Jak vybrat zimní pneumatiky

Začátek listopadu přináší pro naše auta povinnost zimních pneumatik. Výběr správných zimních pneu není jednoduchou záležitostí, je však záležitostí extrémně důležitou. Pneumatika je jediným styčným bodem auta s vozovkou a tato plocha je velikosti pouhé dlaně. Kvalitní výbava zimními pneumatikami výrazně zvyšuje stabilitu vozidla a bezpečnost jízdy obecně. Abyste se dokázali v problematice výběru vhodných zimních pneumatik orientovat, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Kdy a proč musíme přezout na zimní pneu?

Zákon nám přikazuje mít na vozidle povinně zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v okamžiku, kdy je na vozovce souvislá vrstva sněhu, sněhu či námrazy, anebo je zde odůvodněné očekávání, že tato situace v blízké době nastane. Povinnost zimních pneumatik platí nicméně za všech okolností, pokud projíždíme úseky s označením “zimní výbava”.

Proč musíme v zimě přezout na jiný typ pneumatik:

Zimní pneumatiky jsou vyrobené z odlišných směsí, které mají lepší přilnavost a jízdní vlastnosti v teplotách pod 7° C.

Vzorek zimních pneumatik má výrazně větší prořezání, aby lépe odváděl vodu a vlhké nečistoty.

Zimní pneumatiky mají minimálně 4 mm hluboký vzorek. Sjížděním pneumatik však hloubka vzorku klesá, proto jsou zimní pneu vybaveny tzv. indikátory opotřebení. To jsou výstupky na dně drážek, ke kterým když se začnete přibližovat, pak nastal čas výměny těchto pneumatik za nové. Pneumatiky se sjetým vzorkem totiž nedokáží adekvátně odvádět vodu a je u nich vyšší riziko smyku.

Pneumatiky pro provoz v zimě poznáte podle označení na bocích. V první řadě se jedná o označení M+S (mud and snow). Toto označení mají i celoroční pneumatiky. Pneumatiky určené vysloveně do zimních podmínek poznáte hlavně podle symbolu sněhové vločky.

Celoroční pneumatiky

Alternativou k zimním pneumatikám jsou tzv. celoroční pneumatiky, které můžete mít na vozidle celý rok. Protože zvládají jak léto i zimu, musí zde být určitý kompromis a celoroční pneumatiky nemají takové jízdní vlastnosti jako pneumatiky určené do konkrétního ročního období. Výhodou je nicméně finanční úspora, protože nemusíte kupovat dvě sady pneumatik, ale vystačíte s jednou.

Celoroční pneumatiky nejsou pro každého, ale pokud jste sváteční řidič, vozidlo vyžíváte jen několikrát za rok a máte malý počet najetých kilometrů, v takovém případě mohou být pro vás celoroční pneumatiky smysluplnou variantou.

zimni-pneumatiky-2

Jak vybírat zimní pneumatiky?

Zřejmě nejlepší a nejobjektivnější přehled kvalitních produktů, které stojí za zvážení, nabízí testy zimních pneumatik. Na internetu najdete mnoho renomovaných stránek, za všechny uveďme například testpneumatik.eu nebo adactest.cz. Testy zimních pneumatik používají složitou metodiku a pneumatiky jsou při nich podrobeny opravdu komplexnímu zkoumání. Prohlédněte si tedy jejich výsledky, hned tak získáte několik kandidátů na vaše nové pneumatiky.

K výsledkům testů ale přistupujte po uvážení vašich vlastních nároků a potřeb. Odpovězte si tedy ještě  k tomu na několik otázek:

Kde budu v zimě nejčastěji jezdit?

Jiné vlastnosti u pneumatik využije městský řidič, jiné řidič, který jezdí větší vzdálenosti po rychlostních silnicích. Jízda ve městě znamená pro naše pneumatiky zátěž v podobě častého rozjíždění, brzdění a časté změny povrchu vozovky. Pneumatika by tak měla být dostatečně kvalitní, aby se s těmito nároky dokázala vyrovnat.

U okresních a rychlostních silnic si představte stav našich silnic. Stále máme na silnicích mnoho úseků s nekvalitním povrchem z panelů a množstvím děr. Pneumatika tak musí umět ve vysoké rychlosti absorbovat veškeré nárazy a nerovnosti.

Jaký je můj styl jízdy a jaký výkon má mé auto?

Pneumatiky by měly odpovídat stylu vaší jízdy - záleží, zda upřednostňujete klidnější jízdu nebo naopak jezdíte ve sportovním stylu, to vše s odpovídajícím výkonem vozu. Každý styl jízdy a výkon auta má na pneumatiky jiné nároky, proto tedy při výběru pneumatik zohledněte i toto kritérium.

Kolik mohu do nákupu nových pneumatik investovat?

Zde se moc nevyplatí šetřit a vybírat nejlevnější pneumatiky - přeci jen pneumatika se na bezpečí naší jízdy podílí opravdu značnou měrou. Ale dobrou zprávou je, že lze nalézt mnoho zimních pneumatik za rozumnou cenu, které v testech získaly dobré hodnocení. Spolehlivé pneumatiky s opravdu dobrými výsledky můžete najít s cenou od 1400 Kč.

Investovat do kvalitních pneumatik se vyplatí nejen z hlediska bezpečnosti, ale také i finančně. Kvalitní pneumatiky vám vydrží několik let, zatímco levné pneu se rychle opotřebovávají a velmi brzy byste stejně museli kupovat nové. Proto se vyplatí nakoupit pro jednou pořádné obutí.

Abyste měli jistotu kvalitního pneu, doporučujeme držet se osvědčených a renomovaných značek jako například Continental, Barum, Goodyear, Nokian nebo Pirelli.

Vyhněte se netestovaným levným pneumatikám, u kterých opravdu nikdy nemůžete mít jistotu u jejich jízdních vlastností a lze oprávněně očekávat, že jejich výdrž a stabilita bude nevalná.

zimni-pneumatika

Jaké rozměry zimních pneumatik potřebuji?

V první řadě musíme určit, jaké pneumatiky jsou pro naše auto vhodné z hlediska rozměrů - velikosti, průměru, profilu atd. Tyto údaje zjistíme z velkého technického průkazu.

Informace o typu pneumatik jsou většinou ve formátu např. 205/55 R16 91H. Podívejme se, jaké informace se z tohoto kódu dozvíme:

205 - první údaj, v našem případě 205, znamená šířku pneumatik v milimetrech.

55 - hodnota 55 určuje profil pneumatik, což je poměr šířky pneumatiky k její výšce, vyjádřený v procentech. V našem případě by profil byl 55% z 205 mm, což je přibližně 112,75 mm.

R16 - písmeno R označuje radiální konstrukci pneumatiky a hodnota 16 určuje vnitřní průměr pneumatiky, vyjádřený tentokrát v palcích (1 palec = 2,54 cm).

Pamatujte, že vnitřní průměr pneumatiky musí být vždy shodný s průměrem ráfku!

91 - číslo 91 určuje tzv. index nosnosti nebo jinak hmotnostní index. Index nosnosti nám říká, jaké maximální zatížení unese jedna pneumatika. Tento údaj najdeme ve velkém technickém průkazu. Pamatujte, že není možné použít nižší hmotnostní index. Vyšší hodnotu použít lze, taková pneumatika bude mít tužší bočnici.nosnostni-index

H - Písmenko H je značením pro tzv. rychlostní index, který nám říká, na jakou maximální rychlost je pneumatika stavěna. V případě zimních pneumatik je možné, aby byl rychlostní index nižší, než je uvedeno v technickém průkazu!

rychlostni-index

Jaké jsou typy dezénu?

Dezénem se myslí vzorek pneumatiky. Rozlišujeme hlavně tři typy - symetrický, asymetrický a směrový.

Symetrický typ - pneumatiku se symetrickým typem dezénu můžete na vozidle umístit kamkoli - vlevo či vpravo, dopředu či dozadu. Pneumatika tohoto typu má rovnoměrný vzorek, určený na všechny směry i umístění na vozidle.

Asymetrický typ - u pneumatik asymetrického typu také nerozlišujeme umístění na pravé či levé straně. Pneumatiky ale mají označenou vnitřní a vnější stranu, které je třeba při nasazování kol dodržet. Obě, tedy vnitřní a vnější strana, mají totiž odlišné funkce. Vnější strana drží kolo v přímém směru a zajišťuje stabilitu v zatáčkách, zatímco vnitřní strana odvádí vodu a přenáší záběrové a brzdné síly automobilu na vozovku.

Směrový (šípový) typ - vzorek pneumatiky je uzpůsoben na určitý směr otáčení. Pneumatika má tak na sobě značení směru, kterým se má otáčet a tento směr je nezbytné při montáži dodržet.

Run-flat pneumatiky - pneu pro dojezd s defektem

Tento typ má zesílenou bočnici, která vám umožní dojet i s defektem pneumatiky. Dojezdová vzdálenost run-flat pneumatik je až 80 km a dovolí vám jet rychlostí do 80 km/h. Nicméně je možné je používat pouze u automobilů s kontrolou tlaku v pneumatikách.

Energetické štítky u pneumatik

Již několik let musí být pneumatiky podle nařízení Evropské unie označené speciálními energetickými štítky. Na nich je uvedené hodnocení pneumatik ve třech kategoriích - spotřeby paliva, přilnavosti za mokra a vnější hlučnosti.

Spotřeba paliva - I pneumatika má vliv na spotřebu benzínu. Jaký tento vliv má, to vychází z míry valivého odporu pneumatiky. Ten určuje, jak hladce pneumatika přeměňuje pohybovou sílu motoru do pohybu a tím ovlivňuje efektivitu spotřeby benzínu.

Spotřeba paliva se hodnotí na škále A-G, kde třída A představuje nejlepší hodnocení. Rozdíly mezi třídami mohou jsou poměrně znát. Například rozdíl ve spotřebě mezi pneumatikami tříd A a G je až 7,5%, což při přepočtu dělá až 6 litrů na 1000 km.

Přilnavost za mokra - Tímto je posuzována schopnost pneumatik zastavit na mokré vozovce. Přilnavost za mokra se hodnotí na škále A-F, kde třída A opět představuje nejvyšší hodnocení. Podobně jako u spotřeby paliva i zde jsou mezi třídami velké rozdíly. Auta s hodnocením A zastaví při rychlosti 80 km/h až o 18 metrů dříve než pneumatiky s hodnocením F. Jak jistě každý řidič ví z vlastní zkušenosti, na každém metru záleží.

Vnější hlučnost - Hodnota vnějšího hluku vydávaného pneumatikou je uvedena v decibelech. Pneumatiky jsou rozděleny do tří tříd podle evropských limitů hlukových emisí. Na štítku toto rozlišení znázorňuje počet černých zvukových vln.

1 vlna - tiché (3 dB pod evropskými limity)

2 vlny - středně hlučné (do 3 dB pod evropskými limity)

3 vlny - hlučné (nad evropskými limity)

Byť to tak nemusí ze stupnice vyplývat, rozdíly jsou opravdu znatelné, protože hlučnost v decibelech je měřena na logaritmické stupnici. To znamená, že zvýšení o pár jednotek je ve skutečnosti dvojnásobný hluk.

pneumatiky-energeticky-stitek

Závěrem pár tipů ke správné péči

Jako u každého produktu i v případě pneumatik platí, že péče a používání pneumatik má přímý vliv na jejich životnost. Podívejme se na několik tipů, jak se o naše pneumatiky starat, aby nám vydržely v dobrém stavu co nejdéle:

Hlídejte správný tlak v pneumatikách

Mít správný tlak v pneumatikách je klíčové pro jejich adekvátní fungování, stabilitu a bezpečnost naší jízdy. Jaké je doporučené huštění pneumatik pro vaše vozidlo zjistíte v manuálu, případně na sloupku u řidiče či na víčku od nádrže.

Tlak v pneumatikách kontrolujte pravidelně a v situaci, kdy jsou pneumatiky chladné. Správně nahuštěná pneumatika má nejen vyšší životnost, ale hlavně zajišťuje bezpečnost a stabilitu vaší jízdy.

Správné skladování prodlužuje životnost pneumatik

Na stárnutí vašich pneumatik během skladování mají vliv okolní podmínky, zejména tedy vlhkost, světlo a teplota. Pro zamezení stárnutí uchovávejte vaše pneumatiky na suchém, chladném místě (s teplotou do 35° C) a mimo dosah slunečních paprsků. Stárnutí pneumatik v důsledku nepříznivých okolních podmínek se projevuje drobnými prasklinkami na povrchu pneumatiky.

Skladujete-li pneumatiky na ráfcích, nahustěte je na běžný tlak a položte na sebe. Pneumatiky bez ráfků  skladujte opřené ve stoje vedle sebe a čas od času je pootočte, abyste předešli deformacím.

Každoročně měňte umístění pneumatik na vozidle

U vozidel s předním či zadním pohonem se přirozeně více opotřebovávají pneumatiky na části s pohonem. Abyste zabránili jednostrannému zatížení pneumatik, označte si při výměně pneumatik přední a zadní pneumatiky a další rok proměňte jejich umístění.

Kontrolou včas zamezíte poškození pneumatiky

Pravidelně kontrolujte povrch a vzorek pneumatiky, nejlépe každý měsíc. Zde je seznam nejčastějších poškození s možnými příčinami.

Ojeté kraje - máte-li na pneumatice ojeté okraje, pak je zřejmě podhuštěná, protože v takovém případě se opotřebení více projevuje na ramenou běhounu než na středu.

Ojetý střed - v případě ojetého středu je zřejmě na vině její přehuštění a opotřebení je tak soustředěno na vystouplý střed pneumatiky.

Ojetý pouze jeden kraj - pak je na vině s největší pravděpodobností špatně seřízená geometrie a pneumatika na vozovku dosedá v nesprávném úhlu.

Boule na bočnici - na kostře pneumatiky se patrně přetrhlo jedno nebo více vláken jako důsledek prudké kolize či skřípnutí s překážkou.

Nerovnoměrně rozložené opotřebení - příčinou může být opět nesprávná geometrie či závada na tlumičích, kdy pneumatika při jízdě nemůže adekvátně překonávat nerovnosti.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru