Jak vybrat tablet

Tablety jsou skladná přenosná mobilní zařízení určená především na cesty, ale jejich použití je velmi široké a variabilní. Díky větší obrazovce jsou vhodné pro rychlý přístup k internetovému obsahu, pro čtení elektronických knih, sledování filmů, prohlížení fotografií, sledování videí, práci s různými aplikacemi, hraní her a k mnoha dalším činnostem. Doplňkovými funkcemi mohou být v rámci výbavy určitého modelu třeba telefonování, navigace v autě, natáčení videí či kreslení. Ve své podstatě se jedná o tenký přenosný počítač ve tvaru desky s integrovanou dotykovou obrazovkou, která slouží jako hlavní způsob ovládání. Tablety lze považovat za jakýsi mezistupeň mezi notebooky a chytrými telefony (smartphony), které ovšem obvykle neumožňují klasické telefonování. Od těch prvních tablet přebírá větší displej, od těch druhých zase větší mobilitu.

Srovnání

Pokud se pokusíme o základní porovnání tabletů, chytrých telefonů a notebooků, odhalíme následující základní rozdíly: Hlavním pozitivem tabletů je jejich snadná přenosnost. Rychle se zapínají, disponují mnoha aplikacemi, jsou vhodné pro většinu běžných činností.  Některé z nich ovšem nemají připojení k mobilnímu internetu (3G/LTE) a psaní delších textů, popř. e-mailů pomocí virtuální klávesnice na nich není příliš pohodlné ani rychlé.

Chytré telefony můžete mít stále při sobě, samozřejmostí je připojení k internetu a velké množství aplikací. Nevýhodou smartphonů je v porovnání s tablety velikost displeje, čtení nebo sledování videa není tak komfortní a ani psaní delších textů rovněž není pohodlné.

Oproti tomu notebooky, které jsou také snadno přenositelné, jsou mnohem vhodnější pro práci s dokumenty, tabulkami či e-maily. Za nevýhodu notebooků lze považovat jejich vyšší hmotnost v porovnání s tablety nebo třeba dobu, za kterou se uvedou do provozu.

V posledních letech se na trhu také začaly objevovat tzv. notebooky 2v1, které jsou jakýmsi přechodným bodem mezi notebooky a tablety. Tato zařízení fungují totožně jako klasické notebooky, ale navíc disponují možností odejmutí displeje od klávesnice. Tím pádem se dají používat buď jako notebooky nebo jako tablety, což je jejich největší předností. Za největší nevýhodu lze považovat jejich menší rozměry, ale i menší výkonnost oproti standardním laptopům.

Výběr vhodného přístroje

V současné době je na trhu velké množství počítačových tabletů, ze kterých si můžete vybírat. Poptávka po těchto dotykových multimediálních zařízeních však stále roste. Jednotlivé modely tabletů se liší výbavou, zpracováním, použitými materiály a v neposlední řadě samozřejmě také cenou. Dražší přístroje pochopitelně nabízejí vyšší výkon. Než si začnete vybírat svůj tablet, měli byste si v první řadě určit, na co ho budete využívat. Pokud s ním plánujete hodně cestovat, obraťte svou pozornost mimo jiné na jeho rozměry a váhu. Je pro vás prioritou hraní her? Potom byste se měli zaměřit především na výkon hardwaru.

Velikost displeje

Velikost displeje je hlavní parametr, který odlišuje jinak velmi podobné kategorie tabletů, je to ukazatel, od kterého se odvíjí další kroky výběru. Uhlopříčka displeje tabletů se uvádí v palcích a pohybuje se nejčastěji v rozmezí od 7 palců (7″) do cca 10 palců (10″), tj. tedy mezi cca 18 až 25 centimetry. Ty nejmenší tablety jsou jenom o pár centimetrů větší než dotykové mobilní telefony. V případě třináctipalcových tabletů se jedná už o opravdu velké zařízení se specifickým využitím, např. pro práci s různými grafickými aplikacemi.

Zobrazovací kvality displeje

Displej je bezpochyby nejdůležitější součást tabletu. Kromě velikosti byste se měli při   výběru soustředit také na jeho zobrazovací kvality, které obvykle úzce souvisí s cenou přístroje. V současné době se u tabletů nejčastěji využívají následující typy displejů:

IPS LCD displeje, často označované také jako Super TFT.  Tyto displeje vynikají dobrým podsvícením a přirozeným podáním barev, mají nízkou spotřebu a široký pozorovací úhel, který dosahuje téměř 180 stupňů, což znamená, že na displej je dobře vidět ze všech stran a odstín barev zůstává nezměněn. Tento typ displejů patří stále k velice oblíbeným a je možné ho najít v mnoha tabletech napříč různými cenovými kategoriemi, představuje vynikající poměr kvality a ceny.

Displeje se zobrazovací  technologií AMOLED nabízí téměř dokonalou reprodukci barev (černá je opravdu černá), disponují lepšími pozorovacími úhly, mají lepší čitelnost na slunci, větší jas a ostrost obrazu.  V porovnání s LCD technologií tato nevyžaduje podsvícení, protože si světlo vytváří sama, což má vliv i na zlepšení výdrže baterie. Hlavní nevýhodou AMOLED displejů je jejich rychlejší stárnutí, postupné vyblednutí barev. Nejlevnější tablety jsou obvykle opatřeny TN LCD panelem, který je možné považovat za jednoznačně nejslabší, což se projevuje například tím, že s ním budete mít problém na slunci, nic na něm totiž neuvidíte.

Rozlišení displeje

Rozlišení je další parametr displeje, kterému byste určitě měli věnovat pozornost. Rozlišení udává, kolik pixelů (obrazových bodů) na displeji najdeme, jak ostrý bude obraz. Čím větší rozlišení, tím víc pixelů, tím vyšší ostrost obrazu. Rozlišení se uvádí jako součin bodů na delší a kratší straně tabletu, např. 1024 x 600, což je nejnižší používané rozlišení u sedmipalcových tabletů. U 8″ tabletů se doporučuje rozlišení minimálně 1 280 x 800 bodů. U desetipalcového tabletu se již očekává FullHD rozlišení, 1 920 x 1 080 pixelů. Samozřejmě existují i tablety s vyšším rozlišením, zde je však nutné počítat i s vyšší cenou.

Velikost a váha tabletu

Celková velikost tabletu úzce souvisí s plochou displeje. Malý tablet je vhodný pro ty, kteří ho plánují využívat především na cestách a jejichž prioritou je nižší cena. Velký si naopak vyberou ti, kteří vyžadují vyšší výkon. V případě, že budete při výběru tabletu sledovat také hmotnost zařízení, pak počítejte s tím, že váha sedmipalcových přístrojů by se měla pohybovat okolo 300 g, u desetipalcových tabletů je za ideální považována hmotnost mezi 500 a 700 gramy. Některé přístroje bývají i těžší, což už bývá při jejich častém používaní poměrně nepříjemné. Před koupí doporučujeme vyzkoušet, jak vám zvolený tablet „sedí“ v ruce. Kromě váhy se na pohodlném držení podílí také design a použité materiály.  Váha přístroje úzce souvisí s provedením šasi a zadního krytu. Často se používá plast nebo slitiny různých kovů, nejčastěji hliníku. Tloušťka většiny tabletů je zhruba jeden centimetr.

Výkon tabletu

Hardwarová výbava tabletu je dalším velice důležitým kritériem, podle kterého si budete tablet vybírat. Než si tablet koupíte, ujasněte si, k čemu ho budete používat. Pokud na něm budete chtít hrát nejmodernější hry, přehrávat videa s rozlišením FullHD a vyšším, popř. s ním videa také natáčet a rovnou je upravovat, pak budete určitě potřebovat výkonný procesor a dostatek paměti RAM.

Z hlediska procesoru je důležité vědět, že se procesory nedělí jen na počet jader, v jejich výkonu hraje roli mnoho dalších faktorů.

V tabletech se používá nespočet procesorů a ne vždy znamenají čtyři jádra automaticky dostatečný výkon. Za orientační ukazatel vyspělosti procesoru můžete pokládat i koncovou cenu. Paměti RAM se v současné době pohybují v rozmezí od 512 MB u levných tabletů určených pro brouzdání na internetu až do 4 GB (= 4 096 MB) u nejlépe vybavených přístrojů. Nejčastěji se setkáte s kapacitou paměti 1 GB, střední třída začíná na 2 GB.  Zanedbatelným parametrem není ani kapacita úložného prostoru.

Software

Každý typ tabletu disponuje nějakým typem operačního systému, ten potom určuje, jakým způsobem se bude tablet ovládat a jak bude pracovat s aplikacemi.

Android

Android je nejrozšířenější tabletový systém a je nejčastější volbou při pořízení nového tabletu. Nabízí nepřeberné množství rozšiřujících aplikací v marketu Google Play (mnohé jsou zdarma), intuitivní ovládání se spoustou nastavení a vlastního přizpůsobení. Obchod s aplikacemi a hrami Google Play je o něco menší než konkurenční AppStore, ale určitě se nemusíte bát, že byste neměli z čeho vybírat.

iOS

iOS je platforma, kterou využívá výhradně Apple, z čehož vyplývá, že mezi tablety ji najdete pouze v iPadech.  iOS je mnohem uzavřenější než Android a k plnění obsahu do  tabletu musíte používat software iTunes. iOS je velmi jednoduchý a snadný na ovládání. Jeho největší zbraní je AppStore, obchod s dokonale propracovanými aplikacemi a hrami, který svým obsahem jasně převyšuje konkurenci. Lepší aplikace pro iOS jsou ovšem často zpoplatněné. Apple tablety rozhodně nepatří k nejlevnějším.

Windows

Windows je posledním z trojice velkých operačních systémů určených pro tablety.  Windows zatím nejsou na tabletech tolik rozšířené, ale v poslední době se stávají plnohodnotným soupeřem pro Android i iOS. Windows tablety se designem liší od obou předchozích systémů. Jejich výhodou je, že nabízejí tabletové prostředí Metro i klasickou plochu známou z desktopů.  Některé verze Windows umožňují přeměnu tabletu na menší notebook a to díky možnosti instalování počítačových programů, dobře s nimi   spolupracují periferie (klávesnice, myši). Za výrazný nedostatek tohoto systému je naopak možné zatím považovat menší množství dostupných tabletových aplikací pro Metro.

Paměť

Kapacita vnitřní paměti tabletu je dalším ukazatelem, který byste při koupi nového tabletu měli řešit. Tablety mají většinou k dispozici interní paměť typu SSD, nejlevnější přístroje nabízí 8 GB prostoru, modely vyšší potom disponují pochopitelně i vyšší pamětí – 16, 32, 64 a 128 GB.  Čím vyšší paměť, tím vyšší cena, ale samozřejmě také možnost uložit více dokumentů. Jestli chcete snížit počáteční investici, určitě volte tablet s možností rozšíření paměti prostřednictvím paměťové karty. Některé modely mají slot na paměťovou kartu. Výjimkou jsou tablety Apple, u nich se musíte spokojit pouze s interní pamětí. Ujistěte se tedy ještě před koupí, zda má tablet dostatek vnitřní paměti, aby byl schopen pojmout dostatečné množství multimédií a vy jste nebyli zaskočeni stropem vnitřního úložiště. Nezapomeňte, že každé navýšení vnitřní paměti totiž znamená i navýšení ceny.

Provozní doba

V žádném případě neberte na lehkou váhu výdrž baterie. Tablety jsou koncipovány pro použití bez připojení do sítě. Vzhledem k tomu, že tablet budete často brát ven, je za naprosté minimum považována výdrž několik hodin, ty nejkvalitnější baterie vydrží pracovat déle než 10 hodin. Existují ovšem i modely, které se vybíjí za pouhé čtyři hodiny, což samozřejmě dost znatelně omezuje jejich využitelnost. V případě, že chcete oddálit vybití baterie, je vhodné snížit jas displeje. Další úsporu energie přinese vypnutí Wi-Fi nebo 3G připojení. Abyste těmto nepříjemnostem předešli, doporučujeme již při výběru tabletu mít tento ukazatel na paměti a zvolit model, který je schopen pracovat dostatečně dlouho.

Další funkce a příslušenství  tabletů

Telefonování

Některé tablety, nejčastěji ty se sedmipalcovým nebo osmipalcovým displejem, nabízejí možnost klasického telefonování jako se smartphonem, což je možnost, kterou doporučujeme zvážit v případě, že chcete funkce chytrého telefonu a tabletu sloučit a vyhnout se tak používání dvou zařízení.

Wi-Fi

Prakticky všechny tablety už dnes mají anténu na Wi-Fi. V případě, že se ale nechcete spoléhat na dostupnost hotspotů, je určitě dobré při výběru zvolit tablet s 3G/LTE modulem, který má k dispozici slot na SIM kartu a je proto schopný využívat data z operátorské sítě. U takového typu tabletů musíte ale počítat s vyšší cenou, obvykle je jejich cena vyšší o 1 – 2 tisíce korun.

K dalším funkcím, kterými může tablet disponovat je např. GPS modul, fotoaparát a mnoho dalších. Vše závisí především na tom, které činnosti vy sami preferujete a co od svého tabletu očekáváte.

Ochrana tabletu

Ochranu tabletu byste určitě neměli podceňovat. Určitě se vám vyplatí na displej nalepit ochrannou fólii, která zamezí nežádoucím škrábancům. Pro některé modely existují i fólie určené na zadní stranu. Tyto mají funkci nejen ochrannou, ale také dekorativní.  Pro přenášení tabletu, které je nasnadě, se vyplatí pořídit si pouzdro. Látková pouzdra jsou levnější, kožená naopak dražší, ale jejich životnost je samozřejmě mnohem delší a lépe ochrání váš tablet.

Nejprodávanější značky

Značka je při výběru tabletu, stejně jako při výběru ostatní elektroniky, velice subjektivní ukazatel. Záleží sice hlavně na konkrétním modelu, ale přesto bychom byli rádi, kdyby vaší pozornosti neunikly hlavně značky Samsung a Lenovo.

Tablet je moderní zařízení, které vám umožňuje rychlé surfování po internetu a široké multimediální možnosti. Rozvoj v oblasti vývoje tabletů spustil iPad od firmy Apple, ale ani ostatní výrobci v této sféře nezaostávají. Například značka Samsung uvedla na trh tablety vysoké kvality za podstatně nižší ceny. Tablet Samsung dnes vlastní velké procento lidí. Společnost Samsung Electronics  Industry Co. Ltd. byla založena v roce 1969 a jedná se o nejznámější jihokorejskou značku ve světě vůbec. V roce 2005 tato společnost předstihla svého největšího rivala, japonskou firmu Sony, která byla do té doby největší celosvětovou značkou spotřební elektroniky. Společnost Samsung vytváří nové možnosti díky neustálému objevování. Prostřednictvím inovativních produktů a služeb, spolehlivých produktů, talentovaných lidí a zodpovědného přístupu k zákazníkům se svět díky Samsungu ubírá novými úžasnými směry.

Firma Lenovo Group Limited je největším světovým výrobcem počítačů, jedná se o nadnárodní firmu, která má své hlavní sídlo v Číně, v Hong Kongu a další dvě ve Spojených státech a v Singapuru. Firma se kromě počítačů a periferií zabývá i vývojem souvisejících technologií.  V roce 2005 firma koupila počítačovou divizi IBM a zařadila se mezi největší počítačové výrobce na světě.

Na trhu existuje velké množství modelů tabletů různých kategorií a značek, ze kterých si jistě každý vybere. Pokud si výběrem nejste stále jisti, doporučujeme navštívit stránky, kde najdete test tabletů levných, tabletů s dobrým poměrem cena/ výkon  i  opravdu špičkových tabletů v cenách nad 10 000 Kč. Nebojte se nakupovat tablety levně.  Levné tablety jsou sice méně výkonné, ale pro mnohé uživatele je to dostačující a zejména pro děti takovýto levný tablet splní svou funkci.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru