Lampiony přání – jaká je jejich historie?

Dílna, stavba a zahrada

Zřejmě vám neunikl zajímavý úkaz, který je poslední dobou v čím dál větší míře pozorovatelný na české noční obloze. Nejde o ufony, kteří si oblíbili náš vzdušný prostor. Jde o papírové létající lampiony, které brázdí naši oblohu za účelem splnit přáním těm, kteří je vypustili na jejich dobrodružnou cestu. Tyto lampiony totiž nejsou jen tak obyčejné, jsou totiž kouzelné.

Samozřejmě tvrzení o čarovných schopnostech létajících lampionů přání jsme si nevymysleli při dlouhé chvíli. Je to pradávná čínská tradice, kterou si tamní generace předávají po tisíciletí. Poslední měsíce a roky se tato tradice silně rozmáhá i u nás a nezřídka kdy můžete i na české obloze spatřit ladně poletující lampiony, které plují za štěstím nás, lidí.

Po vypuštění lampionu přání si přání můžete myslet v duchu anebo jej napsat přímo na lampion, který toto poselství vynese do výšin. Tento magický akt zpravidla zapříčiní splnění přání. Kdyby se tomu tak přeci jen z nějakého důvodu nestalo, určitě vás to při pohledu na skvělou světelnou podívanou mrzet nebude. Nejlepší je domluvit se s přáteli a pustit těchto lampionů do světa více najednou.

Historie lampionů štěstí

Lampiony štěstí jsou krásnou tradicí v mnoha kulturách po celém světě. Věří se, že jejich vzlet do nebe přináší štěstí a přání se splní. Tato tradice má kořeny v asijské kultuře, zejména v Číně a Japonsku, a její historie sahá až do starověku.

V Číně jsou lampiony štěstí známy jako „kong ming“ nebo „tchaj-jin“, pojmenované po slavném čínském matematikovi a vojenském stratégovi Kung Mingovi, který žil v 3. století. Legenda praví, že Kung Ming ve válce používal papírové létající lodičky jako prostředek k předávání tajných zpráv, a také k povzbuzení morálky svých vojáků.

V Japonsku jsou lampiony štěstí známé jako „tōrō nagashi“ nebo jednoduše „tōrō“, což znamená „zapalovač světel“. Tato tradice vznikla ve starověkém Nara v 8. století. Původně se tōrō využívaly u buddhistických a šintoistických svatyní jako symbol osvětlení.

Později se staly součástí festivalů a oslav, kde se lampiony spouští do řek a jezer, aby symbolicky odplavovaly špatné energie a přinesly štěstí a prosperitu.

Ve Francii se lampiony štěstí objevily v 18. století díky čínskému umění kouřového zdobení. Tato technika spočívá v lití barevného vosku na vodou povrch a následném přenesení vzoru na papír. Francouzské lampiony štěstí byly oblíbené především během oslav a slavností jako symbol radosti a dobrého přání.

V současné době jsou lampiony štěstí populární po celém světě a jsou vyrobeny z různých materiálů, včetně papíru, látky nebo umělého materiálu. Nejčastěji mají tvar koule, která je osvětlena svíčkou nebo malou baterií. Lampiony jsou často zdobeny různými symboly, jako jsou květiny, draci, ptáci nebo přání v psané formě.

Tradičně se lampiony štěstí spouští do vzduchu za soumraku, aby vzlétly do nebe a nesly se s nimi naše přání a touhy. Lidé se shromažďují na slavnostech, festivalech nebo dokonce ve svých zahradách, aby společně vytvořili magickou atmosféru a věřili v sílu lampionů štěstí.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že spouštění lampionů štěstí může být pro životní prostředí škodlivé a způsobovat nebezpečí požárů. Z tohoto důvodu některé země a regiony zakazují nebo přísně regulují jejich používání. Pokud se rozhodnete spustit lampion štěstí, mějte na paměti bezpečnostní opatření a dodržujte místní předpisy.

Lampiony štěstí mají dlouhou a bohatou historii, která spojuje lidi z různých kultur a tradic. Věříse, že spouštění lampionů štěstí přináší radost, naději a přání se splní. Je to krásný způsob, jak sdílet oslavu a pozitivní energii s ostatními. Ať už se jedná o tradiční čínské lampiony, japonské tōrō nagashi nebo moderní verze lampionů, tato tradice nám připomíná důležitost naděje, štěstí a spojení mezi lidmi.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang