Remoska

Značky

Remoska je malá přenosná elektrická trouba s varným tělesem umístěným ve víku hrnce, která se kromě topného tělesa umístěného ve víku skládá z teflonem vyložené pánve a stojanu.

Vyvinul ji český elektrotechnik Oldřich Homuta v 50. letech 20. století. Remoska nemá odstupňovanou regulaci tepla. Vaří podobně jako trouba a uvádí se, že je velmi úsporná z hlediska spotřeby elektrické energie (470 W u standardní Remosky).

Remosku vynalezl elektrotechnik Oldřich Homuta. Před druhou světovou válkou Homuta vlastnil firmu na výrobu elektromotorů.

Tato firma byla po znárodnění sloučena s firmou Remoska. První prototypy Remosky byly vyrobeny v letech 1953-1955. Homuta pokračoval v práci na hliníkové pánvi, kterou zakrýval víkem s elektrickým ohřívačem.

Sporáky Remoska se vyráběly v letech 1957-1990 v továrně Karma v Kostelci nad Černými lesy. V roce 1994 byl výrobní závod prodán a výroba se poté přesunula do Frenštátu pod Radhoštěm.

Lady Milena Grenfell-Baines, Češka žijící od druhé světové války v Anglii, se o Remosku začala zajímat a začala ji dovážet do Británie. V roce 2002 se pánev Remoska začala dobře prodávat v Kanadě a USA a v následujícím roce v Austrálii.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang