Jak se zbavit plísní v bytě a jak jim předcházet?

Spotřebiče

Máte doma stěny pokryté plísní a utrácíte stovky korun za protiplísňové nátěry, které ale pomůžou vždy jen na chvíli? Když vejdete do místnosti, praští Vás přes nos zatuchlý zápach, který ani osvěžovače vzduchu nepřebijí? Vlhne Vám ve skříni oblečení a tvoří se skvrny na nábytku i přesto, že neustále uklízíte? Pak patříte k těm, jejichž příbytek trpí nadměrnou vlhkostí vzduchu.

Řešení je překvapivě jednoduché. Domo DO 340 DH je kvalitním a výkonným (340 W) odvlhčovačem / vysoušečem vzduchu, který výborně poslouží v každé domácnosti. Pokud je teplota v místnosti 35°C a vlhkost vzduchu 90%, je maximálním výkonem tohoto odvlhčovače 830 g/h, což odpovídá asi 20 litrům odvlhčení za den, i proto tento výrobek disponuje zásobníkem na vodu o dostatečném objemu 5 litrů.

Pokud se i přesto zásobník naplní rychleji, než jste očekávali, přístroj se automaticky vypne a bude Vám tuto skutečnost signalizovat. Signálu se dočkáte i pokud zásobník nebude správně nasazen, nebudete se tedy muset bát nevhodné manipulace s přístrojem. Pro snadnou manipulaci je k dispozici i výsuvná rukojeť.

K přístroji také můžete připojit hadici, která Vám umožní odvádět vodu i do jiných odtokových míst. Odvlhčovač / vysoušeč vzduchu Domo DO 340 DH působí při teplotách od 5 do 35 °C a v místnostech o rozloze až 270 m³, spolehlivě tedy vysuší jakoukoliv místnost ve Vašem bytě a to za téměř jakýchkoliv teplotních podmínek.

Vzduchový filtr je omyvatelný a snadno přístupný, budete ho tedy moci používat opakovaně. Tento odvlhčovač je vyveden v bílé a stříbrné barvě a svým designem tak zapadne do jakéhokoliv interiéru.

Jedinou alternativou odvlhčovači/vysoušeči vzduchu je důkladné a pořádné větrání, i v jen trochu chladnějších dnech je ovšem téměř nemožné vyvětrat tak důkladně, aby vlhkost vzduchu dostatečně poklesla a přitom se místnost neponořila do chladu a vytápění tak nepřišlo vniveč.

Pokud tedy srovnáte náklady s uniklými energiemi způsobenými při potřebném větrání, vyjde vám přístroj Domo DO 340 DH jako nejvýhodnější dlouhodobá možnost odstranění problémů s nadměrnou vlhkostí vzduchu.

Prevence plísní – jak se chránit před touto nepříjemnou a zdraví škodlivou entitou?

Když se řekne „plíseň“, většina z nás si okamžitě představí tmavé skvrny na stěnách, zatuchlou vůni a zdravotní problémy. Plísně jsou jedním z nejčastějších problémů ve vnitra našich domovů a mohou způsobovat řadu zdravotních obtíží. Prevence plísní je proto klíčová. V tomto článku si představíme několik jednoduchých a účinných opatření, která vám pomohou vyhnout se plísním.

Prvním krokem v prevenci plísní je udržování správného vnitřního prostředí. Plísně se nejčastěji vytvářejí v místech s nadměrnou vlhkostí a špatnou cirkulací vzduchu. Proto je důležité mít v místnostech dostatečnou ventilaci a pravidelně větrat. Zvláště v koupelně po sprchování, kdy se vytvoří velké množství vlhkosti, je nezbytné dobře větrat a odstranit vlhkost.

Dalším důležitým faktorem prevence plísní je správné vytápění a izolace místností. Chceme-li se vyhnout vzniku plísní, musíme udržovat konstantní a optimální teplotu ve všech místnostech. Kolísání teploty může vést k kondenzaci vlhkosti na stěnách, což je ideální podmínka pro růst plísní. Proto je důležité zajistit, aby bylo v domě dostatečné tepelné izolace a vyhovující topení.

Dále je třeba pečovat o čistotu a údržbu všech prostorů v domě. Plísně nejčastěji rostou tam, kde se hromadí nečistoty a přebytečná vlhkost. Pravidelné vytírání a čištění povrchů je proto nezbytné. Zejména v kuchyni a koupelně je důležité udržovat čisté a suché prostředí. Navíc je vhodné vybírat výrobky na úklid, které mají antimikrobiální účinky a pomáhají minimalizovat růst plísní.

Správná údržba stavebních prvků je také základem prevence plísní. Je třeba napravit všechny praskliny a netěsnosti, které umožňují pronikání vlhkosti. Zvláště důležité je opravit poškozená okna, dveře a střechu, které mohou být přístupovou cestou vlhkosti do domu. Pravidelná kontrola a údržba těchto stavebních prvků je tedy nutností.

Pokud se již v domě objeví známky plísní, je nezbytné jednat rychle. Plísně nejen poškozují stavbu a vyvolávají nepříjemný zápach, ale mohou také negativně ovlivňovat naše zdraví. Pokud se bohužel plísně již objeví, je důležité zjistit příčinu a pak se ji pokusit odstranit. Obvykle je nutné zasáhnout odborníka, který provede důkladnou kontrolu a poskytne odpovídající řešení.

Prevence plísní je klíčová pro zdravé a bezpečné bydlení. Dodržování správných postupů při udržování vhodného vnitřního prostředí, správném větrání, tepelné izolaci a čistotě místností je nezbytné. Pravidelná údržba stavebních prvků a okamžitá reakce na známky plísní dále přispěje k prevenci a minimalizaci rizika plísní ve vašem domě. Pamatujme si, že prevence je vždy lepší než léčba.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang