Jak vybrat rotoped

Rotoped je fitness trenažerový stroj, který je podobný klasickému jízdnímu kolu. Hlavní rozdíl mezi rotopedem, který jízdu na kole simuluje, a skutečným jízdním kolem je ten, že rotoped se nepohybuje. Rotoped má pevný podvozek a zátěž se při jízdě na něm udává pomocí setrvačníku. Rotoped slouží hlavně k posilování svalů nohou, především pak k posilování stehenních, hýžďových a lýtkových svalů. Pokud budete na rotopedu jezdit pravidelně, dosáhnete zlepšení své fyzické kondice, zformujete si postavu a při správném nastavení budete rozvíjet i dynamiku pohybu. Díky cvičení na rotopedu dochází i ke spalování tuků a následnému hubnutí. Pravidelným tréninkem na rotopedu docílíte i posílení vašeho srdce a zvýšíte si vitální kapacitu plic.

Rotopedy jako takové se poprvé objevily už v 19. století, kdy primárně sloužily k tréninku profesionálních sportovců v zimním období. V dnešní době patří rotopedy k velice oblíbeným a často využívaným moderním elektronickým strojům. Díky zabudovanému mikropočítači jejich uživatelé mohou při jízdě na nich snadno sledovat vlastní tepovou frekvenci, počet ujetých kilometrů, vydanou energii a rovněž mohou, mimo jiné, také regulovat stupeň zátěže.

Udržování dobré tělesné kondice je v současné době trend, který je velmi populární napříč všemi věkovými kategoriemi.

Pro udržení dobré fyzické kondice mohou sloužit pravidelné návštěvy fitness centra či posilovny nabízející možnost použití profesionálních fitness strojů a rad školených trenérů. Ne všichni však tuto variantu považují za ideální. Mnozí naopak preferují cvičení v soukromí a pohodlí vlastního domova. A právě vám bychom rádi pomohli s výběrem vhodného a kvalitního tréninkového stroje, rotopedu, který vám bude přinášet jen samé potěšení.

CO ZVÁŽIT PŘED KOUPÍ

Výběr rotopedu není zcela jednoznačná záležitost, protože dnešní nabídka je velmi bohatá, současný trh je stroji tohoto typu doslova zahlcen. Jednotlivé typy rotopedů se od sebe liší, někdy i velmi výrazně. Rozdíly naleznete v mnoha parametrech, hlavně se to týká jejich ovládání, nosnosti, počtu stupňů zátěže, celkové konstrukce a podobně.

Než se rozhodnete pro koupi konkrétního rotopedu, určitě doporučujeme zvážit několik důležitých ukazatelů. Každý by měl vybírat z té kategorie produktů, která se pro něj jeví jako nejvhodnější. Existují rotopedy určené pro profesionální sportovce i stroje, které se hodí spíše pro amatéry. V prvé řadě byste tedy měli zohlednit své preference a podrobně se seznámit s tím, jaké funkce jednotlivé přístroje svým uživatelům nabízejí.

Nejdůležitější otázky

Prvním velmi podstatným kritériem je skutečnost, pro koho je rotoped určen, kdo ho bude využívat. Bude to profesionální sportovce či amatér?

Jiný stroj se hodí pro kondiční šlapání za účelem spalování tuků, jiný pro rehabilitaci a jiný pro trénink aktivního sportovce.

Nezapomeňte také zohlednit počet osob, které jej budou využívat. Jednotlivec či celá rodina?

Výška a váha uživatele jsou velmi důležité parametry, které musíte mít na zřeteli. Výrobci u svých produktů vždy uvádí doporučené hodnoty, které je potřeba respektovat. Pokud tak neučiníte, riskujete snížení správné funkčnosti a životnosti stroje.

Velmi významnou úlohu z hlediska pohodlného využití rotopedu hraje kvalita sedla. Z pohledu sedla doporučujeme zaměřit pozornost především na jeho materiál a tvar.

NENÍ ROTOPED JAKO ROTOPED

Rotopedy se dělí na dvě základní skupiny.

Manuálně ovládané rotopedy

Do první skupiny patří rotopedy, které se ovládají manuálně, což znamená, že požadovanou zátěž je v případě těchto rotopedů nutné nastavit ručně. Děje se tak pomocí otočného regulátoru, na kterém je vyobrazena číselná stupnice.

Ani v případě manuálně ovládaných rotopedů se však nemusíte obávat, že by váš stroj neměl žádné elektronické funkce. Také manuální rotopedy v sobě mají zabudovaný mikropočítač, který vám poskytne základní informace o vaší tepové frekvenci, počtu ujetých kilometrů nebo o množství spálených kalorií.

Rotopedy - ergometry

Do druhé skupiny se řadí počítačem řízené ergometry, které kromě manuální obsluhy umožňují také ovládání elektronické. Jedná se o  přístroje, které  vám nabízí celou řadu funkcí a cvičebních programů. Běžná je možnost automatické změny zátěže v průběhu jízdy, díky čemuž nebudete v průběhu šlapání nuceni zastavovat a provádět přenastavení, stačí pouze stisknutí příslušného tlačítka, automatické upravení zátěže na základě tepové frekvence, nastavení profilu tratě a podobně či měření výsledků cvičení. Ergometry díky senzorům umístěným na řídítkách či díky hrudnímu pásu dokonale změří zátěž, tělesný tuk, spočítají spálené kalorie a podobně.

Elektronicky ovládané rotopedy rozhodně doporučujeme náročnějším sportovcům. Jsou sice dražší, ale nabídnou vám vyšší komfort a větší požitek ze cvičení. Disponují těžším zátěžovým kolem, mají vyšší nosnost a jejich součástí je běžně i hrudní pás, který zajistí, aby vaše cvičení bylo efektivnější.

Velmi oblíbené a populární jsou v poslední době rotopedy, které svým uživatelům poskytují možnost propojení s tabletem nebo se smartphonem. Díky tomu si pak virtuálně můžete zajezdit na zajímavých místech, která si sami vyberete.

NA KONSTRUKCI ZÁLEŽÍ

Konstrukce rotopedu by vždy měla odpovídat především váze sportovce. Čím vyšší hmotnost, tím masivnější by měla být konstrukce rotopedu, která úzce souvisí s jeho nosností. Informaci o maximální možné zátěži rotopedu byste v žádném případě neměli opomíjet, navíc se doporučuje rezerva 10 – 15 kilogramů. Žádný rotoped, ani ten nejobyčejnější, by se při použití neměl viklat, měl by být zcela stabilní.

Kromě hmotnosti uživatele je při výběru nutné zohlednit také výšku osoby, od které se následně odvíjí výběr správné velikosti rámu, výšky řídítek a rozsah nastavení sedla.

Speciální kategorii rotopedů z hlediska jejich konstrukce tvoří takzvané recumbenty neboli rotopedy horizontální, které jsou určeny pro osoby, které mají zhoršenou stabilitu,  trpí bolestmi zad nebo nadváhou. Jedná se o rotopedy, na kterých při šlapání sedíte s opřenými zády a nohy máte před sebou.

BRZDY

Jeden z nejpodstatnějších rozdílů mezi jednotlivými rotopedy, které jsou na trhu dostupné, se skrývá v jejich brzdném neboli odporovém systému. Z tohoto hlediska je možné rotopedy rozdělit na takzvané magnetické rotopedy, tj. ty, které mají magnetický brzdný systém a rotopedy s elektromagnetickým brzdným systémem.

Magnetický rotoped se řadí do kategorie strojů levnějších. U rotopedů s tímto typem brzdného systému je odpor při šlapání vytvářen pomocí permanentního magnetu, který díky své poloze k setrvačníku mění brzdný účinek. Za výhodu magnetických brzd lze pokládat jejich velmi tichý chod a dlouhou životnost.

Zátěž u magnetických rotopedů si sportovec musí regulovat sám, manuálně pomocí mechanického systému, na kterém volí požadovaný stupeň zátěže.

Elektromagnetický brzdný systém je typický pro dražší stroje vyšší třídy a jeho nastavení se provádí digitálně prostřednictvím počítače. Elektromagnetická neboli indukční brzda je oproti magnetické dokonalejší. Součástí indukční brzdy je cívka s elektromagnetem, přičemž proud v cívce je řízen počítačem a tím i síla magnetického pole.

Za hlavní výhodu elektromagnetického brzdného systému je považována skutečnost, že lze provést přednastavení různých zátěžových programů, které odpovídají reálným podmínkám, například jízdě do kopce či z kopce a podobně. U elektronicky řízených rotopedů má sportovec možnost  nastavit si požadovanou tepovou frekvenci, která se udržuje právě prostřednictvím automatické změny zátěže.

Elektromagnetické brzdy, se kterými se setkáte u dražších značkových rotopedů, jsou prakticky bezporuchové.

POSAĎTE SE, PROSÍM

Základním požadavkem na sedlo je jeho nastavitelnost. Sedlo u levných typů rotopedů lze nastavit jen z hlediska jeho výšky. Stroje vyšší třídy potom umožňují posun sedla vůči řídítkům a i nastavení jeho sklonu.

Velmi důležitým ukazatelem z pohledu sedla je také jeho tvar a materiál. Valná většina výrobců dnes již nabízí gelová a anatomicky tvarovaná sedla. Hlavním kritériem by pro vás ale mělo v každém případě být pohodlí.

JSOU DŮLEŽITÁ I ŘÍDÍTKA?

Jsou! Řídítka by určitě měla být polohovatelná, a to tak abyste při jízdě na rotopedu dosáhli maximálního pohodlí, v opačném případě se vaše odhodlání cvičit totiž míjí účinkem. Při nesprávném nastavení řídítek efektivita vašeho cvičení klesá.

ŠLAPACÍ STŘED

Šlapací střed může být dvojího typu. Buď se jedná o šlapací střed miskový, nebo šlapací střed s klikami nasazenými na čtyřhran, tak jak je tomu u klasických kol.

Pro miskový střed jsou charakteristické ohnuté šlapkové tyče, které procházejí středem rotopedu. Rotopedy s miskovým středem jsou méně kvalitní a jejich největším problémem je rychlé opotřebení a následné poměrně vysoké investice do opravy.

Naopak stroje, které mají střed s klikami nasazenými na čtyřhran, jsou lepší a obvykle mají také mnohem delší životnost.

SNADNÉ PŘESOUVÁNÍ

Valná většina rotopedů je opatřena transportními kolečky, která jsou určena pro  jednodušší přemísťování. Mimo to mají rotopedy k dispozici také seřizovací nožičky, které slouží pro vyrovnání nerovností podkladu, podlahy, na kterém je rotoped umístěn. V případě levnějších modelů se vyrovnání provádí pomocí otočné excentrické koncovky nožičky, dražší typy rotopedů pak disponují otočným regulátorem na každé koncovce.

PEDÁLY

Z hlediska pedálů je důležité, aby byly dostatečně dlouhé a široké, aby se vám dobře šlapalo. Podstatné je, aby vám z nich noha neklouzala dolů. Vhodné je, pokud mají pedály protiskluzovou úpravu. Pokud ne, doporučujeme pořízení speciálních pásků určených pro přichycení bot. Při použití pásků můžete při jízdě na rotopedu vynaložit více síly a zapojit tak více svalových skupin a své cvičení zefektivnit.

HLÍDEJTE SI TEP!

Tepová frekvence je velice důležitá hodnota, kterou je při cvičení třeba sledovat. Jedná se o ukazatel, který má svůj význam při spalování tuků i při nabírání fyzické kondice. K měření tepu slouží ušní nebo dotykové (Hand-pulse) snímače, kterými jsou v dnešní době vybaveny prakticky všechny typy rotopedů dostupných na trhu. Daleko přesnější informace o své tepové frekvenci však získáte, použijete-li hrudní pás. Hrudní pás bezdrátově tyto údaje přenáší do počítače.

PŘIPOJENÍ K POČÍTAČI

Připojení rotopedu k počítači je možné u modelů té nejvyšší třídy. Díky tomuto propojení získáte možnost nahrát si různé nadstandardní programy, budete si moci archivovat své tréninky, sledovat tepovou frekvenci, měřit tělesný tuk, provádět test tělesné kondice, kontrolovat rychlost jízdy a mnohé další údaje. Jedná se o vychytávky, která váš trénink udělají mnohem zajímavějším a záživnějším.

ZÁRUKA A SERVIS

Při koupi nového rotopedu se nezapomeňte informovat o době záruky, dostupnosti náhradních dílů a možnosti odborného servisu. U některých kvalitních rotopedů je dnes akčně nabízena prodloužená záruka.

TOP ZNAČKY

Existuje celá řada výrobců rotopedů. My vám doporučujeme výrobky firem Master a Brother, o kterých jsme přesvědčeni, že vám budou sloužit k vaší plné spokojenosti a že díky nim dosáhnete kýžených sportovních výsledků.

Master

Rotopedy Master vyrábí tuzemská společnost Master Sport sídlící v Ostravě. Jedná se o poměrně mladou firmu, jejíž úplné začátky spadají do roku 2004. Nejprve se jednalo o fyzickou osobu provozující internetový obchod s fitness zbožím, později došlo k rozšíření na velkoobchodní prodej a před jedenácti lety, v roce 2007 vznikla společnost s ručeným omezením.

Sortiment značky Master je velmi široký. V nabídce najdete fitness posilovací stroje a vybavení, bazény s příslušenstvím, vše pro turistiku a outdoor a celou řadu dalších sportovních potřeb.

Své zboží si společnost Master Sport nechává vyrábět pod značkami MASTER® (fitness zboží) a MASTERJUM® (trampolíny a příslušenství), na tyto značky vlastní ochranné známky.

Mimo to společnost Master Sport zastupuje některé další značky, jako jsou Sponeta, Donic, Enebe, King Camp a Spartan Sport.

Brother

I výrobky druhé značky, které bychom vám rádi doporučili, mají český původ. Značka Brother je součástí české firmy Acra Semily, která se v oblasti prodeje sportovních potřeb pohybuje již déle než dvacet let, od roku 1991.

Značka Brother nabízí především větší sportovní vybavení, v jejím sortimentu naleznete nejen rotopedy, ale i běžecké a veslařské trenažéry, posilovací lavice, bradla, outdoorové vybavení a mnoho dalších potřeb z oblasti sportu.

PÁR TEPLÝCH SLOV ZÁVĚREM :-)

Pokud máte chuť cvičit a udržovat si zdravý životní styl, nemáte rádi přeplněné posilovny a preferujete pohodlí domácího prostředí, je pro vás koupě rotopedu tou správnou volbou. Rotoped se hodí pro každého, mohou ho využívat profesionálové i amatérští sportovní nadšenci, hodí se pro muže i ženy všech věkových kategorií, uplatnění najede i u osob se zdravotním omezením či lidí zotavujících se po úrazech.

Díky cvičení na rotopedu zvýšíte svou tělesnou kondici a dynamiku pohybu, posílíte svaly nohou a zhubnete.

Při pravidelném hodinovém tréninku, který budete opakovat minimálně třikrát týdně, se výsledky určitě dostaví. A nezapomínejte na to, že každý váš trénink by měl začínat a končit strečinkem.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru