Provzdušňovače obnoví krásu a vitalitu trávníku

Dílna, stavba a zahrada

Starostliví pečovatelé trávníku vědí, jak je důležité používat kvalitní a spolehlivé přístroje. Díky nim trávník bude právě takový, jaký má být – hustý, krásně zelený a zdravý. Velice důležité, pro bezproblémový růst trávníku, jsou také provzdušňovače.

Tyto přístroje jsou na trhu od celosvětově známých výrobců BOSCH, ETA, MA-RI-NA, Black-Decker.

K čemu jsou provzdušňovače užitečné?

Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech. Silná a nepropustná vrstva, vytvořená vegetací v trávníku, může být i několik centimetrů silná. Zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenům a zároveň brání výměně plynů. Trávníku hrozí udušení. Co s tím? Provzdušňovače tento problém vyřeší.

V důsledku nezakořenění kořenů do hloubky a jejich následné rozrůstání do plochy se tvoří travní plsť. Trávník tak v suchých obdobích může rychle vysychat, protože kořeny nedosáhnou na vláhu v hlubších horizontech půdy. Tvoří se místa s řídkým porostem, kde jsou příznivé podmínky pro plevel.

Trávník také může být napaden různými plísňovými a houbovými onemocněními. Pokud chce mít majitel trávník zdravý a hluboko zakořeněný, je nezbytné odstraňovat travní plsť. Provzdušňovače (neboli vertikutátory) pomohou se s těmito nežádoucími okolnostmi vypořádat a odstranit tak všechny škůdce, které na trávník číhají.

Jak provzdušňovače pracují?

Tyto přístroje vytrhávají travní plsť a mech z trávníku. Po vertikutaci je trávník důkladně pročesaný a látková výměna tak může v pořádku probíhat. Odstraněná plsť je vyhazována do koše. Travní plocha je bez problémů připravena k aplikaci speciálních hnojiv.

Některé provzdušňovače mají nožový válec, který se používá dvakrát ročně, zbaví trávník plstě a prořízne rostliny. Porost se tak výrazně zhustí. Válec s ocelovými drátky slouží k dočištění trávníku po každém sečení. Tento válec tak ocení zejména majitelé sekaček na trávu, které nemulčují.

Provzdušňování trávníku

Provzdušňování trávníku je proces, kterým se odstraňuje přebytečný vzduch, organické materiály a půda ze spodní části trávníku, což umožňuje kořenům trávy lépe se dostávat k vzduchu, vodě a živinám. To může zlepšit zdraví a růst trávy. Existuje několik způsobů, jak provzdušňovat trávník, a jedním z nich je použití provzdušňovače trávníku.

Provzdušňovač trávníku je zařízení, které je obvykle podobné stroji na sekačku. Má válcovou nebo hrotovou konstrukci, která je vybavena ostrými třpytivými hroty nebo ozubenými válci. Jak funguje provzdušňovač trávníku:

  1. Příprava: Nejprve je třeba trávník připravit. Měl by být suchý a dobře posekaný, přičemž travní trs je ideálně krátký.
  2. Nastavení hloubky: U provzdušňovače lze nastavit hloubku, do které budou hroty nebo válec zasahovat do půdy. Obvykle se doporučuje provzdušňovat trávník na hloubku 5-7 centimetrů, ale může to záviset na druhu trávníku a stavu půdy.
  3. Procházení trávníkem: Provzdušňovač je pak pomalu veden přes trávník, kde jeho hroty nebo válec pronikají do půdy. Během tohoto procesu jsou odstraněny přebytečné vzduchové kapsy a jiné nečistoty v půdě.
  4. Odstranění odpadu: Po provzdušňování můžete sbírat odpadky, které byly vytvořeny během procesu, jako jsou vytahané hlíny a organický materiál.
  5. Dodatečná péče: Po provzdušňování trávníku je vhodné trávník dobře zalít a podpořit zotavení kořenů trávy.

Provzdušňování trávníku se obvykle provádí na jaře nebo na podzim, kdy je trávník v nejlepší kondici pro růst. Tento proces může pomoci trávníku lépe absorbovat vodu, živiny a vzduch, což v konečném důsledku zlepšuje jeho vzhled a zdraví.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang