John Galliano

Značky

John Charles Galliano je britsko-gibraltarský módní návrhář, který byl hlavním návrhářem francouzských módních společností Givenchy (červenec 1995 až říjen 1996), Christian Dior (říjen 1996 až březen 2011) a své vlastní značky John Galliano (1988 až 2011). V současnosti je Galliano kreativním ředitelem pařížského módního domu Maison Margiela.

Galliano byl čtyřikrát vyhlášen britským návrhářem roku. V anketě BBC z roku 2004 byl označen za pátou nejvlivnější osobnost britské kultury.

Jeho první kolekce s názvem Les Incroyables byla inspirována Francouzskou revolucí. Kolekce získala pozitivní recenze a byla celá zakoupena pro další prodej v londýnském módním butiku Browns.

Galliano poté založil vlastní módní značku spolu s dlouholetými spolupracovníky Amandou Harlechovou, v té době stylistkou časopisů Harpers a Queen, a Stephenem Jonesem, mlynářem.

Na základě tohoto úspěchu si Galliano pronajal ateliér v Londýně, ale jeho talentu neodpovídala hlava pro obchod. Zpočátku ho finančně podporoval Johan Brun, a když tato dohoda skončila, převzal ji dánský podnikatel Ole Peder Bertelsen, majitel firmy Aguecheek, který v té době podporoval i Katharine Hamnettovou.

Tato dohoda skončila v roce 1988 a v roce 1990 zkrachoval a poté, co se jeho vlastní londýnské značce nepodařilo obnovit jeho štěstí, se přestěhoval do Paříže, kde hledal finanční podporu a silnou klientskou základnu. Galliano získal podporu pařížského marockého návrháře Faycala Amora (majitele a kreativního ředitele módní značky Plein Sud), který ho pozval, aby si v Paříži zřídil základnu v sídle Plein Sud. Jeho první přehlídka se konala v roce 1989 v rámci pařížského týdne módy.

Pro Galliana pracovala mediálně známá módní osobnost Susannah Constantine a napomohl také budoucímu úspěchu dalších návrhářů včetně návrháře obuvi Patricka Coxe. V roce 1991 spolupracoval s Kylie Minogue, pro kterou navrhoval kostýmy na její turné Let’s Get to It Tour.

V roce 1993 skončila Gallianova finanční dohoda se společností Amor a v říjnu neměl přehlídku, čímž přišel o celou sezónu. S pomocí šéfredaktorky amerického Vogue Anny Wintour a André Leona Talleyho, tehdejšího evropského korespondenta Vanity Fair, byl Galliano představen portugalské společenské osobnosti a módní mecenášce São Schlumberger a finančním podporovatelům rizikové firmy Arbela Inc, Johnu Bultovi a Marku Riceovi.

Díky tomuto partnerství získal Galliano finanční podporu a punc vysoké společnosti, který mu v Paříži zajistil důvěryhodnost. Tato kolekce byla důležitá pro rozvoj Gallianova módního domu a v kruzích vysoké módy je považována za „módní moment“.

V červenci 1995 byl Bernardem Arnaultem, majitelem konglomerátu luxusního zboží LVMH, jmenován návrhářem Givenchy. Dne 21. ledna 1996 Galliano předvedl svou první couture přehlídku v čele Givenchy na Stade de France. Kolekce se setkala s velkým ohlasem v módních médiích. Některé Gallianovy návrhy pro Givenchy byly licencovány pro Vogue Patterns . později byl nahrazen Alexanderem McQueenem.

Gallianovy novinové šaty Dior v Královském ontarijském muzeu
Dior couture kolekce jaro 2004.

V říjnu 1996 LVMH přesunula Galliana ke Christianu Diorovi, kde nahradil italského návrháře Gianfranca Ferrého. U Diora získal Galliano uznání kritiky za své kolekce Haute Couture a ready-to-wear.

V roce 1997 navrhl Galliano chartreusové šaty v barvě chinoiserie, které měla na sobě Nicole Kidmanová na 69. ročníku udílení Oscarů.

V roce 2010 Galliano označil svou lásku k divadlu a ženskosti za ústřední prvek své tvorby; řekl, že „mou úlohou je svádět“, a za svůj vliv označil dědičku Standard Oil Millicent Rogersovou.

Na začátku roku 2013 přijal Galliano pozvání od Oscara de la Renty, které zprostředkovala Anna Wintourová, k dočasnému pobytu v de la Rentově návrhářském studiu, aby mu pomohl připravit přehlídku jeho kolekce ready-to-wear pro podzim 2013 během únorového newyorského týdne módy.

Galliano také obdržel jistou míru rozhřešení od Ligy proti hanobení, která ocenila jeho snahu odčinit své prohřešky a popřála mu vše dobré.

ADL se ho opět zastala poté, co deník New York Post otiskl jeho fotografii, na níž byl cestou na přehlídku de la Renty oblečen do oděvu, který podle ní připomínal chasidské oblečení.

Galliano zůstal v zákulisí přehlídky, která se setkala s příznivými recenzemi, a to uprostřed spekulací o jeho budoucnosti, mimo jiné jako možného nástupce Mr. de la Renty a že by Galliano mohl nastoupit na místo učitele na Parsons The New School for Design.

Dne 6. října 2014 oznámila skupina OTB Group, že John Galliano nastoupil do Maison Margiela a převzal odpovědnost za kreativní vedení domu, což znamenalo návrhářův návrat do vedoucí role v navrhování luxusní módy.

Jen o několik týdnů později, při příležitosti udílení výročních cen British Fashion Awards, předal Galliano cenu za mimořádný úspěch Anně Wintourové, která měla na sobě Gallianovu první kreaci pro Maison Martin Margiela, což bylo podle Vanessy Friedmanové, módní ředitelky New York Times, „jednoznačné módní požehnání“ od šéfredaktorky amerického Vogue.

Galliano vystavil svou první couture kolekci pro Margielu během London Collections: Muži, 12. ledna 2015.

V roce 2018 řekl francouzskému Elle, že ve svých kolekcích přestane používat kožešiny, a jako inspiraci uvedl setkání s Penélope Cruzovou a Danem Matthewsem z organizace PETA.

Dne 26. září 2018 Galliano učinil prohlášení v Paříži na své přehlídce Maison Margiela, když představil Mutiny, svůj první parfém pro módní dům, který je odrazem jeho vize žen Maison Margiela.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang