TomTom

Značky

TomTom N.V. je nizozemský nadnárodní vývojář a tvůrce lokalizačních technologií a spotřební elektroniky. Společnost TomTom byla založena v roce 1991, sídlí v Amsterdamu a v roce 2004 uvedla na trh svou první generaci satelitních navigačních zařízení. Od roku 2019 má společnost více než 4 500 zaměstnanců po celém světě a působí ve 29 zemích v Evropě, Asii a Tichomoří a v Americe.

Společnost byla založena v Amsterdamu v roce 1991 jako Palmtop Software Corinne Vigreux, Peterem-Fransem Pauwelsem a Pieterem Geelenem.

Společnost se zaměřovala na software pro firemní kapesní zařízení, než se zaměřila na spotřebitelský trh a v roce 1996 vydala první software pro plánování tras pro mobilní zařízení.

Software byl vyvíjen především pro zařízení Psion a společnost byla koncem 90. let jedním z největších vývojářů softwaru Psion. Společnost Palmtop také spolupracovala se společností Psion na vývoji softwaru EPOC32. software byl vyvíjen také pro zařízení Palm a Windows CE.

V roce 1999 opustil manžel Vigreuxové Harold Goddijn společnost Psion Netherlands, pro kterou TomTom vyráběl software a kde Vigreuxová dříve působila jako obchodní ředitelka, a nastoupil do společnosti TomTom. Předtím do společnosti TomTom investoval. V roce 2001 se značka společnosti změnila na TomTom, přičemž do roku 2003 se změnil i její právní název.

Dne 27. května 2005 vstoupila společnost TomTom na amsterdamskou burzu cenných papírů, přičemž hodnota společnosti dosáhla téměř 50 milionů eur.

V září 2005 TomTom koupil společnost Datafactory AG, poskytovatele telematických služeb se sídlem v Lipsku. Datafactory AG zaměstnávala přibližně 30 lidí a v roce 2004 dosáhla obratu přibližně 5 milionů eur a malého čistého zisku.

V lednu 2006 společnost TomTom koupila britskou společnost Applied Generics, čímž vznikla společnost TomTom Traffic.

V roce 2008 společnost TomTom koupila za 2,9 miliardy eur společnost Tele Atlas, výrobce digitálních map.

V roce 2010 vytvořila reklamu s nápisem Nejste zaseknutí v zácpě. You are traffic.“ Její fotografie se hojně šířila po internetu. Stala se meme, často s jinými obrázky a někdy mírně přeformulovaná.

Dne 11. června 2012 byla na akci k předběžné verzi systému iOS 6 společnosti Apple oznámena společnost TomTom jako hlavní poskytovatel mapových podkladů pro přepracovanou aplikaci „Mapy“ systému iOS 6 společnosti Apple, která nahradila Mapy Google.

V roce 2014 společnost TomTom navázala partnerství s koncernem Volkswagen v rámci společného výzkumu systémů vysoce automatizovaného řízení (HAD).

Společnost TomTom podepsala smlouvy o poskytování svých navigačních zařízení několika výrobcům automobilů, včetně společností Volkswagen Group, Daimler, Toyota a dalších.

Koncem roku 2015 společnost TomTom prodloužila smlouvu se společností Apple a podepsala novou smlouvu se společností Uber, v rámci které aplikace pro řidiče Uberu využívá mapy a dopravní data TomTom ve 300 městech po celém světě. V květnu 2018 společnost TomTom uvedla na trh nové přenosné navigační zařízení TomTom Go Camper, které má uspokojit požadavky uživatelů karavanů a obytných vozů.

V lednu 2018 čelila společnost kritice za oznámení, že již nebude poskytovat aktualizace map pro některá zařízení. Uvedla také, že „životnost“ znamená „dobu použitelnosti“ zařízení.

V roce 2020 společnost uzavřela dohodu s čínskou společností Huawei o používání map v chytrých telefonech Huawei, které nahradí Mapy Google.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang