Morphy Richards

Značky

Morphy Richards je britská značka elektrických spotřebičů se sídlem ve Swintonu v jižním Yorkshiru v Anglii. Její výrobky se dříve vyráběly v jejím historickém domově v Mexborough a v dalších závodech po celém Spojeném království.

Společnost Morphy Richards se specializuje na topinkovače, fény, pekárny chleba, varné konvice a sendvičovače a další spotřebiče. Ve svých počátcích vyráběla také chladničky a pračky se sušičkou, které však později začala vyrábět společnost Hotpoint. Vlastní ji irská skupina Glen Dimplex electronics group. Vyrábí také digitální rádia kompatibilní s digitálním rádiem Mondiale a také suchou žehličku, jako jedna z mála společností.

A. Reyrolle & Company převzala v červnu 1944 30 % společnosti a její generální ředitel byl členem správní rady. Vývoz představoval asi 15 % obratu, k čemuž přispěly dceřiné společnosti v Austrálii a Jižní Africe. Později byla otevřena dceřiná společnost v Kanadě. Společnost vyráběla přibližně 2 000 žehliček denně.

Dne 1. května 1947 se stala veřejnou společností a spojila se se společností Astral Equipment Ltd. ve skotském Dundee, která vyráběla sušičky a chladničky. Společnost Astral se stala dceřinou společností ve stoprocentním vlastnictví. V letech 1944 až 1954 byl předsedou představenstva společnosti George Wansbrough.

V roce 1949 vyrobila svůj první automatický topinkovač, který používal bimetalový pásek. Vyrobila také elektrický podlahový mycí stroj Simon. V roce 1953 vyrobila svůj první vysoušeč vlasů a o šest let později tvrdila, že má 90 % trhu, protože se velmi dobře prodával. V roce 1954 představila parní žehličku; ty byly i po dvaceti letech poměrně revoluční.

Současně představila elektrická konvektorová topná tělesa a panelová topná tělesa (keramická topná tělesa). V roce 1957 byla ve Spojeném království vedoucím dodavatelem elektrických přikrývek, vyrobila desetimiliontou elektrickou žehličku a vyráběla 60 % topinkovačů vyrobených ve Spojeném království.

Dne 16. června 1957 koupila za 112 000 liber společnost Yelsen Ltd., výrobce elektrických přikrývek v Ruxley v Kentu, která se stala její dceřinou společností. V červnu byly také otevřeny nové továrny v hlavním závodě a v Dundee. 4 % výrobků se vyváželo a byly založeny zahraniční dceřiné společnosti. Morphymu se obrovská expanze společnosti nelíbila, ale Richardsovi se zdála příliš pomalá. V roce 1957 se stal předsedou představenstva Sir Patrick Bishop.

V srpnu 1960 Morphy prodal svůj podíl ve společnosti společnosti EMI (Electric and Musical Industries), která se poté pokusila společnost převzít, stejně jako Philips Electrical Industries. V představenstvu Morphy nabídku EMI podpořil, Richards nikoli. EMI převzala společnost v září 1960. Koncem 50. let společnost vyvinula ventilační systém Silavent, který pro ni vyráběla společnost Robert McArd & Co.

V prosinci 1960 odstoupil předseda představenstva Sir Patrick Bishop a Richards opustil správní radu. Morphy odešel i z pozice generálního ředitele, ale zůstal v představenstvu. Výkonným ředitelem se stal Graham Hurst. V březnu 1961 Richards nastoupil do společnosti GEC jako spoluředitel divize elektrických spotřebičů. Dne 12. května 1961 otevřel Richard Wood, baron Holderness, tehdejší ministr energetiky, novou továrnu v Dundee postavenou společností Holland, Hannen & Cubitts za 500 000 liber.

Továrnu v Dundee řídil až do července 1966 Willis Roxburgh a vyráběla se v ní přibližně čtvrtina všech chladniček ve Spojeném království. Do roku 1962 vyvážela do více než 120 zemí. V srpnu 1962 společnost pověřila společnost Faber Birren poradenstvím v oblasti barev výrobků. Dne 7. prosince 1962 se Richards stal členem představenstva společnosti GEC.

V říjnu 1963 převzala divizi gramofonů společnosti EMI. Dne 15. listopadu 1964 Charles Richards zemřel ve věku 64 let ve svém domě v Buckinghamshire. V únoru 1965 probíhala jednání s firmou English Electric o sloučení jejich divizí velkých spotřebičů. V dubnu 1965 se stal generálním ředitelem Norman Tomlinson.

Dne 26. května 1966 se společnosti EMI a AEI, majitelé společnosti Hotpoint, rozhodly sloučit své divize domácích spotřebičů a od 1. července 1966 vytvořit společnost British Domestic Appliances (BDA). Společnost Morphy Richards zaměstnávala přibližně 4 000 lidí. Sídlo společnosti BDA bylo v Peterborough, kde se nacházela hlavní továrna společnosti Hotpoint.

V září 1967 společnost GEC oznámila, že chce převzít AEI, a 24. května 1968 GEC souhlasila se sloučením své divize domácích spotřebičů s BDA. EMI by vlastnila třetinu a GEC dvě třetiny. Novým generálním ředitelem BDA se stal Laurence Peterken, který byl jejím ředitelem od září 1966, ale po dvou týdnech odešel. Výroba domácích spotřebičů byla přesunuta do závodu Swinton Works v Mexborough a v roce 1970 byla uzavřena původní továrna v St Mary Cray, která zaměstnávala přibližně 1 200 lidí.

V nedaleké továrně Ruxley se vyráběly rychlovarné konvice a kávovary. V lednu 1970 bylo rozhodnuto o odstranění značky Morphy Richards z chladniček. Argumentovalo se tím, že společnost GEC má o značku Morphy Richards malý zájem. V 70. letech 20. století byla společnost BDA největším výrobcem domácích spotřebičů ve Spojeném království. V roce 1975 se společnost BDA přejmenovala na Hotpoint a malé domácí spotřebiče prodávala pod značkou Morphy Richards. Dne 25. května 1975 zemřel Donal Morphy ve věku 74 let.

V dubnu 1982 prodala společnost Morphy Richards za 5 milionů liber holdingové společnosti Capital for Industry, kterou vlastnil The Throgmorton Trust.

Dne 10. května 1985 koupila společnost Morphy Richards irská společnost Glen Dimplex. Od konce osmdesátých let byla společnost opět velmi úspěšná, protože pokrok v elektronice se dostal i do domácích spotřebičů. Společnost Morphy Richards byla jedním z mála výrobců, kteří prodávali spotřebiče s továrně montovanou zástrčkou BS 1363 dříve, než se tato stala zákonným požadavkem.

V červnu 2000 oznámila továrna Morphy Richards v Mexborough propuštění 120 zaměstnanců s odvoláním na stále nepříznivější obchodní podmínky pro výrobky domácí výroby, které byly na trhu vytlačeny konkurenčními levnějšími dovozními výrobky z východní Asie.

V roce 2002 se společnost Bajaj Electricals stala partnerem společnosti Morphy Richards, aby vyráběla, prodávala, uváděla na trh a distribuovala výrobky pod touto značkou na indickém trhu.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang