Jak vybrat kuchyňský robot

Kuchyňský robot dokáže být proklatě užitečnou pomocnou silou v kuchyni. Ať již trávíte přípravou jídel spoustu času z povinnosti nebo pro zábavu, kuchyňský robot vás dokáže zastoupit při mnoha činnostech a značně tak šetří váš čas i energii. Rozhodnete-li se pořídit tohoto kuchyňského asistenta, velmi rychle zjistíte, že nabídka je dnes již tak široká a rozmanitá, že je velmi obtížné se v ní vyznat. Zároveň se nejedná o přístroj za pár korun, kvalitní přístroje se mohou často vyšplhat na mnohatisícové částky. Je proto moudré před nákupem mít co nejlepší představu, na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost. Proto jsme pro vás připravili drobného rádce, který vám pomůže vybrat takový model, který se stane vaší opravdovou pravou rukou při vaření.

Jaký maximální příkon?

Prvním parametrem, na který je třeba se při výběru kuchyňského robota zaměřit, je jeho celkový příkon, uváděný obvykle ve wattech. Vyšší příkon znamená kratší dobu zpracování surovin, schopnost pracovat nepřetržitě po delší dobu a v neposlední řadě delší životnost. Roboty s nižším příkonem nemají dostatek síly k zvládnutí většího množství surovin. Proto pokud budete od svého pomocníka vyžadovat více než jen funkci lepšího mixéru, měl by mít příkon více než 500 W. Optimálně by měl robot mít výkon okolo 1000 W, který zaručuje vyšší rychlost a sílu, dostatečnou i pro mletí masa apod. Výkon 1000 wattů bude například dostatečný pro zvládnutí porcí surovin pro běžnou čtyřčlennou rodinu. Pokud vaříte pro početnější skupinu strávníků o počtu 6 a více osob, raději už sáhněte po strojích s příkonem 1400-1500 W. V takovém případě už se většinou jedná o špičkové, téměř profesionální stroje s odpovídající vysokou cenou, za kterou ale na oplátku nabídnou opravdu široké možnosti využití a vysoký výkon.

Konstrukce kuchyňského robota

Dalším hlediskem, podle kterého při výběru jednotlivé modely hodnotit, je konstrukce kuchyňského robota. Jedná se o poměrně složitý přístroj, proto není divu, že i konstrukce má dále více aspektů, které je třeba při výběru kuchyňského robota zohlednit:

Typ pohonu

Na trhu najdete dva typy pohonu - kuchyňské roboty se spodním nebo vrchním pohonem. Spodní pohon znamená, že se nádoba nasazuje na podstavec ze shora. Tato konstrukce ale ubírá na objemu mísy a také se hůře omývá. Naopak u vrchního pohonu je příslušenství (kráječe, metly atd.) nasazeny na výklopném ramenu. Horní pohon je oproti spodnímu výhodnější, protože má větší nádobu, nástavec využívá celou její hloubku a v neposlední řadě se mnohem lépe myje.

Kuchyňský robot Kenwood KMX 61

Pohyb nástavců

Nástavce u kuchyňských robotů pracují dvěma způsoby - středovým a planetárním. Středový způsob představuje buď jedna metla otáčející se kolem své osy, nebo metly dvě, otáčející se kolem sebe. Oproti tomu planetární systém znamená, že metly se otáčejí nejen kolem své osy, ale zároveň s nimi robot pohybuje po míse. Planetární systém je oproti středovém efektivnější, protože se metla dostane na každé místo v míse a nemá tak potíže se zpracováním surovin v hůře dostupných místech nádoby (např. okraje či dno).

Objem mísy

Od velikosti mísy se odvíjí celkové množství potravin, které v ní budete schopni najednou připravit. Správná velikost mísy se poměrně těžko stanovuje, protože záleží na naší konkrétní potřebě a využití. Ale určitě můžeme říct, že vždy je lepší mít mísu větší než je naše potřeba než naopak. Dostatečně velkou mísu totiž oceníte hned v několika ohledech. Jako názorný příklad si vezměme přípravu těsta (hnětení, šlehání). S větší mísou budete moci těsto připravit najednou, zatímco s menší byste museli těsto připravovat několikrát ve více várkách, což je velmi nepraktické, zdlouhavé a přípravu na pečení výrazně komplikuje.

Objemy mís se pohybují od 0,3 litru až i k hodnotě 7 litrů. Pro obecnou představu ale můžeme říct, že přibližně platí rovnice 1 osoba v domácnosti = 1 litr objemu. Takže pro tříčlennou rodinu bude stačit mísa o objemu 3 litry, pro vícečlenné domácnosti už bude lepší mísa o velikosti 4 litry a více. Pamatujte ale, že je vždy dobré mít i určitou rezervu.

ETA Gratussino Bravo 0023

Materiál

U kuchyňských robotů se při výrobě nejčastěji používá kombinace plastů a kovu. Kvalitnější modely mají důležité části vyrobené z nerezové oceli. Za nejkvalitnější se považují modely s celokovovým tělem, které poskytují nejvyšší komfort a hlavně stabilitu. Je samozřejmé, že životnost přístrojů s komponenty z kvalitních materiálů bude na úplně jiné úrovni než modely s plastem.

Velmi důležitý je materiál použitý pro nádobu. Budete-li v robotu zpracovávat i horké tekutiny, pamatujte, že ne u každého robota je nádoba připravena na teplotní šoky, proto vybírejte takové materiály, které snesou horké tekutiny, aniž by došlo k popraskání nádoby. Ideální je nerezová mísa, která nejen zvládá vysoké teploty, ale také je méně náchylná k poškození a má vyšší trvanlivost než mísy plastové.

Rozměry a hmotnost spotřebiče

Při posuzování modelů už dopředu domýšlejte, kam jej v kuchyni umístíte a kolik máte úložného prostoru. Zajímejte se tedy o rozměry a hmotnost kuchyňského robota a rovněž o množství příslušenství. Máte-li rozměrnou kuchyň a robot může být trvale umístěn na kuchyňské lince, pak vás to tolik zajímat nemusí. Ale u menších kuchyní se každé místo počítá. Proto najdete-li pro robota místo ve svých úložných prostorech jen velmi obtížně, podívejte se raději po strojích s menšími rozměry a pouze s tím příslušenstvím, které bezpečně použijete. Pokud si navíc vyberete robota s výklopným ramenem, myslete na to, že budete potřebovat prostor pro odklopení víka.

Hmotnost kuchyňského robota posuzujte podle plánované četnosti používání. Je jasné, že plánujete-li robota používat víc než jen několikrát do roka a tedy jej často vytahovat, pak by se s ním mělo snadno manipulovat, a v tom případě vybírejte modely s nižší hmotností.

Jaké funkce kuchyňský robot nabízí?

V základu by měl každý dobrý kuchyňský robot nabídnout funkci strouhání, šlehání, míchání, hnětení a sekání. Proto pokud u vámi zvažovaného modelu některá z těchto funkcí chybí, pak vězte, že vám dříve nebo později může citelně chybět. U svých zvažovaných modelů ověřte, že opravdu nabízí všech pět těchto funkcí. Jakékoli další funkce navyšují celkovou cenu robota, proto si dobře rozmyslete, co u robota skutečně využijete. Je zbytečné mít dražší model jen kvůli funkcím, které nepotřebujete.

Při nákupu také ověřte, zda má vámi vybraný model možnost dokoupit přídavné příslušenství. Vaše stravovací návyky a potřeby se časem mohou měnit a rozhodně uvítáte, bude-li k tomu stačit dokoupit pouze jedna součástka a ne opět celý stroj.

Hnětení a šlehání - Opravdu základní funkce, zejména přijde-li na pečení.  Pro hnětení a šlehání by měl mít kuchyňský robot v základní výbavě pevné metly na míchání, hnětací háky balonové metly pro šlehání sněhu.

Krájení a strouhání - Krájení a strouhání ocení nejen milovníci zeleniny. Nástavce na krájení by u robota měly nabízet možnost zvolit si míru hrubosti. Standardem by měla být možnost dvojí míry hrubosti - jemného a hrubého strouhání. U jednotlivých výrobců se ale mohou velikosti různit, proto je důležité u modelu nástavce zkontrolovat a vybrat si takovou velikost, která vyhovuje právě vám.

Mixování - Některé modely mohou být vybaveny mixérem nebo mají možnost jej dokoupit. Tato funkce u kuchyňského robota ve většině případů dokáže dokonale zastoupit samostatný mixér. Při výběru se zaměřte zejména na upnutí nožů - mohou být vyjímatelné nebo pevně usazené. Pokud mixujete častěji, je lepší varianta s vyjímatelnými noži, protože se lépe čistí. V případě mixování je ještě potřeba se zaměřit na materiál nádoby. Protože často budete mixovat i horké tekutiny a v takovém případě je potřeba ověřit, že nádoba zvládne vysoké teploty a nepraskne.

Bosch MCM68861

Odšťavňování - Tuto funkci najdete v základní výbavě zejména u přístrojů vyšší kategorie a cenové hladiny. Funkce odšťavňování u kuchyňského robota přijde vhod zejména všem, kteří se zajímají o zdravý životní styl. Umožňuje přípravu čerstvých ovocných šťáv, ale pozor - ne všechny přístroje se tohoto úkolu dokážou zhostit v dostatečné kvalitě. Velmi dobrou pověst mají ale v tomto ohledu spotřebiče značky Kenwood, které umožňují odšťavňování v kvalitě srovnatelné se samostatným odšťavňovačem.

Mlýnek na maso - Jste-li milovníci pokrmů z mletého masa jako např. hamburgerů nebo sekané, sami víte, jaký je rozdíl mezi mletým masem kupovaným a vlastnoručně udělaným. A také znáte pracnost mletí masa. Pro takové potřeby můžete u kuchyňského robota ocenit mlýnek na maso, a to optimálně s možností nastavení hrubosti namletí.

Citrusovač - Pokud milujete čerstvou šťávu z citrusových plodů, ale nepijete ji tak často, jak byste rádi nebo měli, kvůli její zdlouhavé přípravě, pak budete rádi, když váš robot bude disponovat funkcí citrusovače.

V dnešní době ale roboti nabízejí nespočet dalších funkcí, fantazii výrobců a našim potřebám se meze nekladou, a tak se můžete setkat s funkcemi nejrůznějších mlýnků (například mlýnku na mák nebo koření), hranolkovače, těstoviny, zmrzliny atd. Je pak skutečně na vás, co z nich ve svém vaření využijete.

Co ještě u robota oceníte

Dobrý robot by měl umožňovat možnost volby více rychlostních stupňů, se kterou si budete moci sami nastavovat, s jakou rychlostí má robot u různých surovin pracovat. S kontrolou rychlosti souvisí i pulsní spínač, s nímž robot pracuje jen při stisknutí nebo podržení tlačítka. To oceníte zejména při sekání surovin, kde si tak snadno kontrolujete, jak na drobno je potřebujete mít nasekané.

Bezpečnost

Protože součástí kuchyňských robotů jsou i ostré nože, je potřeba při výběru na model pohlížet i z bezpečnostního hlediska, o to více máte-li i děti. Pokud zrovna robot nepoužíváte, uložte jej na bezpečném místě. Pro bezpečnost při provozu by měl robot mít protiskluzové nožičky jako prevenci proti posouvání po lince nebo pádu.

Velmi vhodným prvkem u kuchyňských robotů je pojistka proti přehřátí. Při zpracovávání více surovin než je motor schopný zvládnout, dochází k jeho přehřátí, které může vést až k trvalém poškození přístroje. Tato pojistka detekuje přehřátí motoru a činnost robota včas zastaví, což oceníte za všech okolností, nejen když zpracováváte velké množství surovin v delším čase.

Dražší a kvalitnější modely mohou  dále mít pojistku proti spuštění. Pokud máte například špatně nasazené nějakou součástku (např. příslušenství) nebo špatně dovřenou nádobu na suroviny, nepůjde díky této pojistce robot zapnout. Budete mít tak jistotu, že při spuštění robota je vše tak, jak má.

Údržba

Jako všechny přístroje v domácnosti, i o kuchyňský robot je potřeba se starat, respektive jej omývat. Vaším cílem je stroj s jednoduchým a rychlým čištěním. Pokud byste po každém použití měli zdlouhavě omývat spoustu malých částí, těžko by pro vás bylo pořízení kuchyňského robota úsporou času a energie. Jak snadno bude kuchyňský robot umyvatelný určuje jeho konstrukce. Vybírejte proto ty modely, které mají nejmenší počet jednotlivých částí a mají jednoduchý povrch bez zbytečných skulin a žlábků, které je obtížné dokonale vyčistit.

Máte-li myčku, bude velkou výhodou, půjdou-li části přístroje v ní omývat. Ale pozor, mnoho výrobců u modelů uvádí, že jsou sice umývatelné v myčce, ale už neuvádí, že za cenu zkorodovaných šroubů, uvolnění a potlučení částí a podobně - ne všechny materiály totiž snáší mytí v myčce dobře. Proto do myčky dávejte jen části z kvalitních a odolných materiálů, u kterých máte jistotu, že pro ně myčka není problém.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru