
Tefal je francouzská společnost specializující se na nepřilnavé nádobí, která je od roku 1968 dceřinou společností skupiny SEB a držitelem 150 patentů po celém světě.
Společnost Tefal S.A. byla založena v roce 1956 v Sarcelles v údolí Val-d’Oise dvěma inženýry, Marcem Grégoirem, inženýrem z ONERA (Office national d’études et de recherches aérospatiales) , a Louisem Hartmannem, specialistou na nepřilnavé polymery neboli teflon.
Marc Grégoire pracoval na zdokonalení svých rybářských prutů a vynalezl teleskopický rybářský prut ze skleněných vláken. Kompozitní materiál se lepí na formu, a proto ho napadlo použít teflon, který je k dispozici ve společnosti ONERA, aby se tyč dala snáze odlít.
Když ho jeho žena Colette požádala, aby jí vyrobil nepřilnavou pánev, Marc Grégoire zašel do nejbližšího obchodu, kde našel pouze pánev na smažení. Pod vlivem přečteného vědeckého článku vyvinul postup, jak teflon ukotvit na hliníkový kotouč této pánve: ošetřením hliníku kyselinou chlorovodíkovou vznikly malé otvory, do kterých se teflon upevnil.
Patent na první „nepřilnavou pánev“ byl podán v roce 1954. Název Tefal pochází ze zkratky slov „teflon“ a „hliník „. První pánev byla uložena v muzeu Dupont-de-Nemours ve Wilmingtonu (USA).
Začátky byly obtížné, protože žádná společnost specializující se na pánve neměla o tento proces zájem. V roce 1956 společnost přijala svého prvního zaměstnance, Helmuta Mottla.
O pět let později nabídl jeden z dodavatelů hliníkových kotoučů, společnost Forges de Cran, nyní Pechiney Rhenalu, v Annecy (Haute-Savoie), mladé společnosti SARL Tefal továrnu o rozloze 3 000 m27 v blízkosti svého sídla. V roce 1961 se společnost Tefal přestěhovala do Rumilly.
V roce 1968 koupila společnost Tefal skupina SEB. V té době dodávala nepřilnavý povlak společnost Société des Résines Fluororées, dceřiná společnost firmy Péchiney Ugine Kuhlman (později Atochem) v Pierre Bénite na Rhôně, která vyráběla pevný produkt tetrafluorethylenu z (C2F4)n ve vodní disperzi, která se musela na kotoučích pánví vysušit.
Tento produkt se nazývá Soreflon a vyrábí se polymerací výchozího plynu. Je také široce používán v dalších aplikacích, jako je teflonová páska nebo ochrana proti jadernému záření při cestách do vesmíru. Jedná se o neutrální produkt, který se může stát velmi škodlivým, pokud se rozkládá při požáru.
Společnost se intenzivně rozvíjela prostřednictvím inovací : v roce 1974 vaflovač a plynový zapalovač; v roce 1980 uvedla společnost Tefal na mezinárodní trh nový nepřilnavý povrch T-Plus; o dva roky později uvedla na anglický trh první rychlovarnou konvici; v roce 1985 první elektronickou koupelnovou váhu; v roce 1990 elektrické molo.
V roce 1995 vstoupila společnost do oblasti péče o děti s řadou Tefal Baby Home. Paul Rivier byl generálním ředitelem společnosti v letech 1979-1999. V roce 2002 byla uvedena na trh silikonová forma Proflex se snadným vyjmutím. V roce 2005 se Christian Ringuet stal generálním ředitelem společnosti.