VŠE O RÝŽI

Recepty

Rýže, tato skromná plodina, má ohromný význam pro lidskou stravu po celém světě. Nejenže je základní potravinou pro miliardy lidí, ale také hraje klíčovou roli v kulturních tradicích mnoha národů. V tomto článku se podíváme na rýži z různých perspektiv – od historie a výroby po její výživové hodnoty a význam pro globální potravinovou bezpečnost.

Rýže patří mezi nejstarší plodiny, které lidstvo pěstuje. Její původ sahá až do Asie, kde se poprvé začala pěstovat před více než 10 000 lety. Od té doby se rozšířila po celém světě a stala se nepostradatelnou součástí mnoha kuchyní. Nejenže je rýže cenově dostupnou potravinou pro mnoho lidí, ale také je energeticky bohatá a poskytuje důležité živiny. Rýže je také oblíbenou přísadou do sushi a hodí se i pro rychlé a zdravé vaření.

Výroba rýže je rozsáhlým průmyslem, který zaměstnává miliony lidí po celém světě. Rýžová pole se nachází od Asie po Ameriku, přičemž největšími producenty jsou Čína, Indie a Indonésie. Rýže se pěstuje na různých typech polí, včetně zaplavených rýžových polí, což je tradiční metoda pěstování rýže. V moderní době se však používají i technologicky pokročilé metody, které zvyšují výnosy.

Rýže je velmi stará potravina, která se pěstovala v Indii již předvíce jak 4000 lety. Je mnoho druhů rýže, které se liší tvarem, velikostí a složením zrna. Největšími konzumenty rýže jsou:

Čína – mnoho druhů podle velikosti

Indie – drobnozrnná (podle oblasti)

Thajsko – jasmínová rýže (ovoněná, aromatizovaná)

Japonsko – kulatá

Himaláje – Basmati (dlouhá, štíhlá, nelepí se)

Indonézie – dlouhozrnná

Španělsko – drobná

Itálie – 4 druhy

USA – Californská

Vietnam – lepkavá rýže – drobnozrnná

Rozdíly v druzích rýže:

Japonsko – populární je kulatá krátkozrnná rýže (typ zrna NISHIKI), její kvalita je zřejmá již ze vzhledu – zrnka rýže jsou jakoby průhledná a jsou všechna stejně velká. Je nutné rýži dobře vymýt, aby byla lesklá. Zrnka se nerozvaří, ale dobře k sobě lnou. NAGOMI – má delší zrno než NISHIKI

Italské rýže

Riso Comune – malá, kulatá, snadno se rozvaří Použití: na Minestrone

Riso Fino – dlouhá, špičatá, málo škrobu Použití: na Rizoto

Riso Superfino – silná, dlouhá, málo škrobu Použití: na Pilaf

Italská rýže se nevymývá a během vaření se stále míchá za soustavného podlévání tekutinami např. víno, zeleninový či masový vývar. Rýže slouží jako surovina pro  výrobu rýžových nudlí a rýžového papíru

Rýže zaujímá významné místo v potravinovém řetězci a kultuře mnoha společností po celém světě. Její význam pro lidskou stravu, globální potravinovou bezpečnost a ekonomiku nelze podceňovat. Zároveň je výzvou pro zemědělce a vědce, kteří se snaží zvýšit její výnosy a zlepšit udržitelnost její produkce. Rýže nám připomíná, že i zcela běžná plodina může mít obrovský dopad na naše životy a na světovou potravinovou situaci.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang