Americká hypotéka – co to je, jaký nabízí úrok

Půjčky

Americká hypotéka je dnes už celkem rozšířený druh hypotečního úvěru, který je ovšem pro spoustu lidí stále jednou velkou neznámou a přesně neví, jak americká hypotéka funguje. Jaká je největší výhoda americké hypotéky a jak se liší od té klasické?

Jedná se o jeden z typů hypotečního úvěru, kdy hypoteční úvěr není účelově vázán. Znamená to tedy, že nemusí být použit na potřeby bydlení jako klasická účelová hypotéka a hypotéku je tak možné použít na cokoliv.

Americká hypotéka – co to je

Finanční prostředky americké hypotéky jsou sice vázány zajištěním nemovitostí, ovšem účel financí lze použít opravdu na cokoliv a není potřeba za poskytnuté finance kupovat či rekonstruovat nemovitost.

Díky tomu, že jde o standardní hypoteční úvěr, má půjčka relativně nižší úrok, než bývá u podobných půjček zvykem. Vzhledem k tomu, že americká hypotéka je spojena se zajištěním nemovitostí, je poskytovatel ochoten nabídnout lepší úrokový rámec.

Jak americká hypotéka funguje

Co to je americká hypotéka a jak funguje? Americká hypotéka funguje velice jednoduše. Jde o hypoteční úvěr, který tedy musí být spojen s tím, že proti poskytnutým penězům majitel nemovitosti na katastru nemovitostí svou nemovitost zastaví ve prospěch poskytovatele půjčky. Jedná se tedy o půjčku se zástavou nemovitosti.

Následně je půjčka vyplacena obvykle na účet majitele nemovitosti, který s ní může nakládat dle své libosti. Postupně pak americkou hypotéku splácí a po jejím splacení dojde k výmazu zástavy z katastru nemovitostí a daná nemovitosti je opět právně volná. Pak je možné ji opět zastavit, nebo prodat. To už záleží jenom na majiteli nemovitosti.

Podmínky americké hypotéky jsou téměř vždy stejné jako u klasické hypotéky a posuzuje se bonita žadatele, dokládají se příjmy a kontrolují se registry dlužníků.

Bonita je schopnost klienta splácet své závazky vůči bance. Čím lepší má klient bonitu, tím lepší dostane u každé půjčky podmínky. V dnešní době už americkou hypotéku poskytuje celá řada bank.

V případě špatné bonity se zájemce může obrátit i na nebankovního poskytovatele, ovšem zde je důležité si dávat velký pozor na podmínky a řádně pročíst smlouvu.

Tato americká půjčka má celou řadu výhod. Hlavní výhodou je, že peníze mohou být použity na cokoliv. Díky zástavnímu právu banky k nemovitosti si lze půjčit opravdu vysokou částku, která je splácená nízkými měsíčními splátkami.

V porovnání s ostatními úvěry je zde nízký úrok a americkou hypotéku je možné refinancovat, díky čemuž může dojít k získání ještě lepšího úroku.

Jak americkou hypotéku získat

Americkou hypotéku je možné získat velice jednoduše. Avšak je nutné mít nemovitost, kterou je možné proti americké hypotéce zastavit. Americká hypotéka bez registru je cesta, jak dostat hypotéku na cokoliv i s nějakým tím vroubkem v registru dlužníků.

Jedná se o mimořádnou příležitost pro každého majitele nemovitosti, který už neví, jak se svými dluhy dál, a nechce, aby se dostal do insolvence, případně aby na něj dorazila exekuce a z půjčky několika desítek tisíc mu zabavili třeba i dům.

Proto je daleko výhodnější využít americké hypotéky, pomocí které lze všechny své staré a hlavně drahé půjčky splatit a tím se vyhnout všem následným problémům. Navíc díky tomu lze i ušetřit, protože hypotéka bude vždy levnější než klasický spotřebitelský úvěr.

Výhody americké hypotéky bez registru

Americká hypotéka bez registru je výhodná pro všechny, kteří měli nebo mají nějaký vroubek v jakémkoliv registru dlužníků. Všechny tyto osoby mají prakticky znemožněn přístup k nějakým financím.

To je zcela zásadní problém. Použít americkou hypotéku jako konsolidaci je jednou z nejoblíbenějších cest, jak se dostat z dluhové spirály a začít splácet rozumné měsíční splátky.

Hypotéka bez doložení příjmu

V České republice je možné získat hypotéku bez dokládání výše příjmu, jen je nutné si dát více záležet na výběru banky. Ne každá banka poskytuje možnost hypotéky bez příjmu. Hypotéka bez prokazování příjmů má většinou o něco horší podmínky a vyšší úrok.

Dříve byla taková hypotéka téměř nemožná. V dnešní době je hypotéka bez doložení příjmu poměrně častou záležitostí.

Často se také využívá nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti nebo nebankovní úvěr zajištěný nemovitostí. Při zajištění nemovitostí získá úvěr snad každý. U hypoték se vždy zastavuje nemovitost a nezáleží na tom, zda se jedná o klasickou hypotéku, nebo tu americkou. Hypotéka bez prokazování příjmů tak nemusí být žádným problémem.

Americká hypotéka – kalkulačka

V dnešní době není nic jednoduššího, než si na internetu otevřít hypoteční kalkulačku a přesně si spočítat, jaké splátky člověk bude splácet. Ve většině online kalkulaček stačí vyplnit, kolik si chce žadatel půjčit, výši zajištění (tj. hodnota nemovitosti), dobu splácení a dobu fixace úrokové sazby.

Kalkulačka americké hypotéky také v některých případech rovnou požaduje vyplnit informace o žadateli. Konkrétně je důležitý jeho věk, měsíční příjmy a samozřejmě i měsíční výdaje.

Výhodou americké hypotéky je, že je to ve většině případů tzv. hypotéka bez úspor. Při klasické hypotéce je většinou potřeba, aby žadatel měl nějaké úspory. Tyto úspory se musí pohybovat ve výši od 5 % do 20 % kupní ceny nemovitosti dle aktuálních podmínek vybrané branky.

Komerční banka půjčuje v rámci americké hypotéky až 10 000 000 Kč s maximální dobou splatnosti 20 let.
Komerční banka půjčuje v rámci americké hypotéky až 10 000 000 Kč s maximální dobou splatnosti 20 let.

Americká hypotéka ČSOB

Československá obchodní banka – zkráceně ČSOB – nabízí jak klasickou hypotéku, tak i tu americkou. Jedná se o úvěr na nákup nemovitosti, stavbu i refinancování, kdy se pevná úroková sazba může nastavit na dobu 5 let.

V případě, že si zájemce sjedná u ČSOB i životní pojištění, dostane k hypotéce výhodnější úrok. Sjednání i vedení úvěru je zdarma. Celou hypotéku je možné řešit online.

Americká hypotéka KB

V Komerční bance je možné, aby si klient půjčil na cokoliv s výhodným úrokem v rámci americké hypotéky. Banka půjčuje až do výše 10 000 000 Kč se splatností až 20 let. Ovšem hodně záleží na hodnotě nemovitosti, protože maximální částka hypotéky je do 70 % ceny nemovitosti.

Na webu Komerční banky si každý žadatel může snadno vypočítat, na jakou americkou hypotéku, s jakým úrokem a jakými splátkami dosáhne. Úrok u americké hypotéky KB začíná již od 5 %.

Hypotéka bez nemovitosti

Nákup nemovitosti na hypotéku nebývá úplně jednoduchý a rychlý proces. Když už konečně člověk najde tu správnou nemovitost, kterou chce koupit, tak než dokáže s bankou vyřešit veškeré papíry a schválení hypotéky, nemovitost může být prodaná jinému zájemci.

V tomto případě je dobré vzít v potaz hypotéku bez nemovitosti. Co hypotéka bez nemovitosti znamená? Jak je patrné z názvu, jedná se o takovou hypotéku, která není schválená na konkrétní nemovitost.

U některých bank je možné si hypotéku sjednat ještě předtím, než se klientovi podaří sehnat vhodnou nemovitost ke koupi.

Hypotéka bez nemovitosti funguje tak, že banka se zájemcem o hypotéku uzavře úvěrovou smlouvu již v okamžiku, kdy při jejím podpisu ještě žadatel neví, na jakou konkrétní nemovitost ji použije. Na využití tohoto úvěru bývají zpravidla dva roky, u některých bank dokonce roky tři.

Ve smlouvě je rovnou dohodnutá výše hypotéky, doba její splatnosti, výše úrokové sazby a také doba fixace. V případě, že do sjednané doby klient nesežene nemovitost ke koupi na dohodnutou hypotéku, hrozí mu sankce za její nečerpání.

Hypotéku bez nemovitosti totiž klient začíná splácet až po jejím čerpání, což je samozřejmě až po koupi konkrétní nemovitosti.

Tuto hypotéku lze využít například na koupi bytu, domu, stavebního pozemku a také na stavbu a rekonstrukci. Je vhodné si sjednat hypotéku bez nemovitosti v případě, kdy má člověk velký zájem něco z toho koupit.

V případě nečerpání hypotéky je většinou nutné platit sankci za její nečerpání. To v některých případech dělá 5 % z dohodnuté hypotéky, což nebývá úplně málo.

Hypotéka na družstevní byt

Vzít si hypotéku na byt není nic neobvyklého, ovšem jakmile se jedná o byt v družstevním vlastnictví, je nutné si dát pozor na některé věci. Půjčka na družstevní byt má jistá specifika.

Družstevní byt vlastní družstvo, což je jeden z typů právnických osob. Členové daného družstva vlastní družstevní podíly a na základě nich mají právo daný byt využívat. Bytové družstvo zajišťuje bytové potřeby svých členů a také spravuje domy, byty a nebytové prostory, které do družstevního vlastnictví patří.

Při prodeji družstevního bytu nejde o samotný prodej bytu, jako je k tomu v případě osobního vlastnictví, prodává se družstevní podíl. Člověk, který tento byt koupí a žije v něm, je v podstatě nájemce, a proto ručení družstevním bytem není možné.

Právě proto jsou prodejní ceny družstevních bytů výrazně nižší než u bytů v osobním vlastnictví. Výhodou družstevního bytu je bezesporu nižší cena a převod družstevního podílu je okamžitý. Na druhou stranu je zde jen omezené právo s bytem nakládat a nelze jím ručit.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang