Stolní vařiče – podle čeho vybírat a kam sahá jejich historie?

Spotřebiče

Stolní vařiče se skvěle hodí na rychlou a jednoduchou přípravu chutných jídel. Jak stolní vařiče fungují, jaké druhy se nabízejí a který si vybrat?

Je cestování vaší velkou zálibou, ale nechcete na dovolených utrácet velké částky za stravu? Nevadí vám na dovolené věnovat čas vaření? Pak právě vám jsou určeny stolní vařiče různých značek. Z nejznámějších značek zmíníme např. Tefal, ETA, Fagor. Kvalitní stolní vařiče jsou vhodné nejen na cesty, ale také všude tam, kde by jinak nebyla možnost vařit.

Jaké stolní vařiče si vybrat?

Tyto vařiče nabízíme v jednoplotnové nebo dvouplotnové podobě. Poskytujeme také velmi moderní indukční vařiče, o nichž se podrobněji zmíníme níže. Stolní vařiče šetří energii až o několik desítek procent. S vaším novým stolním vařičem na dovolené nikdy nebudete přemýšlet, kolik můžete utratit za jídlo. Během pár minut můžete udělat rychlý oběd či večeři.

Jedete na dovolenou do kempu, kde není kuchyňka? Řešením pro vás jsou stolní vařiče. Vezměte vašeho nového pomocníka s sebou na cesty a provoňte svými pochoutkami celou chatku.

Stolní vařiče jsou jednoduše přenosné a disponují ochranným víkem proti znečištění. Pokud si myslíte, že dvouplotnový vařič je pro vás zbytečný, obstarejte si jednoplotnový. Jednoplotnové stolní vařiče jsou snadněji skladovatelné a samozřejmě lehčí.

Jaké funkce stolní vařiče nabízejí?

Za zmínku zajisté stojí indukční vařiče, které šetří váš čas i energii. Díky indukční technologii se voda ohřeje během několika sekund. Keramická varná deska je studená na dotyk, což zaručuje naprostou bezpečnost a snadnou údržbu. Při odstavení nádobí se vařič sám vypne. Indukční stolní vařiče mají většinou dotykové ovládání a LCD displej.

Můžete volit mezi různými stupni ohřevu a načasovat minuty s následným vypnutím. Některé stolní vařiče disponují přednastavenými režimy pro přípravu různých jídel. S indukčními vařiči bude vaše vaření mimo domov ještě pohodlnější a zajímavější!

Pokud dáváte přednost klasickým elektrickým vařičům, ani zde nebudete zklamaní. Stolní vařiče jsou příkonově nenáročné a vysoce tepelně účinné. K síti se připojí přívodem s vidlicí. Vařiče jsou chráněny proti přehřátí, disponují plynuje regulovatelným termostatem a kontrolovat jejich chod je snadné díky světelným kontrolkám.

Kde se vzali stolní vařiče

Stolní vařiče jsou nedílnou součástí moderní kuchyně. Pomocí nich si můžeme připravit výborné jídlo za velmi krátkou dobu. Ale jaká je vlastně historie těchto praktických kuchyňských spotřebičů?

Pojďme se vrátit do 19. století, kdy byly stolní vařiče poprvé vyrobeny. Tehdejší modely byly napájeny plynnou či kapalnou ropou a byly určeny především pro použití v kancelářích či továrnách. O něco později byly vyrobeny i vařiče s elektřinou, které se staly velmi populárními v domácnostech.

Předchůdcem moderního stolního vařiče byla tzv. kartařka, což byl zařízení používané v 19. století pro vaření na dřevěné palivo. Tento typ vařiče byl obvykle přenosný a umožňoval vařit na otevřeném ohni. Při používání kartařky byla potřeba opatrnost, aby nedocházelo k úrazům či požárům.

S nástupem plynových a elektrických technologií začaly vznikat moderní stolní vařiče. V roce 1802 byl patentován první plynový vařič, který byl určený pro použití v domácnostech. Tento model měl ovládací prvky umístěné na přední straně, což usnadňovalo ovládání hořáku. Plynové vařiče se rychle staly populárními díky svému rychlému a efektivnímu vaření.

V případě elektrických vařičů bylo první patentováno v roce 1891 na Zemi. Následovalo ještě několik dalších vylepšení a patentů, ale jejich skutečný nástup přišel až v druhé polovině 20. století. Elektrické vařiče byly výhodné pro domácnosti bez přístupu k plynovému zdroji. Navíc umožňovaly přesné nastavení teploty a mnoho dalších funkcí.

Vývoj stolních vařičů neustále pokračuje. Dnes máme k dispozici širokou škálu moderních modelů, které nabízejí mnoho funkcí a designů. Existují indukční vařiče, které využívají magnetické pole k ohřevu nádobí, a také keramické vařiče, které mají hladký povrch a jsou snadno čistitelné.

Stolní vařiče nám umožňují vařit rychle a jednoduše, ať už je potřeba uvařit polévku, připravit si kávu nebo ohřát jídlo. Jsou skvělým pomocníkem v každé kuchyni.

Historie stolních vařičů je zajímavá a bohatá. Od jednoduchých zařízení s plynovým nebo elektrickým zdrojem po moderní nejnovější technologie, stolní vařiče prošly dlouhou cestou. Staly se nedílnou součástí moderní kuchyně, která nám umožňuje připravit si chutné jídlo rychle a pohodlně.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang