirin a cukr. Ohřejte směs na středním ohni a míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí.
 3. Přidejte Dashi: Přidejte dashi do směsi a pokračujte v míchání. Dashi přidává výraznou chuť a aromatické složky omáčky.
 4. Povařte a odstavte: Přiveďte směs k varu a poté snižte teplotu na minimum. Nechte omáčku vařit na mírném ohni asi 5 minut, aby se chutě promísily.
 5. Přidejte ocet: Přidejte jablečný ocet a promíchejte. Ocet přidává mírně kyselou chuť omáčce.
 6. Odstavte a nechte vychladnout: Odstavte omáčku z ohně a nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu. Během ochlazování se omáčka bude zahustit.
 7. Filtrování a uchování: Pokud máte omáčku hotovou, můžete ji přes síto nebo jemné plátno přefiltrovat, abyste odstranili případné nečistoty. Poté ji uložte v uzavřené nádobě v chladničce.

Tonkatsu omáčka je nyní připravena k použití. Můžete ji podávat k tonkatsu řízkům, tempuře, sushi nebo jakémukoli jinému pokrmu, který si přejete zlepšit tímto sladko-slaným dipem.

Bull Dog tonkatsu omáčka

Tonkatsu omáčka značky Bulldog je jednou z nejoblíbenějších a dobře známých tonkatsu omáček na trhu. Tato značka nabízí kvalitní a autentickou japonskou omáčku, která je oblíbená nejen v Japonsku, ale i po celém světě.

Značka Bulldog je známá pro svou výrobu tradičních japonských omáček a koření. Jejich tonkatsu omáčka je vyrobená z kvalitní sójové omáčky, cukru, octa, koření a dalších ingrediencí, které dodávají omáčce charakteristickou sladkou a slanou chuť. Tato omáčka je vynikajícím doplňkem pro tonkatsu řízky a další japonské pokrmy.

Bulldog tonkatsu omáčka je ideální pro ty, kteří hledají autentickou chuť japonské kuchyně a chtějí si vychutnat tradiční jídla jako tonkatsu doma. Tato omáčka je dostupná ve specializovaných obchodech s asijskými potravinami a online prodejcích, což ji činí snadno dostupnou pro kulinářské dobrodruhy, kteří chtějí experimentovat s japonskými recepty.

K čemu se hodí

Tonkatsu omáčka je tradiční japonská omáčka, která se obvykle podává jako dip nebo poleva k některým japonským pokrmům. Tato omáčka má charakteristickou sladkou a slanou chuť a dodává pokrmům vynikající chuťový zážitek. Zde je několik pokrmů a jídel, k nimž se tonkatsu omáčka tradičně podává:

 1. Tonkatsu: Samozřejmě, tonkatsu omáčka je pojmenována po pokrmu, ke kterému je nejčastěji podávána. Tonkatsu je smažený vepřový nebo kuřecí řízek, a tonkatsu omáčka se stává vynikajícím doplňkem, který zvýrazňuje chuť tohoto křupavého řízku.
 2. Katsudon: Katsudon je další japonský pokrm, který obsahuje smažený vepřový řízek (tonkatsu) jako hlavní složku. Tonkatsu omáčka se používá jako součást omáčky pro tento pokrm.
 3. Tempura: Tonkatsu omáčka může být také použita jako dip k tempuře, což jsou smažené mořské plody, zelenina nebo houby obalené v křupavém těstí.
 4. Karaage: Karaage je japonský pokrm, který zahrnuje smažené kousky kuřecího masa. Tonkatsu omáčka může být použita jako dip pro karaage nebo jako součást marinády.
 5. Hirekatsu Sando: Hirekatsu sando je sendvič, který obsahuje smažený vepřový řízek, a tonkatsu omáčka se často používá jako součást sendviče, aby dodala chuť.
 6. Okonomiyaki: Okonomiyaki je japonský placka nebo palačinka, která může obsahovat různé přísady. Tonkatsu omáčka může být použita jako poleva na okonomiyaki, aby dodala sladkou a slanou chuť.
 7. Yakisoba: Yakisoba je japonská smažená nudle, a tonkatsu omáčka může být použita jako součást omáčky pro tento pokrm.
 8. Takoyaki: Takoyaki jsou koule z kukuřičného těsta s náplní z mořských plodů. Tonkatsu omáčka může být použita jako poleva na takoyaki pro další chuťový zážitek.

Tonkatsu omáčka je vynikajícím doplňkem mnoha japonských pokrmů a dodává jim bohatou a sladkou chuť. Její unikátní chuť ji činí nezbytným prvkem v japonské kuchyni.

Tato omáčka však není vhodnou volbou pro lidi, kteří mají problémy s pšenicí. Protože mezi její složky patří sója a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Je to však velmi doporučovaná omáčka, pokud rádi přidáváte k masu a sushi sladkokyselou chuť.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang