Kompresory slouží primárně k huštění pneumatik automobilů a motocyklů. Dovedou si ovšem poradit i s míči nebo bazénovými hračkami. Jaká kritéria je při výběru kompresoru užitečné zohlednit a na co se nesmí zapomenout?

Kompresory jsou nepostradatelným pomocníkem v garážích a dílnách. Primárně slouží k huštění pneumatik automobilů a motocyklů, ale jejich využití je mnohem širší. Dokáží si poradit s míči, bazénovými hračkami, a někteří si je oblíbí i pro foukání nafukovacích člunů a matrací. Při výběru kompresoru je důležité zohlednit několik kritérií, abyste si vybrali ten správný pro vaše potřeby.

Kompresory fungují na principu stlačování vzduchu, čímž vytváří tlak, který je následně využit k huštění. Nabízí se široká škála modelů, od malých a kompaktních, které jsou ideální pro domácí použití, až po robustní profi kompresory vhodné do dílen a pneuservisů

Mezi klíčová kritéria při výběru kompresoru patří:

  • Výkon: Udává se v litrech za minutu (l/min) a určuje, kolik vzduchu kompresor dokáže nasát a stlačit. Pro běžné domácí použití postačí kompresor s výkonem okolo 200 l/min. Pro náročnější použití, jako je huštění velkých pneumatik nebo foukání bazénů, budete potřebovat kompresor s vyšším výkonem.
  • Tlak: Udává se v barech (bar) a určuje maximální tlak, který kompresor dokáže vyvinout. Pro huštění automobilových pneumatik postačí tlak okolo 8 barů.
  • Objem vzdušníku: Vzdušník slouží k akumulaci stlačeného vzduchu. Čím větší je objem vzdušníku, tím méně často se bude kompresor zapínat a tím déle bude moci pracovat bez přerušení. Pro běžné domácí použití postačí vzdušník o objemu 25-50 litrů.
  • Hlučnost: Hlučnost kompresoru je důležitým faktorem, zvláště pokud ho budete používat v domácím prostředí. Moderní kompresory jsou poměrně tiché, ale i tak se vyplatí zvolit model s nízkou hlučností (do 70 dB).

Při výběru kompresoru je důležité zvážit výše uvedená kritéria a také zamyslet se nad tím, jak často a pro co budete kompresor používat. Na trhu se nachází široká nabídka modelů v různých cenových relacích, takže si jistě vyberete ten správný pro vaše potřeby.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang