Jak vybrat vysavač

Váš starý vysavač dosloužil nebo už nevyhovuje vašim nárokům? Pak přišel čas ponořit se do výběru mezi stovkami různých modelů. Nemusí to být úplně jednoduché rozhodování, pokud člověk neví, na co se při výběru správného vysavače zaměřit. Chcete-li se dozvědět vše potřebné k výběru toho správného vysavače, nenechte si ujít našeho přehledného rádce.

V našem článku se dozvíte:
  1. Jaké existují typy vysavačů, jaké jsou jejich přednosti a omezení
  2. Které parametry u vysavačů sledovat a jaké příslušenství se hodí do vaší domácnosti
  3. Několik tipů k pravidelné péči a údržbě vysavače

Typy vysavačů

Prvním krokem při výběru vhodného vysavače je výběr jeho typu. Při této volbě je nezbytné zohlednit, jakou máte domácnost. Pokud máte v domácnosti převážně hladké tvrdé povrchy - parkety, dlaždice nebo plovoucí podlahu - vystačíte s klasickým, případně aku vysavačem. Pokud ale máte v domácnosti koberce, poohlédněte se po výkonném klasickém vysavači, nebo v lepším případě po víceúčelovém vysavači, který umí koberce i prát. Domácnosti s nepříliš členitým povrchem a volnými prostory zase využijí technologickou novinku v úklidových pracích, tedy robotický vysavač.

Klasické vysavače

Při výběru vysavače je klasický typ takovou zlatou střední cestou, kterou nemůžete udělat chybu. Dříve jste se na trhu nemohli setkat s jinými vysavači než se sáčkovými. Ty ale byly v poslední době doplněny bezsáčkovými vysavači, u kterých je sáček nahrazen vyjímatelným zásobníkem.

Sáčkové vysavače

Ačkoli jsou sáčkové vysavače klasickým typem vysavačů, stále jsou mezi zákazníky i přes moderní trendy nejoblíbenější. Vyznačují se totiž vysokým výkonem a lepším zachycováním nečistot. Sáčkové vysavače fungují na principu, kdy vysávaný vzduch filtruje výměnný sáček, který zachytává veškerý vysátý prach. Sáček zachytí jak hrubé prachové nečistoty, ale i jemnější prachové částice. Sáčky do vysavačů je sice třeba dokupovat, ale pokud vyberete opravdu kvalitní sáčky, získáte tak v podstatě sadu filtrů ve vysavači navíc.

Lepší sáčky do vysavače mají automatickou nebo manuální záklopku. Ta při otevření vysavače a při manipulaci s plným sáčkem zabraňuje úniku drobných nečistot.

A jelikož jsou za sáčkem ještě filtry (před a za motorovou jednotkou), je vysávaný vzduch v sáčkových vysavačích opravdu důkladně filtrován. Sáčkový vysavač uvítají alergici, malé děti a lidé se zvýšenou citlivostí na prach.

Rozhodneme-li se pro sáčkový vysavač, je třeba zvolit velikost sáčku. Objem sáčku určujeme podle velikosti prostor, které budeme vysávat. V následující tabulce najdete orientační hodnoty:

Velikost prostor           Objem sáčku

50 m² a méně                     2-2,5 l

50-150 m²                           3-4 l

150 m² a více                      4 l a více

Bezsáčkové vysavače

Smyslem bezsáčkových vysavačů je ušetřit uživateli námahu a peníze. Sáček zde nahrazuje zásobník, který stačí po vysátí vysypat a jednou za čas vymýt. Zásobníky fungují na principu tzv. cyklonové separace vzduchu. Nasátý vzduch rotuje v zásobníku velmi vysokou rychlostí a vlivem odstředivé síly dochází k usazování nečistot na jeho stěnách. Kvalitnější modely mají dokonce tento mechanismus zdvojený, díky čemuž je výstup téměř dokonale čistý.

Ve speciálních komorách následně dojde k ještě jednomu dočištění vzduchu. Většina modelů je dnes na výstupu vybavena HEPA filtry, které jsou prevencí před únikem prachových částic. O HEPA filtrech se dozvíme více v další části článku.

Ačkoli v případě bezsáčkových vysavačů odpadá manipulace se sáčky, zásobník stále vyžaduje pravidelnou péči.

Víceúčelové vysavače

Tyto vysavače se vyplatí do domácností s různými typy podlah. Víceúčelové vysavače nabízí totiž suché i mokré vysávání. Možnosti mokrého vysávání uvítáte při čištění koberců, sedaček a dalšího vybavení s textilním povrchem. Pro tyto povrchy disponují vysavače speciální velkou hubicí a kontajnerem na vodu. K mytí koberců s vysokým vláknem může být víceúčelový vysavač vybaven i nádobkou na saponát, který se při vysávání do koberce vstřikuje. Stejně dobře si víceúčelové vysavače poradí i s tvrdými, hladkými povrchy (parkety, dlaždice, linoleum apod.).

Obsluha a péče o přístroj je však o trochu náročnější a vzhledem ke složitější konstrukci vysavače vyžaduje jeho provoz pravidelnou výměnu různých součástí (filtrů, sáčků). Proto pokud uvažujete o koupi víceúčelového vysavače, zeptejte se na způsob péče a cenu součástek, které bude potřeba vyměňovat. Budete tak mít u svého nového vysavače přesnou představu o jeho nárocích na provoz.

viceucelovy-vysavac

Akumulátorové a ruční vysavače

Jak napovídá samotný název, aku nebo též tyčové vysavače jsou napájeny akumulátorem a nepotřebují tak být při vysávání připojeny k elektrické síti. S akumulátorovými vysavači se můžete po domácnosti pohybovat zcela volně, bez jakéhokoli omezení délkou kabelu. Jejich silnými stránkami je tak skladnost a přenosnost. Daní za snadnost použití je ale nižší sací výkon než bývá u klasických podlahových vysavačů.

Aku vysavače se hodí buď pro místa s omezeným přístupem k elektrické síti (například na chatu) nebo pro domácnosti na rychlý a snadný úklid. Vybíráte-li akumulátorový vysavač, dbejte zejména na sací výkon a hmotnost. S lehčím spotřebičem je výrazně lepší manipulace a snadnější úklid.

Ruční vysavače

Akumulátorem jsou vybaveny také ruční vysavače. Jde o malé, ale velmi užitečné domácí pomocníky, kteří přijdou vhod při nějaké menší nehodě (rozsypaná rýže apod.). Nemusíte tak hned vytahovat velký vysavač, ale jednoduše sáhnete po ručním vysavači a nečistotu ve vteřině odstraníte. Vyšší modely dokonce nemají problém ani s vysáváním tekutin, takže například v kuchyni je takový spotřebič opravdu k nezaplacení.

Robotické vysavače

Posledním výkřikem módy jsou robotické vysavače, do kterých je zakomponována řada pokročilých technologií. Robotický vysavač je volba pro vás, pokud nemáte na vysávání příliš času a v domácnosti máte převážně hladké podlahové krytiny a volné prostory.

Robotické vysavače mají nabíjející stanoviště, ze kterého vyrážejí na úklid. V prostoru se orientují pomocí senzorů či integrované kamery a kvalitní modely disponují dokonce detekcí kolize, tedy schopností rozeznat překážku a vyhnout se jí. Tato funkce uleví vašemu nábytku a křehkému příslušenství.

Vysávání funguje na jiném principu než u ostatních vysavačů, v případě robotických vysavačů se jedná o systém rotujících kartáčů, které nečistoty nametávají k sacímu otvoru uprostřed vysavače, odkud jsou vysáty do nádrže. Robotické vysavače jsou většinou menších rozměrů, a proto je logické, že mají i menší zásobník na nečistoty. Zásobník je tak potřeba častěji vysypávat, ale robotické vysavače nabízí takovou úsporu času, že je to opravdu to nejmenší.

roboticky-vysavac-sencor-svc-7020bk

Mechanické vysavače

Mechanické vysavače byly populární zejména v dřívějších dobách, ale dnes slaví velký návrat do našich domácností. Velmi rychle vás zbaví rozsypaných nečistot na kobercích, a to bez akumulátoru nebo připojení k elektrické síti. Kromě nulových nároků na energii je velkou výhodou jejich snadné a pohodlné ovládání. Zároveň si díky nízkému podvozku poradí i s čištěním špatně dostupných míst.

Mechanické vysavače si hravě poradí právě nejen s nízkými koberci, ale i s tvrdými, hladkými povrchy jako parketami nebo linoleem. Hlavice v sobě povětšinou skrývá jeden dlouhý kartáč a dva kruhové kartáče. Ty při pohybu vysavače rotují a sbírají špínu do zásobníku, který mívá kapacitu kolem 0,2 litru. Nasbírané nečistoty pak stačí po použití velmi jednoduše ze zásobníku vysypat do odpadkového koše.

Průmyslové vysavače

Pokud hledáte vysavač pro profesionální nebo průmyslové využití, je tento typ právě pro vás. Od klasických vysavačů se průmyslové vysavače liší zejména odolnější konstrukcí, vyšším sacím výkonem a propracovanější filtrací. Jsou tak stavěné proto, aby se dokázaly vypořádat s téměř jakýmkoli odpadem, který v dílně, továrně či kancelářích vzniká. Kvalitní průmyslový vysavač dokáže vysávat nečistoty od nejjemnějších částic až po hobliny i železné piliny.

Průmyslové vysavače vybíráme s ohledem na způsob využití a specifika vysávaných ploch. Rozdělují se na suché (pro vysávání suchých ploch) a mokro-suché (ty nabízejí možnost vysávat i kapaliny). Kvůli mnohem náročnějším podmínkám mají průmyslové vysavače také více druhů filtrací, rozdělených do bezpečnostních prachových tříd. Kvalitní průmyslový vysavač by měl být vybaven filtrem na ochranu motoru a stejně tak výstupním filtrem nezávisle na vysávání do prachových sáčků.

Průmyslové vysavače se dále rozdělují do dvou tříd podle způsobu použití. Buď vysavač používáte jen po omezenou dobu, například až po dokončení nějaké práce, anebo vysáváte odpad  kontinuálně. Pro použití jen po omezenou dobu proto vybírejte vysavače o výkonu okolo 230 V - ty lépe snášejí častější vypínání a zapínání přístroje. Pro průběžné a časově dlouhodobé vysávání potřebujete již vysavač s vyšším výkonem, proto se pro tento způsob použití doporučují vysavače s vysokým výkonem v hodnotě okolo 400 V.

Filtry a filtrace

Filtr je rozhodující částí každého vysavače, která určuje jeho kvalitu. Vedle sáčků je filtr k vysavačům navíc také další součástkou, kterou je třeba v pravidelných intervalech měnit.

Ve filtraci dochází k očištění vzduchu od prachových částí a škodlivých mikroorganismů. Kvalitní filtr takto chrání nejen nás, ale i funkčnost přístroje. U vysavačů většinou nalezneme vstupní filtr u sání motoru a výstupní filtry v zadní části přístroje. Filtr před motorem má za úkol především ochránit motor před trvalým poškozením ze strany hrubých nečistot. Filtry za motorem dále zachycují jakékoli zbylé nečistoty a prach.

Na výběr máme především mezi možnostmi suché a mokré filtrace, případně jejich kombinace. Kvalitní moderní vysavače disponují dokonce vícenásobnou filtrací v rámci jednoho spotřebiče, kdy ve vysavači se kombinují různé druhy filtrace - např. elektrostatické mikrofiltry, HEPA filtry, antibakteriální filtrace, uhlíková filtrace vodní filtrace atd. Do vodních filtrů může být započítán také zásobník v bezsáčkových vysavačích, kde filtrace probíhá odstředivou silou.

V případě filtrů se u vysavačů budete velmi často setkávat s pojmem tzv. HEPA filtru. Jde o velmi kvalitní kategorii filtrů, kterou dnes najdeme již ve většině dobrých vysavačů. Účinnost a kvalita HEPA filtrů je odstupňována vzestupně na škále 1-14. To znamená, že čím vyšší je číslo, tím účinnější je jeho filtrace. Například HEPA 10 má filtraci 85%, ale účinnost filtru HEPA 14 dosahuje dokonce výše 99,995%! HEPA filtr vyššího stupně tak rozhodně ulehčí život domácnostem s alergiky a dětmi.

Výkon a spotřeba

Jak je daný vysavač výkonný, zjistíte pomocí parametru sací výkon. Častěji se však u parametrů vysavače můžete setkat s informací o příkonu motoru. U kategorie běžných vysavačů se tato hodnota obecně pohybuje většinou v rozmezí 1000 - 2000 W. Příkon motoru ale není pro určení sacího výkonu směrodatný, je to jen jedna část rovnice. Záleží totiž na konstrukci hubice, kartáče a těla spotřebiče, nakolik tyto dokáží energii proměnit v sací sílu.

Proto se při nákupu zajímejte o sací výkon, ale můžete si jej případně i sami dopočítat. Sací výkon odpovídá zpravidla 1/5-1/3 příkonu vysavače. Vysavače s vyšším sacím výkonem jsou samozřejmě účinnější. Výhodné je, disponuje-li vysavač elektronickou regulací příkonu motoru (a tedy i sacího výkonu). Je možné upravit sací výkon podle potřeby vysávaného povrchu, čímž se šetří motor i spotřeba energie.

Kvalitní vysavač poznáte podle nízkého rozdílu mezi hodnotami příkonu motoru a sacím výkonem. Malý rozdíl znamená kvalitní zpracování vnitřku spotřebiče, který tak efektivně proměňuje spotřebovanou energii na sací výkon. Minimální sací výkon pro kvalitní vysávání tvrdých podlah a koberců začíná na hodnotě 300 W.

Spotřeba

Spotřeba sice u vysavačů není stejně klíčová jako například u lednic a dalších spotřebičů (které jsou zapojeny nepřetržitě), ale přesto se vyplatí věnovat energetickému štítku pozornost. Na našich stránkách najdete energetický štítek v elektronické podobě - najdete jej v obrázcích nad specifikací a parametry spotřebiče.

energeticky-stitek

Energetický štítek neudává pouze efektivitu při spotřebě energie, ale dozvíme se z něj spoustu dalších užitečných informací:

•  Údaj kWh/annum udává odhadovanou roční spotřebu přístroje.

•  Hodnota v decibelech udává maximální hlučnost přístroje.

Dále následují tři písmenné škály, které u modelu vysavače určují:

•  jak kvalitně vysává koberce,

•  jak kvalitně zvládá tvrdou podlahu,

•  jak kvalitně filtruje prach.

Škály jsou v rozmezí A-G, přičemž nejvyšší kvalitu v těchto kategoriích mají výrobky se známkou A.

Evropská unie začala od roku 2014 regulovat příkon vysavačů. Do roku 2017 by měl být omezen na maximální hodnotu 800 W. Proto pokud dáváte přednost výkonu, máte poslední možnost pořídit si vysavač s vyšším výkonem.

Příslušenství a funkce

U vysavačů se primárně rozhodujte podle výkonu, příslušenství je až na druhém místě. Přesto by byla škoda jej zcela ignorovat - kvalitní a šikovné příslušenství může značně usnadnit úklid. Standardně jsou vysavače vybaveny sací trubicí a podlahovou hubicí. K tomuto základnímu vybavení dnes výrobci přidávají další užitečné doplňky jako speciální nástavce a multifunkční trubice. Příslušenství vybírejte opět podle typu podlah ve vaší domácnosti. Podívejme se na několik užitečných doplňků:

Máte doma převážně parkety, dlaždice nebo plovoucí podlahu? Pak se ohlížejte po hubici určené speciálně pro hladké povrchy. Hubice na tvrdé povrchy mají nejen silné přední a boční sání pro lepší odstraňování nečistot z těchto povrchů, ale jsou k nim také daleko šetrnější. Naopak ke kobercům zase přijde vhod kartáčová turbína.

K hubicím výrobci také často nabízejí sady speciálních nástavců, určených pro vysávání problematických míst. Není výjimkou, najdete-li v sadě nástavce určené na čalounění, stísněné prostory nebo pro vysávání mezi žebry topení.

Pokud máte v domácnosti domácí mazlíčky, poohlédněte se po turbokartáči. Jde o rotační kartáč poháněný vzduchem, který pomáhá odstraňovat zvířecí chlupy, vlasy a jemné nečistoty.

Podlahová hubice by měla ideálně disponovat pohyblivým podvozkem. Praktické také je, má-li hubice gumový ochranný nárazník, který zabraňuje poškození spodních částí nábytku během vysávání.

Sací trubice se obecně vyrábí buď z plastu nebo různých kovů. Kvalitnější jsou ocelové trubice, ale překážkou pro pohodlné vysávání může být jejich pevná délka. Řešením může být teleskopická trubice, která umožňuje nastavení délky a můžete ji tak snadno přizpůsobit vlastní výšce. Je-li trubice vybavena ovládáním výkonu vysavače, tím lépe.

Hlučnost

Vysavač už opravdu nemusí být hlučný spotřebič, při kterém neslyšíte vlastního slova. To už dávno neplatí, kvalitní moderní spotřebiče dokáží být skutečně tiché.

Údaj o maximální hlučnosti každého vysavače najdete na jeho energetickém štítku. Tato hodnota je uvedena v decibelech.

Opravdu tiché spotřebiče mají hodnotu okolo 60 db. Hlučnější přístroje mají hodnotu nad 80 db, což je hodnota odpovídající hlučnosti rušné ulice. Pamatujte, že ačkoli se to při běžném pohledu na hodnoty nemusí tak jevit, i rozdíl 10 db je již opravdu citelný a uchem rozpoznatelný. Proto nemůžete-li se rozhodnout mezi dvěma spotřebiči stejné kvality, dejte přednost tomu s nižší hlučností. Vaše rodina to jistě uvítá.

Péče a údržba vysavače

Vysavač je spotřebič, který údržbu vyžaduje. Pravidelnou péčí a údržbou prodlužujeme životnost našeho spotřebiče a udržujeme jeho účinnost, to platí nejen pro vysavač, ale i pro všechny ostatní spotřebiče. Šetříme tak naší kapsu, protože ušetříme peníze za případný nákup nového vysavače při porouchání starého.

Nečekejte, až bude prachový sáček plný. S plností sáčku klesá sací výkon vysavače. Proto sáček vyměňujte ještě před jeho naplněním.

Vyměňujte filtry před a za motorem vysavače.  Filtry zachycují nečistoty a jejich přílišné zanesení má špatný vliv na účinnost vysávání. Pokud vysavač umožňuje manuální čištění filtrů, tím lépe. Jen mějte na paměti, že při omytí je potřeba nechat filtr důkladně oschnout, a to zejména jedná-li se o HEPA filtr.

Nešetřete na kvalitě filtrů, opravdu se to nevyplatí. Používejte ideálně originální filtry, doporučené výrobcem vysavače.

Odstraňujte pravidelně nečistoty z kobercové hubice a rotačního kartáče. Při vysávání se na ně namotávají vlasy, zvířecí chlupy a různá vlákna, která poté snižují sací výkon vysavače.

Vysáváte-li prach a suť během stavebních úprav nebo vrtání do zdi, vyměňte sáček hned po použití. Proto je dobré s tím počítat - nejlepší je při tomto typu úklidu využít již zpola naplněný sáček a ten poté vyhodit. Nebudete tak muset vyhodit zcela nový sáček.

Nakupka.cz - Zahrada, Dílna, Bílé elektro, Audio - Video, Autodoplňkyvše pro vaši domácnost
Nákupní košík
je zatím prázdný

V košíku zatím nemáte žádné produkty.


Rádi vám s výběrem pomůžeme info@nakupka.cz.

Můžete také využít některý z naších vyhledávačů:

↑ Nahoru