Jak na to, aneb jak to upéct

Recepty

JAKÉ SI TO UPEČETE, TAKOVÉ TO BUDETE MÍT. Asi stejně jako jsem chtěla já, chcete i vy, aby se vám chlebík povedl hned napoprvé. Tak vám zkusím napsat postup, při jehož dodržení by se měl povést každý chleba.

Nejdříve si nachystáme všechny potřebné suroviny uvedené v receptu.

Po otevření víka pekárny řádně usadíme pečící nádobu, do které nezapomeneme nasadit hnětací háky.

Do pečící formy začneme dávat jednotlivé suroviny v tomto pořadí – nejdříve tekutiny (mléko, voda, máslo…), pak sůl, cukr příp. koření apod., mouku a nahoru droždí tak, aby nebylo ve styku s tekutinou (toto je důležité dodržet zejména při odloženém startu). Dodržujte správné množství surovin i jejich pořadí.

Když máme všechny suroviny v pořádku v pečící formě, dáme ji do pekárny a řádně ji usadíme. Pekárnu zavřeme a zapneme do elektrické sítě.

Nastavíme program, který dle receptu pro pečení potřebujeme a zvolíme velikost a barvu chleba.

Zkontrolujeme podle časového údaje svítícího na displeji, za jak dlouho bude chleba upečen a stiskem tlačítka Start to spustíme. Od této chvíle nás už nemusí pekárna zajímat. Ale jestli jste jako já, tak do průhledového okénka budete koukat jak na televizi a čekat, co bude. Jenže ono několik následujících minut nebude nic. Ale to jen tak vypadá. Naše pekárna potají zahřívá vložené suroviny na tu správnou teplotu, potřebnou pro začátek hnětení. Až se jí to povede, začne hnětat a my teprve vidíme, co a jak.

Je možné, spíš pravděpodobné, že po určité době pekárna zapípá. To jen znamená, že pokud chcete, můžeme právě a jen v tomto okamžiku přidat dodatečné suroviny např. ovoce, vločky, zrní apod. Pokud to třeba s tím zrním myslíme vážně, zvedneme víko a vsypeme tolik, kolik si myslíme, že je nutné pro to, aby to bylo ještě dobré. Pak samozřejmě víko zase zavřeme. Pokud byste přísady dali hned na začátku, úplně by se v těstě ztratily.

Nastává fáze kynutí, která je dvakrát přerušená tzv „hlazením“ těsta. Po druhém hlazení můžeme pomoučenou rukou vytáhnout hnětací háky (aby v chlebu byly menší díry, ale není to nutné, nic to nemění na kvalitě upečeného chleba, je to jen kosmetická záležitost) a pekárnu zase zavřeme. Tento čas si ale musíme sami hlídat, pekárna kvůli tomu už nepípá. Od teď už nesmíme pekárnu otevírat nebo jinak rušit kynutí těsta, protože by se leklo a splasklo.

Po opětovném pípání zjistíme, že na displeji svítí čas 0:00 a to znamená, že máme hotovo.

Formu můžeme klidně ještě chvilku nechat v pekárně. Až si myslíme, „že už“, tak otevřeme víko a vytáhneme pečící nádobu i s chlebíkem ven. Toto děláme velice opatrně a obezřetně, protože hrozí popálení (když se peče, je horko, že

Po chvíli stání formu obrátíme a hotový chlebík vyklopíme. Pokud se mu nechce, tak mu trošku pomůžeme tak, že mírně otočíme hřídelkami od hnětacích háků a chlebík raději vypadne ven sám.

Vychladlý chleba nakrájíme a vychutnáváme si to, jaké jsme skvělé pekařky.

Pokud se nám to pečení opravdu povedlo, je pravděpodobné, že nezůstaneme jen u jednoho receptu, ale budeme jich chtít vyzkoušet víc, případně si i některé sami vymyslíme. No a první úspěch nás naladil tak, že to jdeme zkusit hned.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang