Jak vybrat eliptický trenažer

Dokonale vysportované tělo je snem asi každého z nás. Během léta je to celkem snadné. Hezké počasí přímo láká k nějakým venkovním sportovním aktivitám, navíc makat na sobě nás nutí i fakt, se pohybujeme odhalenější, než když je chladno :-). Jakmile se ale léto přehoupne do sychravého podzimu, může být pro nás pravidelný trénink komplikovanější. Nechcete utrácet za vstupy do fitcenter a uvažujete o zřízení domácí posilovny? Pak vás možná zaujme myšlenka pořídit si eliptický trenažer.

Eliptický trenažer je moderní a v posledních letech stále více oblíbený fitness stroj, který se skvěle hodí do vaší domácí posilovny, nicméně své široké uplatnění nachází zcela logicky i ve fitness centrech. Jedná se o jeden z nejnovějších posilovacích strojů, jehož použití je schopno nahradit klasické rotopedy či běžecké pásy.

Hlavním pozitivem eliptického trenažeru je skutečnost, že je v porovnání se dvěma výše zmíněnými posilovacími stroji výrazně šetrnější k našim kloubům a navíc při jeho používání dochází nejen k posilování a procvičování nohou, ale také horní části těla. Horní část těla se procvičuje pomocí madel, za která se uživatel drží a která se pohybují dopředu a dozadu. Navíc je u madel možno nastavit také zpětný chod, což umožňuje zapojení mnoha dalších svalových skupin. Eliptický trenažer tak zajišťuje dokonalé protažení celého těla a uvádí do činnosti celou řadu svalových partií.

Název eliptického trenažeru vychází z toho, že při cvičení na něm naše nohy opisují eliptickou křivku. Možná ho znáte také pod označeními "eliptical", "crossový trenažer" či "orbitrek".

CHCI HO. ALE HODÍ SE PRO MĚ?

Eliptický trenažer se hodí pro všechny věkové kategorie. Vzhledem tomu, že je možné nastavit stupeň obtížnosti cvičení, může na něm cvičit opravdu každý. A jelikož při jeho používání dochází k minimálnímu zatěžování kloubů, mohou jej pro rehabilitaci bez obtíží využívat i starší osoby. Pro ostatní věkové kategorie eliptický trenažer představuje skvělou možnost, jak zlepšit fyzickou kondici či například snížit tělesnou hmotnost.

Eliptical je fitness stroj určený pro aerobní cvičení, které má prokazatelně pozitivní vliv na srdce a celý cévní systém. Díky pravidelnému cvičení na eliptickém trenažeru tak můžete předejít vzniku vysokého tlaku, pozitivně ovlivnit dýchací funkce, srdeční činnost a tepovou frekvenci.

JAK VYBRAT

Jak si co nejvíce usnadnit výběr eliptického trenažeru tak, aby co nejlépe odpovídal vašim požadavkům? Přečíst si tento článek :-).

Výběr správného modelu eliptického trenažeru by se v první řadě měl odvíjet od toho, kdo a jak často na něm bude trénovat. Záleží, zda trenažer bude střídavě využívat celá rodina, starší osoba nebo aktivní sportovec. Také je dobré si ujasnit, zda je vaší prioritou zvýšení fyzické kondice nebo spalování tuků.

Nejdůležitějšími ukazateli při výběru vhodného modelu jsou jednoznačně hmotnost a výška uživatele, požadovaný tvar kroku, který může být vyšší či nižší, a jeho délka.

Vybírat můžete ze dvou základních typů trenažerů.

RUČNĚ OVLÁDANÉ TRENAŽERY

Do kategorie manuálně ovládaných eliptických trenažerů spadají fitness stroje, které sice pořídíte za relativně nízkou cenu, ale současně jsou velmi jednoduché a nabízejí svým uživatelům podstatně méně funkcí. Obvykle tyto stroje mívají k dispozici 1 až 8 zátěžových stupňů, které se ovládají mechanickým otočným táhlem, jenž magnet od setrvačníku vzdaluje nebo naopak přibližuje.

I manuálně ovládané trenažery mají k dispozici počítač, který na displeji zobrazuje některé základní informace, jako jsou čas, rychlost, počet spálených kalorií a některé další. V případě manuálních trenažerů se jedná o počítače, které nejsou připojeny do elektrické sítě, napájí se prostřednictvím baterií. Jejich displej je malý a nepodsvícený.

PROGRAMOVATELNÉ TRENAŽERY

Do skupiny takzvaných ergometrů, elektronicky ovládaných trenažerů, se řadí stroje vyšší třídy, které sportovcům nabízejí daleko širší škálu možností ohledně nastavení a mnohem pohodlnější ovládání.

Magnet elektronicky ovládaných trenažerů je ovládán servomotorem a zátěž je nastavována pomocí počítače. Velkou výhodou je v tomto případě mnohem větší počet stupňů zátěže, což umožňuje daleko dokonalejší přizpůsobení každému jednotlivému sportovci a bohaté programové vybavení.

Pokud patříte mezi sportovce, kteří dávají přednost kvalitě a komfortu, potom určitě doporučujeme investici do elektronicky ovládaného stroje, díky kterému dosáhnete efektivnějšího cvičení.

Velmi oblíbené jsou eliptické trenažery, které umožňují propojení s počítačem, popřípadě chytrým telefonem. Díky tomu pak máte možnost se virtuálně pohybovat na nejrůznějších místech světa.

Propojením eliptického trenažeru s počítačem získáte možnost nahrát si různé tréninkové programy, popřípadě si své tréninky archivovat a později je na základě různých faktorů vyhodnocovat. Díky tomuto propojení lze cvičení maximálně přiblížit skutečným podmínkám a na monitoru trénink sledovat.

CO PŘI VÝBĚRU POROVNÁVAT

Na nosnosti a velikosti záleží

Nosnost je ukazatel, který úzce souvisí s kvalitou a mohutností celé konstrukce. Čím vyšší nosnost, tím pevnější a masivnější je rám. Masivnost konstrukce rámu je důležitá i z hlediska způsobu cvičení.

Nosnost nejobyčejnějších eliptických trenažerů začíná na hranici okolo sto kilogramů, u kvalitnějších strojů stoupá, ty největší a nejrobustnější eliptické trenažery mívají maximální nosnost až 180 kilogramů.

Obecně platí, že nosnost a velikost rámu lze určit podle celkové hmotnosti eliptického trenažeru. Pro muže a osoby s vyšší tělesnou váhou jsou vhodné stroje s vyšší hmotností. Pro vaši lepší orientaci uvádíme, že sportovci vážící přibližně sto kilogramů, by měli volit trenažer vážící alespoň 70 kilogramů. Větší rám by měli volit také ti z vás, kteří disponují větší výškou.

Tvar a délka kroku

Délka kroku je velmi důležitý - možná nejdůležitější - ukazatel, který je při výběru eliptického trenažeru třeba mít na paměti.

Při výběru eliptického trenažeru doporučujeme volit ten, který nabízí co nejdelší a nejnižší krok, protože ten je nejlépe přijatelný pro osoby různých výšek. Například profesionální trenažery, které můžete vyzkoušet ve fitcentrech, disponují délkou kroku přibližně 50 centimetrů, což je délka ideální v podstatě pro všechny postavy. Čím je nižší výška kroku, tím menší je zátěž kloubů.

Levné trenažery mívají malou konstrukci, což má vliv na to, že svým uživatelům umožňují pouze krátký a vysoký krok, a to není zcela ideální. Minimální délka kroku by měla být alespoň 40 centimetrů, výška kroku by měla být co nejnižší. Pokud zvolíte levnější stroj s délkou kroku pouze 20 – 30 centimetrů, bude se vám špatně šlapat a cvičení si neužijete.

Není brzda jako brzda

Existují tři základní typy brzdných systémů eliptických trenažerů, ze kterých můžete vybírat.

Páskový brzdný systém

Páskový brzdný systém pracuje na systému brzdění setrvačníku pomocí pásky a naleznete ho u těch nejlevnějších modelů.

Stroje s tímto typem brzdného systému jsou v provozu relativně hlučné, neboť dochází k tření pásky o setrvačník. Navíc je díky tomu záporně ovlivněna i jejich životnost.

Magnetický brzdný systém

Tento brzdný systém je dnes zřejmě nejčastější variantou, se kterou se u eliptických trenažerů můžete setkat. Základem tohoto systému je kovový setrvačník, kolem kterého je z jedné strany umístěn magnet. Podle toho, jak se mění stupeň zátěže při cvičení, se magnet k setrvačníku buď přibližuje, nebo se od něj vzdaluje.

Eliptické trenažery, které disponující magnetickým brzdným systémem, se vyznačují tichým chodem a dlouhou životností.

Indukční brzdný systém

Indukční brzdný neboli elektromagnetický systém je považován za nejdokonalejší. Brzdný odpor setrvačníku je v tomto případě opatřen elektrickou indukcí.

Elipticaly s tímto typem brzdného systému mají velice tichý chod, velký rozsah intenzity zátěže a v porovnání se dvěma výše zmíněnými typy mají nejdelší životnost.

Zátěžové kolo

Nejpodstatnějším parametrem, který se u zátěžových kol neboli také sertvačníků uvádí, je jejich hmotnost. Ty nejběžnější a nejjednodušší eliptické trenažery jsou osazeny zátěžovými koly o hmotnosti 5 až 8 kilogramů.  Hmotnost zátěžových kol u opravdu kvalitních eliptických trenažerů začíná na deseti kilogramech. Vyšší hmotnost setrvačníku je pak zárukou plynulého chodu. Obecně se můžete řídit pravidlem, že čím těžší zátěžové kolo je, tím hladší a plynulejší je chod samotného trenažeru.

Miska nebo ložisko?

... řeč je o šlapacím středu, samozřejmě ;-):

  • Miskový střed eliptických trenažerů snadno identifikujete na základě ohnuté šlapkové tyče, která prochází tělem trenažeru a na které jsou připevněny pedály. Miskový střed podléhá rychlému opotřebení a jeho následná oprava, popřípadě výměna je poměrně drahá záležitost. Miskový střed bývá součástí méně kvalitních trenažerů.
  • Ložiskový střed - volba eliptického trenažeru s ložiskovým středem je určitě lepší variantou. Stroje s tímto středem jsou bezesporukvalitnější a mají podstatně delší životnost.

Přijdem tomu na kloub!

Také v případě kloubních (pohyblivých) spojů máte možnost volby mezi dvěma variantami. Rozdíl mezi nimi snadno rozpoznáte už podle ceny, jelikož kvalita je zde přímo úměrná ceně.

  • Pouzdrové klouby Levnější variantu kloubových spojů představují kovová pouzdra, která vyžadují opravdu pravidelnou údržbu. Pokud nebudete údržbě kovových pouzder věnovat dostatečnou pozornost a péči, začnou vrzat, a budou se zadrhávat. Tím dojde k omezení jejich pohybu a následně ke snížení efektu vašeho tréninku a v neposlední řadě bude negativně ovlivněna i životnost celého stroje.
  • Ložiska Pokud zvolíte eliptický trenažer, který má pohyblivé spoje osazeny ložisky, určitě neuděláte chybu. Ložiska mají dlouhou životnost a jsou zárukou bezúdržbového a tichého chodu.

Madla a držadla eliptických trenažerů

Kvalitní držadla by měla být u eliptického trenažeru naprostou samozřejmostí, za důležitou je potřeba považovat protiskluzovou úpravu.

Měření tepu

Měření tepové frekvence je důležité pro ty, kteří chtějí dosáhnout určitého cíle, ať už se jedná o redukci hmotnosti nebo získání fyzické kondice.

Téměř každý eliptický trenažer dnes již měření tepové frekvence umožňuje. Měření probíhá buď prostřednictvím ušních čidel, které je však méně přesné, nebo pomocí snímačů, které jsou umístěné na madlech. Také měření dotykové je považováno víceméně za orientační.

Skutečně přesných hodnot týkajících se tepové frekvence dosáhnete při měření pomocí hrudního pásu. Kvalitní eliptické trenažery v sobě mají zabudované snímače těchto pásů a naměřené hodnoty jsou potom zobrazovány a vyhodnocovány počítačem. Podle těchto hodnot je potom možné tréninkové programy upravovat.

Pohodlná manipulace

Pro možnost snadné manipulace s trenažery rozhodně doporučujeme trenažer, který má k dispozici přepravní kolečka a stabilizační nožky, které jsou snadno nastavitelné a slouží k snadnému vyrovnání nerovností v místnosti. Toto vybavení je v současné době běžnou součástí prakticky všech eliptických trenažerů, které jsou na našem trhu nabízeny.

TOP ZNAČKY

Na trhu jsou nabízeny eliptické trenažery různých světových i domácích výrobců. My bychom vaši pozornost rádi obrátili na dva české producenty, o jejichž výrobcích jsme přesvědčeni, že vám přinesou mnoho radosti a požitku ze cvičení.

Master

Tuzemská společnost Master Sport sídlící v Ostravě, je poměrně mladá firma, jejíž úplné začátky spadají do roku 2004. Nejprve se jednalo o fyzickou osobu provozující internetový obchod s fitness zbožím, později došlo k rozšíření na velkoobchodní prodej a před jedenácti lety, v roce 2007 vznikla společnost s ručeným omezením.

Sortiment této společnosti je velmi široký. V jejich nabídce najdete fitness posilovací stroje a vybavení, bazény s příslušenstvím, vše pro turistiku a outdoor a celou řadu dalších sportovních potřeb.

Své zboží si společnost Master Sport nechává vyrábět pod značkami MASTER® (fitness zboží) a  MASTERJUMP® (trampolíny a příslušenství), na tyto značky vlastní ochranné známky.

Brother

I výrobky druhé značky, kterou bychom vám rádi doporučili, mají český původ. Značka Brother je součástí české firmy Acra Semily, která se v oblasti prodeje sportovních potřeb pohybuje již déle než dvacet let, od roku 1991.

Brother nabízí širokou škálu sportovního vybavení, v jejím sortimentu naleznete nejen rotopedy, ale i běžecké a veslařské trenažery, posilovací lavice, bradla, outdoorové vybavení a mnoho dalších potřeb z oblasti sportu.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru