Při pořizování nové pračky je třeba brát zřetel na několik důležitých faktorů, které můžou ovlivnit spokojenost s koupí.
Nejdříve si musíme rozmyslet, zda chceme pračku s předním plněním nebo vrchem plněnou. Záleží na prostoru, který máme pro danou pračku k dispozici. Pračky s předním plněním se dělají, až na malé vyjímky, ve dvou rozměrových provedení – normální (85 x 60 x 60 cm) nebo tzv. úzké (85 x 60 x 45(42) cm). Tyto pračky s předním plněním se většinou dělají na 4,5-6 kg prádla. Pračky s vrchním plněním se standartně dělají na 4,5-5kg prádla. Pro tyto pračky platí že se dělají většinou jen tzv. úzkém provedení (85×40x60cm).
Dalším důležitým faktorem je spotřeba el. energie. U praček výrobci udávají celková spotřeba energie, účinnost praní a účinnost odstřeďování. Ty nejlepší přístroje mívaji označení AAA. Novým trendem výrobců(AEG, Bosch, Electrolux, Siemens či Whirlpool) je snižování spotřeby, proto se na trh dostávají výrobky s označením A+ (spotřeba snížena až o 10%).
Velikost plnícího otvoru se dnes dělá standartně velký. Některé pračky mívají speciální uchycení dveří, které umožňuje opravdu pohodlný přístup k bubnu. Dnes už je standartně dělají nerezové bubny. Většina dělá i nerezové vany. Někteří vyrábějí vany místo z nerezu ze speciálních materiálů (Electrolux i AEG používají uhlíkové kompozitní materiály – Carboran, které mají lepší tepelné i mechanické vlastnosti, zejména při vysokých otáčkách 1800 ot/min.).
Při rozhodování často rozhodují i otáčky při odstřeďování. Běžné automatické pračky odstřeďují při 800 až 1000 otáčkách za minutu. Nejmodernější přístroje mohou dosahovat hodnoty 1600 až 1800 otáček za minutu. Výsledkem je prádlo s vlhkostí pouhých 44 %. Je třeba podotknout, že pokud hodláte používat také sušičku prádla, potřebujete z hlediska účinnosti a efektivnosti sušičky minimálně 1000 ot./min. Tam, kde se naopak velmi často suší prádlo venku na slunci, je lepší menší počet otáček (cca 800).
A asi nejdůležitějším je programové vybavení. V dnešnín době jsou výrobky doslova nabity ruznými programi, které by měli šetřit prádlo i el.energii.Běžné pračky mají dva nebo jeden otočný ovládací knoflík, kterým se většinou bud nastavuje základní program, nebo i teplota. Záleží na výrobci a jeho přístupu. K tomu přibudou další speciální tlačítka pro některé nadstandardní programy (například regulace otáček, rychlé praní, extra máchání apod.). Posledním hitem je však multifunkční displej, který nejen podává informace o průběhu praní a času, který zbývá do konce, ale především slouží k jednoduchému a variabilnímu ovládání přístroje.
Velmi praktický je odložený start, kdy se přístroj naprogramuje tak, aby prádlo bylo vyprané právě ve chvíli, kdy přijdete domů z práce.
Další funkce velmi žádaná funkce aqua-control a aqua-alarm nabízí hned dvojitou ochranu před škodami způsobenými únikem vody – dvojitou přívodní hadici a akustický alarm.
Pro alergiky je praktický například program Sensitive (AEG Lavamat), který prádlo dokonale zbaví všech zbytků prášku (až 5 x máchání).
Třífázový motor nových praček je vybaven unikátním systémem odpružení, který absorbuje veškeré otřesy. Speciální materiály, použité při výrobě praček, důmyslně rozkládají zvuk. To vše se skrývá pod funkcí Super Silent, která zaručuje dokonale tichý chod pračky. Provoz spotřebiče nijak neruší, proto lze praní naplánovat i na noc.
Inteligentní pračky mají v sobě zabudovaný elektronický systém, který hlídá množství vloženého prádla, jeho savost, a současně doporučí dávkování pracího prášku i aktuální spotřebu vody
Je jěště spoustu programů a každý výrobce se snaží potencionální zákazníky nečím překvapit a zaujmout. Také zde platí, že kupující by si měl ověřit i dostupnost servisu a nahradních dílů. Obecně bohužel platí, že čím kvalitnější výrobek, tím dražší.