Recept na nudle udon s kari a hovězím masem

Recepty

Kdo má rád japonskou kuchyni nebo hledá nové inspirace do svého jídelníčku, měl by vyzkoušet nudle udon. Představují jedinečný a výrazný prvek v japonské kuchyni. Jejich široká a tlustá struktura dává prostor pro fantastické kombinace s omáčkami, zeleninou a proteiny.

Udon jsou japonské nudle z pšeničné mouky, soli a vody. Obvykle se podávají v horkém vývaru nebo smažené se zeleninou a masem. Udon nudle jsou důležitou součástí japonské kuchyně a lze je nalézt v mnoha pokrmech, jako jsou polévky, smažená jídla a zapékané pokrmy.

Co jsou udon?

Udon je japonský druh nudlí podobně jako shirataki, který je oblíbený pro svou chutnou texturu a všestranné použití v japonské kuchyni. Udon nudle jsou tlusté, hladké a válcované z těsta, které je vyrobeno z pšeničné mouky, vody a soli. Tyto nudle mají mírně lepkavou povahu a jsou charakteristické svou šířkou a tloušťkou.

Několik klíčových rysů udon nudlí zahrnuje:

 1. Tloušťka a šířka: Udon nudle jsou široké a tlusté, což je odlišuje od jiných japonských nudlí, jako jsou soba nebo ramen.
 2. Tvar: Tradiční udon nudle jsou válcované do tvaru plochých proužků nebo trubek, ale existují i jiné varianty, jako jsou udon v tvaru kotoučů.
 3. Textura: Při vaření udon nudle získávají jemnou a hladkou texturu. Mají skvělou absorpční schopnost, což znamená, že mohou dobře nasávat chuť z omáček a polévek.
 4. Různé varianty: Existuje mnoho různých variant udon nudlí, včetně čerstvých, sušených a instantních. Čerstvé udon nudle jsou často považovány za nejlepší, pokud jde o texturu a chuť.
 5. Výživná hodnota: Udon nudle jsou bohatým zdrojem sacharidů, což z nich činí dobrý základ pro jídla s různými omáčkami a přísadami. Mohou obsahovat také bílkoviny, vlákninu a železo.
 6. Použití: Udon nudle se používají v různých japonských pokrmech, včetně udon polévek (udon soúpa), stir-fry jídel (yaki udon), a mnoha dalších. Jsou také často podávány s omáčkami na bázi sójové omáčky nebo miso.
 7. Dekorace: Udon nudle mohou být použity jako dekorace v jídle, například na sushi nebo na nabe (japonský horký hrnec).

Udon nudle jsou velmi oblíbené v Japonsku a po celém světě díky své výrazné chuti a textuře. Jsou také často používány jako základ pro různé druhy omáček a pokrmů a jsou jedním z klasických prvků japonské kuchyně.

Udon s kari a hovězím masem – recept

Udon nudle s hovězím masem jsou vynikající, protože kombinace chuťově neobvyklých nudlí udon s jemným a aromatickým hovězím masem vytváří lahodné a syté jídlo. Hovězí maso je obvykle marinováno v aromatické omáčce, která nudle udon dokonale doplňuje.

Kombinace těchto dvou ingrediencí také vytváří rozmanité textury a chutě, které jistě potěší každou chuťovou buňku.

Suroviny:

 • 1 balíček udon nudlí
 • 200 g roštěnce
 • 200 g na kolečka nakrájené cibule
 • 1/2 pórku
 • 2 lžičky prášku kari
 • 1 1/2 lžičky rostlinného oleje

Omáčka:

 • 6 hrnečků vývaru
 • 3 lžičky sake
 • 4 lžičky mirinu
 • 1 hrneček sójové omáčky trocha soli
 • 4 lžičky škrobové moučky

Postup přípravy:

Přesně podle návodu uvaříme nudle udon, nesmějí se převařit. Vždy mají být mírně tvrdé, nesmí se lepit k sobě. Olej zahřejeme na pánvi a přidáme na kousky nakrájený roštěnec s cibulí a velmi rychle osmahneme, aby maso neztvrdlo.

Dochutíme práškem kari. Vývar připravíme zvlášť, zahustíme jej škrobovou moučkou a za stálého míchání svaříme na hustou omáčku.

Nudle udon rozdělíme do misek, poklademe směsí masa s cibulí a zalijeme omáčkou. Nakonec posypeme na tenká kolečka nakrájeným pórkem a ihned podáváme.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang