Beko

Značky

Společnost Beko Elektronik A.Ş. založili v roce 1954 v tureckém Istanbulu Vehbi Koç, zakladatel společnosti Koç Holding (který v roce 1955 založil také společnost Arçelik A.Ş., mateřskou společnost společnosti Beko), a Leon Bejerano. Název společnosti je kombinací prvních dvou písmen příjmení zakladatelů.

V roce 2004 koupila společnost Beko Elektronik německou společnost Grundig a do ledna 2005 tvořila společnost Beko a její konkurenční turecká značka elektroniky a bílé techniky Vestel více než polovinu všech televizorů vyrobených v Evropě.

V dubnu 2010 se elektronická divize společnosti Beko přejmenovala na Grundig Elektronik A.Ş.

Na mimořádné valné hromadě akcionářů společnosti Arçelik A.Ş. dne 29. června 2009 bylo rozhodnuto o sloučení společnosti Arçelik A.Ş. s dceřinou společností Grundig Elektronik A.Ş. (kterou bude přímo spravovat společnost Arçelik A.Ş. ze skupiny Koç Holding), a to převzetím veškerých aktiv a závazků společnosti Grundig jako celku.

Beko je v některých zemích rozpočtovou značkou a v několika zemích se nadále používá pro řadu výrobků společnosti Arçelik A.Ş., jako jsou televizory, chladničky, pračky a myčky nádobí.

V červnu 2014 společnost Beko vyměnila své staré logo za nové.

V roce 2014 začala společnost Beko prodávat své výrobky v Egyptě, kde si získává oblibu a větší podíl na trhu.

V Indii se společnost Voltas, původně značka klimatizací a dceřiná společnost skupiny Tata Group, stala partnerem společnosti Beko při výrobě domácích spotřebičů, jako jsou televizory, myčky nádobí, pračky atd.

Incidenty

Některé výrobky Beko představovaly bezpečnostní riziko pro spotřebitele, kteří si je koupili. V roce 2016 byla Mishell Moloneyová nalezena mrtvá v důsledku závady na sušičce Beko, která se vznítila. Společnost Beko se snažila tvrdit, že závada, která vedla k Moloneyové smrti, byla „tragickým a ojedinělým incidentem“. Sušička DCS 85W, kterou používala Moloneyová, však již byla zodpovědná za přibližně dvacet požárů ve Spojeném království. Šéf kontroly kvality společnosti Beko, Andrew Mullin, také prozradil, že menší modely této řady byly již staženy z důvodu stovek bezpečnostních incidentů.

Sponzorství

Společnost Beko je oficiálním sponzorem turecké, italské a litevské první basketbalové ligy a mistrovství světa v basketbalu FIBA 2014 ve Španělsku, od roku 2014 je partnerem španělského fotbalového klubu FC Barcelona a tureckého fotbalového klubu Beşiktaş JK, turkmenského fotbalového klubu FC HTTU. Kromě toho byla od roku 2008 jedním z největších inzerentů v anglické Premier League a oficiálním sponzorem FA Cupu, v sezóně 2005-06 sponzorovala společnost Beko klub Millwall F.C.

Na Novém Zélandu je společnost Beko hlavním sponzorem Netball New Zealand. Společnost Beko je hlavním sponzorem společnosti Volley Lube.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang