Jak vybrat trampolínu

Trampolíny se v posledních letech stávají velkým hitem, představují velmi oblíbený zdroj zábavy jak pro děti, tak pro dospělé. Trampolíny nejrůznějších typů, rozměrů a od různých výrobců jsou dnes vedle bazénů, zahradního nábytku a grilů téměř nezbytnou součástí výbavy mnoha zahrad. V případě, že hledáte ideální způsob, jak zkombinovat sport a zábavu, je pro vás trampolína tou správnou volbou.  Trampolínu je možné využít jako prostředek pro odreagování, relaxaci a načerpání nové energie, stejně skvěle vám ale poslouží i pro sportovní činnost. Skákání na trampolíně přispěje ke zlepšení vaši sportovní kondice nebo poslouží jako prostředek pro spalování tuků.

Na zvýšenou oblibu trampolín pochopitelně reagují výrobci a nabízejí celou řadu těchto produktů, které se mezi sebou liší v mnoha parametrech. Než si půjdete novou trampolínu koupit, měli byste si ujasnit několik zásadních věcí, které jsou velmi důležité především z hlediska vaší bezpečnosti. Každopádně byste měli dobře vědět, co od své nové trampolíny očekáváte a měli byste se orientovat v tom, z čeho můžete vybírat. V neposlední řadě bychom vás rádi upozornili na fakt, že na trampolíně se nevyplatí šetřit. Trampolínu je nutné vybírat s rozvahou.

Nízká pořizovací cena by v žádném případě neměla být hlavním kritériem, které ovlivní vaši volbu. Zajímejte se o to, zda je výrobce majitelem certifikátu bezpečnosti. Necertifikované trampolíny jsou sice levnější, ale jejich použití je z hlediska bezpečnosti a vašeho zdraví mnohem riskantnější.

Trampolíny můžete vybírat z několika typů a tvarů, ale také na základě materiálů, ze kterého jsou vyrobeny. Důležitým ukazatelem při výběru je také nosnost trampolíny, potažmo počet osob, pro které je určena. Trampolínu nikdy nevybírejte podle počtu osob, tento údaj může být zavádějící. Zaměřte se na její nosnost. Na trampolíně o nosnosti 200 kg mohou skákat např. dva dospělí jedinci o hmotnosti 100 kg nebo 6 dětí každé o váze 30 kg.   A zapomenout byste v žádném případě neměli ani na účel, pro který si trampolínu pořizujete. Hodláte trampolínu používat především pro svou zábavu, nebo je vaší prioritou sportovní činnost, tzv. jumping?

Typy trampolín

Než si trampolínu pořídíte, dobře si rozmyslete, na co a kde ji budete používat. Volit můžete mezi třemi základními typy trampolín.

Venkovní trampolíny

V případě, že plánujete trampolínu umístit na zahradu, kde by měla sloužit především vašim dětem pro zábavu, pak doporučujeme trampolínu s průměrem minimálně tři metry. Venkovní trampolíny se vyrábějí převážně z lehčích materiálů a jejich pružiny jsou citlivější, což znamená, že jsou schopné odpružit i lehčího jedince, dítě. Každá venkovní trampolína by měla být opatřena ochrannou sítí, která slouží především k tomu, aby dítě během skákání z trampolíny nevypadlo a nezranilo se.

Trampolíny vnitřní (do bytu)

Trampolíny určené do interiérů mají pochopitelně menší rozměry, obvykle mívají průměr okolo jednoho metru, max. 140 cm a jejich nosnost bývá cca 20 – 30 kg. Tento typ trampolín nedisponuje ochrannou sítí, proto musíte mít na paměti, že na nich děti nemohou skákat bez dozoru.

Trampolíny pro jumping

Trampolíny pro jumping jsou vhodné jak pro děti, tak pro dospělé. Oproti dvěma předchozím typům se jedná o trampolíny, které využívají držadlo a jsou určené především ke sportu, ke cvičení za doprovodu rytmické hudby.  Držadlo u těchto trampolín je možné v případě potřeby odstranit, u modelů vyšší řady je možné toto madlo nastavit tak, aby ideálně odpovídalo výšce cvičící osoby. Nosnost trampolín tohoto typu bývá cca 100 kg, ale může být i vyšší.

Parametry

Velikost trampolíny

Velikost trampolíny je další velmi důležitý parametr, na který je při koupi nutné soustředit pozornost. Platí, že čím je trampolína větší, tím větší má odrazovou plochu a v návaznosti na to i lepší odpružení. Malé trampolíny pruží méně, tj. mají menší odrazovou sílu. Než si půjdete koupit novou trampolínu, důkladně zvažte vaše prostorové možnosti. Trampolíny se běžně vyrábějí v rozměrech od 90 do 500 cm. Ale pozor, tento údaj neuvádí velikost odrazové plochy, ale celé konstrukce. Pro získání skutečného rozměru skákací plochy musíte z tohoto čísla odečíst cca 30 cm. Z bezpečnostních důvodů je potom ještě nutné kolem celého obvodu trampolíny mít volný prostor o velikosti minimálně 1 metru.

Tvar trampolíny

Na trhu jsou k dispozici trampolíny různých tvarů, nejčastěji se setkáte s trampolínami kruhovými, ale k dostání jsou i oválné, čtvercové, obdélníkové či jinak úhelníkové.  Záleží čistě na vás, který tvar preferujete a který je pro vás vhodný z hlediska vašich prostorových možností.

Konstrukce (rám) trampolíny

Konstrukce trampolíny je velmi důležitý ukazatel, který by měl při výběru hrát důležitou roli. Konstrukce trampolíny musí odolávat velkému tlaku, proto svou pozornost obraťte na to, zda je dobře svařená. V případě, že jsou sváry nekvalitní, může docházet k jejich praskání a tím je ohrožena stabilita celé trampolíny. Rovněž doporučujeme vyhnout se konstrukcím z úzkých trubek, které bývají často vyrobeny z kovového odpadu a mají krátkou životnost a ani jejich pevnost není ideální.

Materiál konstrukce

Nejvhodnějším materiálem pro rám trampolíny je bezesporu ocel a nezáleží na tom, zda trampolínu chcete pro venkovní či vnitřní použití. V žádném případě si nepořizujte trampolínu s konstrukcí hliníkovou. Hliník totiž není příliš stabilní a ani nemá tak vysokou nosnost jako ocel.

Úprava ocelové konstrukce pro venkovní použití

Konstrukce trampolíny určené pro zahrady by měla být ošetřena tak, aby dokázala vzdorovat vnějším vlivům, především dešti a slunečnímu záření a nedocházelo k její brzké korozi. Existují dvě možnosti úpravy.

Galvanizace je ošetření původního materiálů jiným prvkem, který zlepšuje vlastnosti toho původního a mimo to mu dodává i luxusnější vzhled.

Ve druhém případě se jedná o ošetření ocelových trubek černou práškovou barvou, která je ekologicky i zdravotně nezávadná. Tento typ barvy chrání trubky před rezivěním stejně jako galvanizace.

Pružiny

Pružiny jsou pro trampolínu velmi podstatné, díky nim je totiž umožněno vlastní skákání. Pružiny by měly být stejně jako rám trampolíny zhotoveny z oceli a i ony by měly být ošetřeny galvanizací, aby ani u nich nedocházelo ke korozi. V případě pružin se ovšem můžeme setkávat i s jinými defekty, např. přestanou pružit. V takovém případě je potom možné poškozenou pružinu poměrně snadno a bez potíží odstranit a snadno ji nahradit pružinou novou.

Počet pružin

Počet pružin ve své podstatě závisí na velikosti trampolíny. Za nejkvalitnější se považují trampolíny, které mají cca 88 – 96 pružin.

Kryt pružin

Z hlediska bezpečnosti a současně z hlediska ochrany by pružiny měly být opatřeny ochranným krytem. Kryt musí být odolný vůči vnějším vlivům (déšť, sluneční záření…), ale i vůči mechanickému poškození. Pružiny by měly mít kryty z vrchní i boční strany, tyto kryty by měly být spojené. Pozor, u některých typů trampolín jsou pružiny chráněny pouze plachtou. Pokud tato plachta není správně upevněna, pružiny jsou pak odkryté a může snadno dojít ke zranění.

Za kvalitní materiál vhodný pro krytí pružin se pokládá PVC. Jestliže se pro ochranný kryt používá PE (polyethylen), pak hrozí, že dojde k jeho rychlému poškození, popraskání a ztrátě funkčnosti.

Nohy

Nohy trampolíny nesou kromě její konstrukce i váhu skákajících osob a tlak na ně se zvyšuje skákáním, proto jsou velmi důležitou součástí samotné trampolíny. Běžně trampolíny mívají čtyři až šest nohou.

Odrazová plocha

Odrazová plocha neboli plocha skákací (popř. také výplet trampolíny) je tvořena polypropylénovými vlákny, která jsou šetrná k lidské pokožce a při kontaktu s nimi (při pádu) nedochází k jejímu odření ani spálení. Polypropylénová (PP) vlákna jsou odolná vůči mechanickému poškození, ale při nesprávném zacházení s nimi může dojít k jejich nevratnému poškození.

Příslušenství

Veškeré nezbytné příslušenství, případně náhradní díly, které si budete k trampolíně pořizovat, je vhodné zakoupit od stejného výrobce jako je trampolína samotná. Zajistíte si tak snadnou montáž a výměnu jednotlivých dílů. Současný trh ale nabízí i celou škálu univerzálních příslušenství a doplňků, které se hodí ke všem trampolínám. Jedná se především o univerzální pružiny, krycí plachty apod.

Kotvící sada

Kotvící sada, kterou si můžete pořídit jako samostatné příslušenství k trampolíně, je určena k zajištění její lepší stability a odolnosti vůči nepřízni počasí, silnému větru a dešti. Ukotvení trampolíny je zabudované v zemi a provádí se pomocí ocelových šroubů o minimální délce 40 centimetrů, od nichž potom vedou pásy, které trampolínu drží. Ve své podstatě se jedná se o podobný princip jako když kotvíte stan.

Schůdky

Schůdky potřebujete pro to, abyste se bezpečně dostali na trampolínu, která se běžně nachází ve výšce přibližně jednoho metru nad zemí. Právě schůdky by z hlediska bezpečnosti měly být originální, měly by být stabilní a k trampolíně dobře přiléhat, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu.  Podle toho, kdo bude schůdky, popř. žebřík využívat, byste měli dbát na počet příček. Pro dospělé bohatě stačí příčky dvě.  V případě dětí je lepší, pokud schůdky mají příčky tři až čtyři, aby mezi nimi byly menší rozestupy a dítě nepropadlo.

Ochranná síť

Ochranná síť kolem skákací plochy

Ochranná síť kolem skákací plochy se používá především u venkovních trampolín a hlavně tam, kde skáčou děti. Dětská trampolína by měla vždy být vybavena ochrannou sítí.

Je důležité, aby ochranná síť byla vyrobena z kvalitních materiálů, aby se snadno nepotrhala a aby přispívala k udržení stability celé trampolíny. Trampolína s ochrannou sítí by měla mít síť s výškou alespoň tři metry, aby přes ni skákající nemohl přepadnout nebo ji přeskočit. Síť musí být dobře vypnutá a správně a pečlivě připevněná ke spodní i horní části trampolíny. Na vrchní části by síť měla být navinuta na laminátový prut, který se uchycuje k ocelovým tyčím tvořícím konstrukci trampolíny.

Existuje několik možných vstupů do sítě. Za nejlepší se považuje klasický zip, který je navíc ještě chráněn látkou a zajišťuje kvalitní vypnutí sítě i v místě vstupu. Použití zipu suchého není příliš ideální, protože se může díky otřesům snadno rozpojit, čímž potom pozbývá svou ochrannou funkci.

Pokud chcete, aby vaše ochranná síť byla opravdu bezpečná, volte variantu, kdy jsou přes zip instalovány ještě ochranné klipy, které se zavírají zvenku. V případě, že by došlo k poškození zipu, je v takovém případě zajištěna ještě ochrana druhotná.

Ochranná síť pod trampolínu

Ochranná síť umístěná pod trampolínou má rovněž své opodstatnění. Zabraňuje tomu, aby se někdo (dítě, zvíře) dostal pod trampolínu, na které někdo zrovna skáče. Takováto síť je schopna vyplnit volné prostory až k zemi.

Krycí plachta

Krycí plachta je doplněk, který využijete pro ochranu vaší trampolíny v době, kdy ji zrovna nepoužíváte, tj. např. v době dovolené apod. Trampolínu není potřeba demontovat a uklízet, stačí pouze zakrýt plachtou.

Trampolínový stan

Pořídit si můžete i tzv. trampolínový stan, který se umísťuje nad trampolínu a chrání tak skákací plochu před nepřízní počasí. Nezapomeňte však na to, že tyto stany nejsou dostatečně vysoké a proto pod nimi není možné skákat.

Instalace trampolíny

Trampolínu vždy stavte na rovnou plochu! Interiérové trampolíny je vhodné z hlediska stability umístit na tvrdé poklady. Pod venkovní trampolíny použijte textilní podložku (stejná jako se používá pod zahradní bazény) nebo je instalujte na trávě. Samotné sestavení trampolíny je velmi nenáročné a nebudete potřebovat žádné speciální nářadí.

Údržba trampolíny

Trampolína nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Jednou za čas ji můžete omýt běžnými saponáty, ocelové spoje se doporučuje promazat vazelínou.

Na zimní období se doporučuje trampolíny (venkovní) uklidit do krytého prostoru, aby nedocházelo ke zbytečnému  narušení jejich konstrukce vlivem sněhu a mrazu.

Cena

Pořizovací cena je pro mnoho zákazníků faktorem, který hraje důležitou roli. Levné trampolíny však nelze doporučit, bývají sestaveny z nekvalitních materiálů, které se velmi rychle opotřebí nebo zničí a díky častému pořizování náhradních dílu se vám potom následně stejně prodraží. Mnohem výhodnější je pořízení kvalitní, bezpečné, certifikované trampolíny, která vám bude přinášet potěšení dlouhá léta. Nejlevnější trampolíny seženete do tří tisíc korun. Kvalitnější trampolíny se pohybují v cenovém rozpětí od tří do deseti tisíc korun. Za  nejkvalitnější trampolíny si budete muset připravit částku, která přesahuje hranici deseti tisíc korun.

TOP výrobci

Pokud si chcete pořídit opravdu kvalitní trampolínu, zaměřte se na výrobky značek MasterJump, Marimex a G21, ty vás jistě nezklamou.

MasterJump

Společnost Master Sport byla založena před třinácti lety, v roce 2004. Společnost si nechává své zboží vyrábět jednak pod značkou Master® (fitness zboží a další sportovní potřeby), a pak také pod značkou MasterJump® (trampolíny a příslušenství). Na tyto značky vlastní ochranné známky.

Trampolíny značky MasterJump, které jsou vyráběny v souladu s nejvyššími bezpečnostními standardy, patří k nejprodávanějším v České republice.  Konstrukce trampolín této značky jsou vyráběny z robustních ocelových profilů, které jsou opatřeny ošetřením proti korozi. Mimo jiné tyto trampolíny disponují i kvalitními pružinami, které jsou zárukou vysokého odrazu a kvalitního sportovního prožitku. Ke všem nabízeným typům trampolín značky MasterJump je běžně nabízena i celá škála nejrůznějších doplňků a náhradních dílů.

Marimex

Firma Marimex se už od roku 1993 řadí mezi největší dodavatele zboží a služeb v oblasti bazénové a relaxační techniky. Hlavním sortimentem této společnosti jsou bazény, infrasauny a v neposlední radě také trampolíny, které jsou v posledních letech velmi oblíbeným doplňkem mnoha zahrad. V nabídce společnosti Marimex najdete kvalitní trampolíny za příznivé ceny. Marimex nabízí dětské trampolíny, ale také větší modely pro dospělé.

G21

Značka G21 je česká značka, kterou na trh uvedla v roce 2013 společnost Penta CZ s.r.o. Jedná se o značku, která svou pozornost soustřeďuje především na výrobky z kategorie domácnost, zahrada a hračky. Mottem této značky je „kvalita za rozumnou cenu“. Výrobky této značky jsou stále oblíbenější a mají již celou řadu spokojených zákazníků.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru