Proč si pořídit myčku a zařadit se mezi 40% obyvatel západní evropy? Několik užitečných informací, které byste měli před výběrem myčky vědět.
Myčka a prostor
Hodně odpůrců myček argumentuje tím, že v kuchyni většinou už není dost místa. Vzhledem k tomu, že se většina myček vyrábí v šířce 45 cm a 60 cm, věřím, že tento argument lze nějak vyřešit. Pro 3 a více členou rodinu je určitě vhodné pořídit si myčku o šíři 60 cm do které se vejde 12 sad nádobí, oproti úzké, do níž se vejde 9 sad nádobí. Větší myčka je pro větší rodinu je z ekonomického a praktického hlediska jistě výhodnějsí než menší, kdy ušetřený prostor nevyváží efektivnost výrobku.
Myčka a spotřeba el. energie
U myček, jako u všech domácích spotřebiců, je dobré vybírat spotřebiče s co nejmenší el. Spotřebou. Tuto skutečnost nám hlídá tzv. energetická třída. Označují se písmeny A, B, C, …. Nejlepší výrobky jsou označeny A někdy dokonce A+. U myček se udávají ješte další kritéria: účinnost mytí, spotřeba energie a účinnost sušení.
Prvotřídní výrobky jsou označeny tedy písmeny AAA. Takové myčky jsou vybaveny tzv. turbosušením, kdy se pomocí vnitřního ventilatoru vytvoří nucený oběh vzduchu. Horký vzduch se ochlazuje přes zásobník vody a kondenzuje. Horší výrobky mají vetšinou účinnost sušení ve třídě B případně C. Horší třídy už bych nedoporučoval.
Vnitřní vybavení a programy
Nejlepší koš je s variabínlím uspořádaním, tzn. Že má různé sklopné držáky na talíře, skleničky, hrnce apod. Někteří výrobci dodávají myčky, kde lze jednoduchým způsobem měnit výšku koše. Když je nádobí dobře uloženo, je také dobře umyto. Některé myčky jsou vybaveny řadou různých programů. Z nich bych vybral program Automatic, který hlídá nejen množství nádobí v myčce, ale také stupeň zašpinění. Praktický program je intenzivní mytí při teplotě 70°C, který hravě zvládne masnotu z pekáčů a hrnců. Dalším praktickým programem je program na mytí skla nebo rychloprogram, který během 30 minut umyje lehce znečištěné nádobí. Některé myčky jsou vybaveny programem 3in1, který umožňuje používat v myčce tablety 3in1. Electrolux přichází na trh s novinkou myčkou 4in1, která zvládá tablety 4in1, které obsahují látky proti koroz skla a sklenice tím zůstavají neustalé krasně lesklé.
Některé myčky jsou vybaveny dispejem, který oznamuje stav mytí a dobu do konce programu. Rozdíly mezi myčkami jsou i v počtu a umístnění oplachovacích ramen. Zde platí, že čím více tím lépe. Hlídač uniku vody mají zatím jen myčky vyšší třídy.
Dalším rozhodujicím faktorem je hlučnost. Tichá myčka dosahuje hlučnosti cca 45 dB. Existuji i super tiché, ty mají hlučnost kolem 41 dB. Nedoporučoval bych myčky s hlučností nad 50 dB.
Posledním kritériem je cena, ta se pohybuje od 10 000 až po 50 000. Kvylitní a dobře vybavené přístroje se cenově pohybují kolem 17 000 -20 000 korun.