Skil

Značky

Společnost Skil se nyní zaměřuje spíše na spotřebitele z řad kutilů, ale svého času vyráběla profesionální stavební elektrické nářadí, které nyní prodává pod svou dceřinou společností SKILSAW.

Dědictví společnosti SKIL sahá až k vynálezu kotoučové pily Edmonda Micheleho v roce 1924, který vedl k vývoji kotoučové pily SKILSAW model 77 v roce 1937. Model 77, který je dnes označován jako „pila, která postavila Ameriku“, stanovil průmyslový standard pro ruční kotoučové pily se šnekovým pohonem, který se vyrábí v téměř nezměněné podobě dodnes.

Mezi výrobky Skil patří kotoučové pily, akumulátorové vrtačky/šroubováky, akumulátorové šroubováky, akumulátorové sponkovačky, akumulátorové pistole na tmely, pásové brusky, náhodné brusky, multibrusky, úhlové brusky, kladiva, vrtačky, míchačky, přímočaré pily, lasery a měřicí přístroje, pístové pily, frézky a hoblíky.

Na počátku 20. let 20. století Edmond Michel, francouzský přistěhovalec v New Orleans se zálibou v kutilství a vynalézání, pozoroval skupinu farmářů, kteří sekali cukrovou třtinu velkými mačetami. Poté, co pozoroval namáhavou práci dělníků, začal Michel experimentovat s tím, jak mačetu mechanizovat. V roce 1923 Michel vytvořil motorizovanou mačetu, která měla 6palcovou (150 mm) pilovou čepel upevněnou na vyřezávaném dřevěném rámu a poháněnou motorem převzatým z míchačky na sladové mléko – první elektrickou ruční pilu.

Poté, co si přečetl o Michelově novém vynálezu, se Joseph Sullivan, pozemkový developer z Minneapolisu, vydal najít vynálezce z New Orleans. Poté, co se rozhodli společně podnikat, se Michel a Sullivan přestěhovali do Chicaga a v roce 1924 otevřeli společnost Michel Electric Handsaw Co.

Po založení společnosti bylo vyrobeno šest sériových modelů po 1000 dolarech. Michel se vydal předvést nové nářadí na novou Million Dollar Boardwalk v Atlantic City, kde si první přenosnou elektrickou pilu za 160 dolarů zakoupil developer Piers.

V roce 1926 se zrodila značka Skil poté, co Michel opustil společnost, aby se věnoval jiným podnikům, a Sullivan změnil název společnosti na Skilsaw, Inc.

Po přežití Velké hospodářské krize společnost Skil pokračovala ve vylepšování své pily. V roce 1928 společnost Skil uvedla na trh model E Skilsaw, první generaci pil se šnekovým pohonem. V roce 1937 Edward Sterba zdokonalil model E a zkonstruoval první model 77 s pilovým kotoučem o průměru 71⁄4 palce (180 mm), který byl považován za „pracovního koně na stavbách.“ V roce 2012 společnost Skil oslavila 75. výročí modelu 77. V roce 2012 se pila stala prvním modelem, který byl vyroben v roce 2012.

Během druhé světové války vyvinula společnost Skil kotoučovou pilu PS-12 pro vojenské účely, a to tak, že na 12palcovou (300 mm) šnekovou pilu namontovala vzduchem poháněný motor Thor pro použití v několika typech staveb. Pila se vyráběla v maskovacích barvách, s pilovým kotoučem natřeným černou barvou a tělem nazelenalé barvy, a fungovala téměř všude, včetně řezání pilot nebo dřeva pod vodou. Námořnictvo nechalo tento nástroj od společnosti Skil umístit do speciální maskovací krabice potažené a utěsněné plastem. Když se nemohli dostat na přistávací plochu, přístroj se vyklopil přes palubu a plaval nebo se přitáhl pro použití na přistávacích plochách letadel.

V padesátých letech 20. století společnost změnila svůj název na Skil Corporation. Značka Skilsaw zůstala značkou používanou pro výrobky společnosti. Evropský prodej následoval o několik let později, kdy společnost Skil vstoupila na spotřebitelský trh. V roce 1959 již měla kompletní a úspěšný sortiment nářadí pro kutily.

V roce 1961 byla v nizozemském městě Breda postavena evropská továrna společnosti Skil a brzy poté následoval závod na výrobu elektromotorů v nizozemském Eindhovenu. Po úspěšném vstupu na evropský trh otevřela společnost Skil do konce roku 1961 další pobočky ve Švýcarsku, Nizozemsku, Francii, Belgii, Dánsku a Německu.

Na australský trh pronikla společnost Skil na počátku 60. let, kdy koupila australskou společnost Sher Powertools, která vyráběla kvalitní nářadí a prodávala ho za vyšší cenu, jež měla konkurovat evropským značkám Wolf a Desoutter, které byly v té době dobře zavedenými značkami kvalitního nářadí.

Od 70. let 20. století budovala společnost Skil síť továren, servisních středisek a prodejních kanceláří po celém světě a její jméno se stalo synonymem pro elektrické nářadí. Společnost Skil má dodnes své evropské ústředí v Bredě. Veškerá výroba elektrického nářadí pro evropský trh je zadávána externě, převážně v Číně. Mezi činnosti nizozemské centrály patří předvývoj, logistika, prodej, marketing a finance.

Společnost Emerson Electric převzala 23. března 1979 společnost Skil Corporation. Pod novým vlastníkem společnost Skil pokračovala v růstu. Koncem roku 1979 společnost Skil přepracovala design mnoha svých nástrojů tak, aby měly odolné plastové kryty s dvojitou izolací. V roce 1982 společnost zahájila program, jehož cílem bylo stát se nejúspěšnější společností vyrábějící elektrické nářadí v Americe, a to prostřednictvím rozsáhlých investic do nových systémů výroby a kontroly kvality. V roce 1985 byly řady nářadí Skil pro těžké a velmi těžké práce přejmenovány na „Skil/ Skilsaw Professional“. Do roku 1988 společnost dosáhla svého cíle.

V roce 1991 vstoupily společnosti Emerson Electric Company a Robert Bosch GmbH do společného podniku spojením svých dceřiných společností vyrábějících elektrické nářadí a v roce 1992 vznikl nový podnik pod názvem S-B Power Tool Co. V roce 1996, po čtyřech letech partnerství, převzala společnost Robert Bosch GmbH kompletní vlastnictví společnosti Skil.

Dne 23. srpna 2016 se společnost Chervon (HK) Ltd., výrobce elektrického nářadí se sídlem v čínském Nanjingu, dohodla na převzetí značky SKIL od divize Bosch Power Tools, čímž získala kontrolu nad podniky SKIL v Severní Americe i na evropském trhu.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang