Nebankovní registr a bankovní registr dlužníků

Půjčky

Lidé, kteří jsou v registru dlužníků nebo nedokážou doložit příjem, budou mít se získáním bankovní půjčky problém. Co dělat v případě, že potřebují nutně peníze navíc? Řešením mohou být půjčky bez registru a příjmu.

Bankovní půjčky nejsou dostupné pro každého. Možná i mnohé nebankovní půjčky jsou pro někoho těžko dosažitelné. Takové problémy mají především lidé, kteří jsou v bankovním a nebankovním registru dlužníků či nemohou doložit příjem. Zvolit mohou půjčky bez registru a příjmu.

Co je to evidence dlužníků?

Banky mají přísná pravidla pro půjčování peněz. Nemohou půjčit každému. Pokud je někdo na hranici se svými příjmy, nebo příjmy má, avšak oficiálně se tváří, že ne, nemohou mu bankovní společnosti poskytnout úvěr. Opatření slouží pro ochranu lidí, aby se nedostávali do více a více komplikovaných situací.

K ověření, zda daná osoba již nějaký dluh má, existují tzv. evidence dlužníků neboli bankovní a nebankovní registry dlužníků.

U nás v republice najdeme více registrů účastníků úvěrů. Jsou jak pro bankovní, tak nebankovní sektor:

  • bankovní registr dlužníků (CBCB)
  • nebankovní registr (CNCB)
  • SOLUS
  • centrální registr úvěrů (ČNB)

Výše uvedené evidence dlužníků mají každá trochu jiná pravidla. Například do bankovního a nebankovního registru se dá dostat i jen s pouhou neschválenou půjčkou.

Bankovní registr dlužníků

Bankovní registr dlužníků není jen evidencí dlužníků. Shromažďují se zde klientské informace spojené s půjčkou. Lze zde tedy najít jak negativní informace, tak ty pozitivní. Na základě souboru informací je vyhodnocena klientova důvěryhodnost a bonita.

Spotřebitel úvěru si zde může budovat i kladnou úvěrovou historii a v případě potřeby vyšší hypotéky má otevřené dveře a častokrát i lepší podmínky než žadatel bez úvěrové minulosti. U toho banky nedokážou odhadnout budoucí chování.

Dále zde banky mají také možnost kontrolovat, zda se klient neblíží k tzv. předlužení. To znamená, že má dlužník minimálně dva věřitele a celková výše dluhu je vyšší než jeho majetek. Tento stav je ovšem možný pouze u podnikajících fyzických osob nebo právnických osob.

Registr neplatičů pro nebankovní sektor

Na našem trhu jsou velmi oblíbené nebankovní společnosti. Baví se s klientem i ve chvíli, kdy ho banka striktně odmítne. Nebankovní půjčka je pro takového žadatele možností. I nebankovní společnosti často chtějí vědět, s kým mají tu čest.

I ony tedy nahlížejí do registru neplatičů, do kterého se zadávají informace o půjčkách. Tento registr je pravidelně aktualizován. Jednou měsíčně. Informace o konkrétní půjčce je zde uložena po celou dobu jejího trvání. Jakmile je dluh umořen, informace zde zůstávají ještě další 4 roky.

Jestliže žádost o půjčku byla zamítnuta, tato informace se zde uchovává po dobu 6 měsíců.

Jak na půjčku se záznamem v bankovním a nebankovním registru?

To, že má někdo půjčku, nemusí nutně znamenat, že již žádnou další u banky nedostane. Banka je ochotna půjčit další peníze, jestliže má žadatel pozitivní informace v bankovním registru. Dále je také potřeba, aby měl dostatečný příjem a i při splácení více půjček mu zůstalo dostatek peněz na běžné náklady.

Jsou ale i lidé, kterým banka půjčit nechce. Důvodů může být hned několik – nejsou schopni doložit příjmy, jsou na mateřské/rodičovské dovolené, jsou to studenti, nemají pozitivní úvěrovou minulost atp.

I pro takové lidi trh nabízí řešení. Vyskytuje se zde spousty nebankovních společností, které jsou ochotny podstoupit riziko a půjčit téměř každému. Tyto společnosti nabízejí různé typy půjček a jejich cena se odvíjí od podstoupeného rizika.

Jakmile tedy má někdo možnost zástavy nebo ručitele, podmínky nebudou tak přísné a půjčka nebude tak drahá. Je ovšem potřeba si veškeré parametry smlouvy dobře ohlídat. Nebankovní společnosti mohou vystupovat velmi přátelsky, a to až do doby prvního zpoždění se splátkou.

Ve chvíli, kdy dlužník ztratí z jakéhokoliv důvodu schopnost splácet, mohou mu začít nabíhat velmi vysoká penále a pokuty. Splácení půjčky se tak stane noční můrou a nekonečným bojem.

Registr dlužníků v online verzi

Výpis z registru dlužníků je možné pořídit osobně v klientském centru, nebo se žádost pošle poštou. V dnešní době je samozřejmostí, že registr dlužníků funguje i online. Výpis se tedy dá získat na internetu přímo v portálu, e-mailem nebo přes datovou schránku.

K informacím se dostane jen ověřený účastník a za získaná data hradí poplatek. Každá osoba, která je zde vedena a zjistí nějakou nesrovnalost, může kontaktovat správce konkrétního registru a požádat o opravu údajů. Je i v jejich zájmu, aby informace zde vedené byly pravdivé.

Splátka se zpozdila o jeden den? Je možné, že se tato informace v registru objeví, ale také nemusí. Tím, že zpracování probíhá jednou měsíčně, úhrady s takto malým zpožděním většinou projdou bez povšimnutí.

Nejhorší je nepravidelné splácení, vynechávání splátek, úplné nesplácení, žádná komunikace apod.

Charakteristika půjčky bez registru a příjmu

Půjčky bez registru a příjmu patří mezi nebankovní půjčky. Jak už je z názvu patrné, mají na žadatele o půjčku minimální nároky. Není třeba dokládat příjem a nevadí ani to, že má žadatel negativní záznam v registru dlužníků.

Poskytovatel půjčky pro dlužníky do registru nenahlíží. Může jít o férovou půjčku, u které má žadatel předem jasno v podmínkách, které jsou všechny uvedeny ve smlouvě. Pak se nestane, že by se půjčka pojila se skrytými poplatky či jinými nekalostmi. Okamžité půjčky pro dlužníky tak využívají lidé na financování různých záležitostí.

Na druhou stranu jsou půjčky pro dlužníky obecně velmi rizikové a většinou je nabízejí predátorské společnosti, jejichž cílem je vylákat z člověka v nouzi co nejvíce peněz.

Částka a doba splatnosti je u půjčky bez registru a příjmu různá. Každý si určitě najde variantu, která bude nejlépe vyhovovat jeho požadavkům. Dobrou zprávou je, že o tuto půjčku lze požádat prostřednictvím elektronického formuláře.

Mezi oblíbené nebankovní půjčky ihned patří například nebankovní úvěr Vitacredit. Ti půjčují téměř každému a jejich úrokové podmínky jsou vcelku výhodné. Nebojí se půjčovat i větší částky.

Registr exekucí neboli Centrální evidence exekucí

Registr exekucí je veřejný seznam, který spravuje Exekutorská komora České republiky. Soudní exekutoři sem zapisují zahájení a zastavení exekucí. Jakmile exekuční řízení skončí, jsou údaje o exekuci do 15 dnů vymazány.

Centrální evidence exekucí (CEE) slouží především k zjišťování informací o exekučních řízeních a lidech, kterých se toto jednání týká. Ocitnout se v tomto registru není nikomu příjemné a někteří se sem dostanou nedopatřením. Stačí jedna zapomenutá pokuta ve výši pár stovek korun a v průběhu let se z ní stane několikatisícový dluh.

Nejrychlejší cestou, jak se z CEE dostat, je uhrazení dluhu. Jestliže má někdo důvod se domnívat, že je exekuce neoprávněná, je potřeba jednat a celou situaci aktivně řešit pomocí komunikace s konkrétním exekutorem, případně přes soud.

I člověk, který se ocitl v exekuci, občas potřebuje peníze navíc. Jako jedna z možných cest se pak nabízí nebankovní půjčka. Pokud má někdo v plánu lepit další nebankovní půjčkou starší dluh, je potřeba vše dobře propočítat. Ohlídat, aby nebyly v nové půjčce horší podmínky a vyšší penále a tím se celá situace ještě více nezhoršila.

Výhody půjčky bez registru a příjmu

Půjčky bez registru a příjmu mají především jednu obrovskou výhodu. Jsou snadno dostupné i pro ty žadatele, kteří by u jiných poskytovatelů pravděpodobně neuspěli. Mezi největší benefity patří:

  • půjčka téměř pro každého
  • rychlé schválení
  • peníze do několika minut na účtě
  • získání finančních prostředků bez nahlížení do registru dlužníků
  • u některých společností 1. půjčka zdarma

Výhod nebankovních půjček je mnoho. Faktem ovšem zůstává, že spoustu lidí dostaly do problémů.

Jak již bylo výše zmíněno, vždy je potřeba pořádně přečíst smluvní podmínky, nekoukat jen na úrok a zjišťovat RPSN ukazatel. Ten představuje celkovou nákladovost půjčky. V neposlední řadě je také dobré promyslet, zda je zřízení půjčky opravdu nutné a celá situace se nedá řešit jinak.

Tento produkt pomůže, když je člověk skutečně v nouzi. Díky minimu administrativy se urychluje také její vyřízení. Není třeba se bát, že by vyřízení půjčky trvalo dlouho. Nebankovní společnosti dnes umí vyřídit žádost i během pár minut. Vždy záleží na konkrétním poskytovateli a jeho podmínkách.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang