Vepřová kýta – recept

Recepty

Vepřová kýta je oblíbený kus masa, který se používá v mnoha různých pokrmech. Jedná se o univerzální kus masa, který lze připravovat různými způsoby. Protože to je poměrně tuhý kus masa, nejlépe se připravuje pomalým dušením nebo pečením.

Díky obsahu tuku je maso při vaření křehké a šťavnaté. Proto je ideální volbou pro pomalu vařené pokrmy, jako je trhané vepřové maso a dušená vepřová kýta.

Maso se může mimo jiné udit, čímž získá specifickou chuť. Proces uzení také přispívá ke konzervaci masa a usnadňuje jeho skladování. Díky tomu je oblíbenou volbou pro šunky, které se používají do polévek a dušených pokrmů.

Vepřová kýta má vysoký obsah bílkovin, takže je skvělým zdrojem energie. Je také dobrým zdrojem železa, zinku a dalších důležitých vitaminů a minerálních látek.

Jak připravovat vepřovou kýtu

Vepřovou kýtu lze také rychle připravit na pánvi nebo na grilu. Často se ochucuje bylinkami a kořením, které jí dodávají chuť. Tento kus je také oblíbený pro použití do stir fry a dalších rychle připravovaných pokrmů. Lze jej nakrájet na tenké proužky a rychle připravit na pánvi se zeleninou a dalšími přísadami. Vepřovým masem můžete také nahradit hovězí v receptu na bun bo nam bo.

Při nákupu vepřové kýty je důležité hledat maso, které je pevné a má světle růžovou barvu. Vyvarujte se nákupu příliš měkkých nebo příliš červených kusů. Před vařením je důležité odstranit z kusu tuk nebo šlachy, které se na něm nacházejí.

Receptů z vepřového masa je nepřeberné množství, různé typy masa se hodí na různé úpravy. Pokud by vás vepřová kýta už omrzela, můžete se inspirovat i těmito recepty z vepřového masa:

Vepřová kýta je díky svým vlastnostem vhodným masem také pro segedínský guláš. Recept na pravý segedínský guláš si oblíbí především příznivci tradiční kuchyně. K oblíbené rajské omáčce se vepřová kýta taktéž hodí.

Pokud nemáte chuť na vepřové maso, zkuste recept na mleté krůtí maso nebo hovězí na víně s kořenovou zeleninou. Můžete si také vybrat hovězí na polévku a připravit si tak výborný vývar. Za vyzkoušení stojí také konfitované kachní prso.

Knedlíky a zelí se k vepřovému masu výborně hodí.

Co z vepřové kýty – recepty z vepřové kýty

Jak už jsme psali, kýta se hodí na pomalé pečení a dušení a díky tomu se výborně hodí k omáčkám jako je hamburská či frankfurtská omáčka s rýží. Můžete ji připravit i na nudličky jako legendární katův šleh, nebo ji můžete upéct v troubě jako pečeni. V tomto článku vám přineseme několik typů, co z kýty uvařit, aby to vždy mělo maximální úspěch. Vepřová kýta se také výborně hodí k pečeným bramborám nebo si k ní můžete připravit bramboráky z cukety.

TIP: Milovníci i jiného masa mohou vyzkoušet recept na domácí pastrami z hovězího masa, hovězí žebra v troubě, paprikový bůček, hamburgery nebo tradiční řecký gyros.

Hamburská vepřová kýta na smetaně – recept

Hamburská kýta je jedním z nejpopulárnějších pokrmů klasické české kuchyně, a to už od dob první republiky. Pojďte si ji připravit krok za krokem s námi.

Ingredience na hamburskou vepřovou kýtu na smetaně

  • 900-1000 g vepřové kýty v celku
  • 1 středně velká mrkev (100-120 g před očištěním)
  • 2 menší cibule
  • 100 g další kořenové zeleniny – kousek celeru a petržele
  • 100 g šunky, v celku
  • 100 g slaniny, v celku
  • 2 sterilované okurky
  • 1 lžíce sádla
  • 150 ml bílého vína
  • 1 lžička soli
  • 5 kuliček pepře
  • 5 kuliček nového koření
  • 1 kelímek (200 g) smetany ke šlehání
  • 1 lžíce másla
  • 1 vrchovatá lžíce hladké mouky

Hamburská vepřová kýta na smetaně – postup

  1. Šunku podél delší strany nakrájejte na plátky silné půl centimetru a ty pak ještě na špalíčky. Zhruba 5-6 těchto špalíčků na jednom konci seřízněte do špičky a dejte je stranou, zbytek rozkrájejte na drobné a pravidelné kostičky.
  2. Totéž učiňte se slaninou. Špalíčky rozložte na plastový tácek a vložte na 1-2 hodiny do mrazáku, aby ztuhly a dalo se s nimi protýkat maso.
  3. Mrkev očistěte a podélně rozčtvrťte. Odkrojte 2 nebo 3 deseticentimetrové kousky z prostředku mrkve, kde je nejpravidelnější, a odložte bokem, zbytek mrkve opět rozkrájejte na kostky.
  4. Jednu okurku též rozčtvrťte, druhou nakrájejte na drobné kostičky. Cibuli, celer a petržel očistěte a nakrájejte nahrubo.
  5. Maso opláchněte, osušte a položte na prkénko. Stejným směrem, jako vedou svalová vlákna, vpíchněte ze strany do masa dlouhým, úzkým a špičatým nožem.
  6. Tento vpich nepatrně prořízněte do strany, nůž vytáhněte, a do vzniklého otvoru zastrčte kousek šunky, slaniny, mrkve nebo okurky. Takto spotřebujte všechny špalíčky, které jste si připravili.
  7. Vpichy veďte do masa tak, aby posléze, až dojde na krájení upečeného masa, vznikla zajímavá mozaika. Nakonec maso kolem dokola svažte a zpevněte provázkem a tuto pečeni osolte zhruba půl lžičkou soli po celém povrchu.
  8. Troubu začněte předehřívat na 180 °C. Kostičky slaniny nasypte do kastrolu nebo do pánve, podlijte lžící vody a začněte mírně zahřívat, až se voda odpaří, slanina prohřeje a začne pouštět vlastní tuk.
  9. Pokračujte až do jemného zezlátnutí slaniny, potom ji odeberte stranou a v pánvi ponechte jen vypečený tuk. Je-li ho málo, přidejte lžíci sádla.
  10. Na tomto tuku ze všech stran postupně opečte maso do zlatova. Neotáčejte maso předčasně a zbytečně s ním nehýbejte, vyčkejte, až se maso téměř samo uvolní.
  11. Opečené maso odložte do pekáčku, který mu velikostně zhruba odpovídá. Do uvolněné pánve nasypte kostky mrkve, petržel a celer, zasypte zbytkem soli a nijak zprudka opékejte asi 3 minuty.
  12. Zelenina by se měla pouze rozvonět a nenápadně změknout, ale zezlátnutí není žádoucí. Přidejte cibuli a pokračujte ještě další 2 minuty, ale opět odolejte tomu, abyste zeleninu příliš opekli.
  13. Jemný zeleninový základ zalijte vínem a vařte pár minut, až se téměř všechna tekutina odpaří a zůstane z ní jen pár lžic. Dolijte k ní 250 ml vody, přidejte opečenou slaninu, koření, zahřejte k varu a vše nalijte k masu (nikoli na maso).
  14. Pekáček dobře utěsněte buď padnoucí poklicí, nebo jednou či dvěma vrstvami alobalu, a vložte do vyhřáté trouby. Pečte 60 minut.
  15. Po uplynutí první hodiny pečení vyjměte pekáček z trouby, sejměte poklici a maso otočte horní stranou dolů. Opět zakryjte a vraťte do trouby. Toto čiňte každých 20 minut během druhé hodiny pečení.
  16. Celkem tedy budete maso péct 2 hodiny, první hodinu nepřerušovaně, druhou hodinu s pravidelným otáčením.
  17. Pekáček naposledy vyndejte z trouby, odklopte, vyjměte maso a zabalte ho do alobalu. Tekutinu z výpeku slijte přes cedník. Pokud je jí málo, doplňte ji vodou přibližně na 400-500 ml.
  18. V menším kastrůlku rozehřejte máslo, přisypte mouku a metličkou na středně silném žáru míchejte 1-2 minuty, až vznikne jíška béžové barvy. Postupně a na několikrát přilévejte tekutinu z výpeku a vždy pečlivě rozmíchejte, tak se nevytvoří žmolky.
  19. Přidejte pevnou část výpeku, která zůstala v cedníku, tedy zeleninu, slaninu a koření, přiveďte k varu a nezakryté nechte velmi zvolna pobublávat 20 minut.
  20. Nevařte zprudka, jinak se omáčka příliš odpaří. Občas promíchejte, aby se omáčka nepřipálila.
  21. Provařenou omáčku slijte znovu přes cedník, ale tentokrát přes něj navíc propasírujte či protlačte pevnou část. V cedníku se zachytí pevné kousky slaniny i koření, ale zbytek hladce projde.
  22. Do procezené omáčky přilijte smetanu, na pár vteřin přiveďte k varu a odstavte. Pokud je to třeba, můžete ji ještě dosolit, dokyselit nebo dokonce dosladit, jak máte rádi, ale nejspíš už bude všechno tak, jak má být.
  23. Kostičky šunky a okurky, které máte nakrájené a odložené od samého začátku, buď vmíchejte do omáčky, jak jsou, anebo je ještě předtím prohřejte a nechte rozvonět na lžičce rozpuštěného másla.
  24. Odpočívající maso vysvoboďte z alobalu, sejměte z něj provázek, a velkým ostrým nožem nakrájejte pečeni na centimetrové plátky.
  25. Rozdělte na nahřáté talíře, přidejte přílohu a nakonec přilijte omáčku tak, aby nezakryla mozaiku na řezu masem.
Správně upečené vepřové maso se bude rozplývat na jazyku.

Frankfurtská vepřová kýta – recept na omáčku

Dalším klasickým receptem na omáčku z vepřové kýty je tato frankfurtská. Podávejte s rýží nebo houskovým knedlíkem.

Ingredience na frankfurtskou vepřovou kýtu

  • 750 g vepřové kýty
  • 4 nožičky frankfurtských párků
  • 1 velká cibule
  • 3 lžíce oleje
  • Mletá paprika
  • Sůl
  • Pepř
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 100 ml sladké smetany

Frankfurtská vepřová kýta – postup

  1. Maso prošpikujte 3 nožičkami párků. Nejlépe se to dělá tak, že párky dáte na chvíli do mrazáku, pak je ztuhlé snadno zasunete do zářezů v mase.
  2. Připravený špalík masa opečte ze všech stran na rozehřátém oleji. Maso vyndejte, odložte stranou a na olej vhoďte cibuli nakrájenou nadrobno.
  3. Cibuli osmahněte dozlatova, přisypte papriku, promíchejte a ihned zalijte vodou. Vložte maso a pod pokličkou duste doměkka.
  4. Měkké maso vyjměte, do omáčky přidejte zbylou nožičku párku nakrájenou na kolečka a omáčku zahustěte moukou rozmíchanou v trošce vody, dobře provařte a nakonec dochuťte smetanou.
  5. Maso nakrájejte na plátky a můžete podávat nejlépe s rýží nebo houskovým knedlíkem.

Pečená vepřová kýta – recept v troubě

S tímto receptem budete při příštím nedělním slavnostním obědě slavit zaručený úspěch. K pečené vepřové kýtě se skvěle hodí jako příloha fazolky se slaninou.

Ingredience na pečenou vepřovou kýty – recept v troubě

  • 2 kg velké vepřové kýty s kůží
  • 3 stroužky česneku nakrájené na plátky
  • 15 g čerstvé šalvěje, listy nakrájené nadrobno
  • 3 velké cibule nakrájené na silné plátky
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • 1 lžíce mořské soli

Pečená vepřová kýta v troubě – postup

  1. S přípravou vepřového masa začněte 2 hodiny před vařením a opravdu dobře osušte kuchyňským papírem. Kůži 10-12krát nařízněte velmi ostrým nožem, abyste se dostali až k tuku, ale ne k masu. Nechte jej 1,5 hodiny sušit odkryté na talíři v lednici a poté je nechte 30 minut dojít do pokojové teploty.
  2. Předehřej troubu na 230 °C. Vepřové maso položte kůží dolů na prkénko a malým nožem udělejte do masa po celém povrchu hluboké otvory. Do každého otvoru vsuňte několik plátků česneku a trochu šalvěje a lehce okořeňte.
  3. Na dno mělkého pekáče dejte cibuli a na ni položte vepřové maso kůží nahoru (maso by mělo vyčnívat nad stěny). Maso a kůži potřete olejem; kůži rovnoměrně posypte mořskou solí.
  4. Přidejte tolik vody (400-500 ml), aby pokryla dno pekáče, a dávejte pozor, abyste nenamočili vepřovou kůži.
  5. Pečte 25 minut. Snižte teplotu na 180 °C a pečte další 2 hodiny. V případě potřeby dolijte vodu, aby se cibule nepřichytila.
  6. Pokud není kůže po 2 hodinách křupavá a zlatavá, zvyšte teplotu na 230 °C a pečte dalších asi 10 minut. Jakmile je kůže křupavá, přikryjte maso volně fólií a nechte 20 minut odpočívat a podávejte s oblíbenou přílohou.
  7. Sušení je důležité, protože kůže musí být úplně suchá, aby se na ni mohl přichytit olej. Jakákoli vlhkost zabrání vzniku vypečených škvarků na povrchu.
Vypečená křupavá kůrka je ozdobou každé pečeně.

Vepřová kýta – recept na nudličky s rýží

Kýtu můžete připravit i na pikantní asijský způsob s rýží. Vítaná změna oproti klasickým omáčkám.

Ingredience na vepřovou kýtu – recept na nudličky s rýží

  • 680 g vepřové kýty
  • ½ cibule
  • 3 stonky jarní cibulky
  • 3 stroužky česneku
  • 1 lžička nastrouhaného zázvoru
  • 55 g chilli pasty
  • 1 lžička chilli vloček
  • 60 ml sojové omáčky
  • 3 lžíce rýžového vína
  • 1 lžíce sezamového oleje
  • 1 lžíce cukru
  • 1 lžička pepře
  • 1 lžíce řepkového oleje
  • Sezamová semínka
  • Rýže

Vepřová kýta – recept na nudličky s rýží – postup

  1. Maso si umyjte, osušte a nakrájejte na tenké nudličky. 
  2. Cibuli nakrájete na nudličky, jarní cibulku na kolečka a česnek si prolisujte. 
  3. Všechny suroviny si smíchejte (s výjimkou řepkového oleje) v míse a promíchejte. 
  4. Do této marinády maso naložte alespoň na půl hodiny. 
  5. Pak masové nudličky i s marinádou orestujte na pánvi na trošce oleje. 
  6. Smažte do měkka. 
  7. Podávejte pokapané sezamovým olejem s rýží.
Maso dušené se zeleninou, to je klasika, která neomrzí.

Jednoduchý recept na vepřovou kýtu se smetanovou omáčkou

Vepřové řízky ve smetanové omáčce podávejte s pečenými bramborami v troubě.

Ingredience na vepřovou kýtu se smetanovou omáčkou

  • Extra panenský olivový olej
  • 600 g vepřové kýty
  • 3 lžíce čerstvého tymiánu
  • 3 stroužky česneku
  • 1 lžíce celozrnné hořčice
  • 2 lžíce dijonské hořčice
  • 300 ml smetany ke šlehání
  • Sůl
  • Pepř
  • 80 g baby špenátu
  • 2 lžíce opražených mandlí

Vepřová kýta se smetanovou omáčkou – postup

  1. Vepřovou kýtu si umyjte, osušte, nakrájejte na plátky (řízky).
  2. Naklepejte je z obou stran přes potravinovou fólii, osolte a opepřete.
  3. Na rozpáleném oleji je osmažte z obou stran do měkka. 
  4. Pak dejte maso bokem a na stejné pánvi orestujte nasekaný česnek a čerstvý tymián.
  5. Přidejte obě hořčice, ¼ hrnku vody a smetanu.
  6. Vařte do zhoustnutí, pak přidejte polovinu špenátu a vraťte maso zpět do omáčky. 
  7. Podávejte ozdobené zbytkem špenátu a opraženými mandlemi.

Vepřové maso je velice variabilní a ať už mu dáte šanci v jakémkoli receptu, určitě neuděláte chybu. Důležité je si zvolit kvalitní kousek masa a vědět, že ne každý kus se hodí ke každé úpravě.

Vepřová kýta se nezbytně zařazuje mezi kulinářské poklady, které nabízejí pestrou škálu možností pro vaření a pečení. Je to kus masa, který si získal své místo na talířích po celém světě díky své všestrannosti, chutě a schopnosti se proměnit v lahodné pokrmy pro různé příležitosti. Ať už si ji připravíte jednoduše grilovanou, pečenou s bylinkovou krustou nebo zakomponovanou do tradičního pokrmu, vepřová kýta vždy nabízí kulinářskou radost a spokojenost. Je to kousek masa, který propojuje kuchařskou kreativitu s chuťovými požitky, a vytváří tak nezapomenutelné zážitky pro chuťové buňky i srdce gurmánů.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang