Fritézy – jaké existují a jak vybrat?

Spotřebiče

Jeden z přístrojů, které můžeme zařadit mezi šikovné pomocníky do kuchyně, jsou fritézy. Rádi si pochutnáváte na smažených hranolkách, řízcích, smažených sýrech, amerických bramborech a podobně? Pak vám fritézy zajisté ulehčí práci a vy budete moci více času věnovat vychutnávání hotových lahůdek.

Jaké fritézy nabízíme a jak fungují?

Ptáte se, k čemu jsou fritézy užitečné a proč je vhodné si nějakou pořídit? Důvodů je hned několik. Do fritéz se nalije olej, který nemusíte vyměňovat po každém smažení, ale jednou za čas. Pokrmy se smaží v sítku ponořeném do oleje.

Po usmažení sítko vyjede nad olej a z jídla tak odkape veškerý přebytečný olej, což je výhodné oproti pánvím, kde je výsledkem velice mastné jídlo. A co je nejdůležitější? Už nikdy na vás nebude z pánve stříkat žhavý olej a nebudete muset připravované jídlo obracet!

Fritézy jsou úžasnými pomocníky do kuchyně a jsou používány již řadu let. Smažené jídlo ve fritéze chutná skvěle, byť je to nezdravé.

Jaké funkce mohou fritézy mít?

Součástí fritéz je fritovací koš, ve kterém se pokrmy smaží a který umožňuje rovnoměrné smažení. Fritézy se většinou plní olejem (kolem 1l). Nádobka, kde se olej shromažďuje, zaručuje snadnou filtraci a zachování kvality oleje. Fritézy mohou mít výměnné filtry proti pachům a páře, kontrolku signalizující nutnost výměny filtru či zadní nádržku na shromažďování kondenzátu.

Cirkulace vzduchu mezi vnitřní nádobou a vnějšími stěnami zaručuje studené stěny a tím bezpečnost provozu. Průhledným okýnkem, které některé fritézy mají, můžete kontrolovat pokrm během přípravy i při uzavřeném víku.

Obsluha fritéz je velice jednoduchá a ani na údržbu nejsou fritézy náročné. Mají vyjímatelné víko, fritovací koš i další omyvatelné části. Budete s nimi zajisté spokojeni.

Jak vybrat vhodnou fritézu?

Při výběru domácí fritézy je prvním důležitým faktorem její velikost a kapacita. Musíte zvážit, kolik jídla budete potřebovat smažit najednou a z kterých surovin. Existují malé fritézy s kapacitou až 2 litry a větší, profesionální fritézy, které pojme i 4 litry oleje. Záleží na vás, pro jaký účel fritézu budete používat.

Dalším důležitým faktorem je výkon fritézy. Čím vyšší výkon má fritéza, tím rychleji se olej nahřeje a bude schopna rychleji a efektivněji smažit jídlo. Průměrný výkon domácí fritézy se pohybuje mezi 1500 až 2000 wattů.

Materiál fritézy je také důležitým faktorem. Nejčastěji se používá nerezová ocel, která je odolná vůči teplu a korozi. Existují však i fritézy s hliníkovým nebo smaltovaným korpusem. Zvolte takový materiál, který se vám bude zdát nejvhodnější pro vaše potřeby a preferujete.

Existují dva základní typy fritéz – klasické fritézy s olejem a bezolejové fritézy, které pracují s minimálním množstvím oleje nebo bez něj úplně. Klasické fritézy jsou vhodné pro větší množství jídla, ale jsou náročnější na údržbu. Bezolejové fritézy jsou snadnější na používání i čištění, ale mohou být omezené v kapacitě a druhu jídla, které můžete v nich smažit.

Při výběru si také zkontrolujte, jaké další funkce fritéza nabízí. Například teplotní regulaci, časovač, odnímatelný filtr, možnost samostatného čištění apod. Tyto funkce mohou být užitečné a usnadnit vám práci.

V neposlední řadě dbejte na bezpečnostní prvky fritézy, jako jsou protiskluzové nožičky, ochranný kryt proti stříkajícímu oleji, automatické vypnutí v případě přehřátí apod. Důležité je také sledovat uživatelská hodnocení a zkušenosti ostatních s daným typem fritézy.

Výběr fritézy také ovlivňuje její cena. Můžete zvolit základní modely, které jsou cenově dostupné, nebo dražší profesionální fritézy s širším spektrem funkcí. Rozhodněte se, jakou částku jste ochotni investovat a zaměřte se na fritézy, které splňují vaše požadavky a jsou v daném cenovém rozpětí.

Věříme, že tyto tipy vám pomohou vybrat si vhodnou domácí fritézu, která bude přesně odpovídat vašim potřebám a přání. Je důležité zhodnotit své požadavky a zvažovat, co očekáváte od fritézy nejen dnes, ale i v budoucnu. Stejně tak dbát na bezpečné používání a pravidelnou údržbu, abyste mohli dlouhodobě využívat vaší novou fritézu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang