
Společnost byla založena v roce 1891 Gerardem Philipsem a jeho otcem Frederikem, přičemž jejich prvními výrobky byly žárovky. V současné době zaměstnává přibližně 80 000 lidí ve 100 zemích světa.
Společnost Philips se člení na tři hlavní divize: divize osvětlení byla vyčleněna jako samostatná společnost Signify N.V. Společnost začala v roce 1939 vyrábět elektrické holicí strojky pod značkou Philishave, po válce vyvinula formát kompaktních kazet a společně se společností Sony vyvinula formát kompaktních disků a řadu dalších technologií. V roce 2012 byla společnost Philips největším výrobcem osvětlení na světě, měřeno podle platných tržeb.
Společnost Philips je primárně kótována na burze Euronext Amsterdam a je součástí burzovního indexu Euro Stoxx 50. Sekundárně je kótována na burze v New Yorku. Mezi akvizice patří akvizice společností Signetics a Magnavox. Od roku 1913 má také sportovní klub s názvem PSV Eindhoven.
Provoz
Společnost Philips je registrována v Nizozemsku jako naamloze vennootschap (veřejnoprávní korporace) a její celosvětové sídlo se nachází v Amsterdamu.
Na konci roku 2013 měla společnost Philips 111 výrobních závodů, 59 výzkumných a vývojových zařízení ve 26 zemích a prodejní a servisní aktivity v přibližně 100 zemích.
Společnost Philips je rozdělena do tří hlavních divizí: Philips Consumer Lifestyle (dříve Philips Consumer Electronics a Philips Domestic Appliances and Personal Care), Philips Healthcare (dříve Philips Medical Systems) a Philips Lighting (dříve Philips Lighting).
Bývalé provozy
Dceřiná společnost Philips Philips-Duphar(nl) vyráběla léčiva pro humánní a veterinární použití a přípravky na ochranu rostlin. Společnost Duphar byla v roce 1990 prodána společnosti Solvay.
V následujících letech společnost Solvay prodala všechny divize jiným společnostem (divizi ochrany rostlin společnosti UniRoyal, nyní Chemtura, veterinární divizi společnosti Fort Dodge, divizi Wyeth, a farmaceutickou divizi společnosti Abbott Laboratories).
PolyGram, hudební televizní a filmová divize společnosti Philips, byla v roce 1998 prodána společnosti Seagram; sloučila se do skupiny Universal Music Group.
Philips Records nadále působí jako nahrávací společnost UMG, jejíž název byl licencován od její bývalé mateřské společnosti.
V roce 1980 Philips koupil společnost Marantz, která byla známá svými špičkovými audio a video produkty a sídlila v japonské Kanagawě.
V roce 2002 se společnost Marantz Japan spojila se společností Denon a vytvořila společnost D&M Holdings a v roce 2008 společnost Philips prodala svůj zbývající podíl ve společnosti D&M Holdings.
Společnost Origin, která je nyní součástí společnosti Atos Origin, je bývalou divizí společnosti Philips.
ASM Lithography je odštěpená část divize společnosti Philips.
Hollandse Signaalapparaten byla výrobcem vojenské elektroniky. V roce 1990 byla tato společnost prodána společnosti Thomson-CSF a nyní se jmenuje Thales Nederland.
Společnost NXP Semiconductors, dříve známá jako Philips Semiconductors, byla v roce 2006 prodána konsorciu soukromých kapitálových investorů.
Dne 6. srpna 2010 společnost NXP dokončila primární emisi akcií, které se obchodují na burze NASDAQ.
Společnost Philips Cryogenics se v roce 1990 oddělila a vytvořila společnost Stirling Cryogenics BV, Nizozemsko. Tato společnost je stále aktivní ve vývoji a výrobě kryochladičů Stirling a kryogenních chladicích systémů.
Severoamerická společnost Philips distribuovala výrobky AKG Acoustics pod značkami AKG of America, Philips Audio/Video, Norelco a AKG Acoustics Inc. až do roku 1985, kdy společnost AKG založila svou severoamerickou divizi v San Leandro v Kalifornii. (Od té doby se severoamerická divize společnosti AKG přestěhovala do Northridge v Kalifornii.)
Polymer Vision byla odštěpená společnost společnosti Philips, která vyráběla ohebnou obrazovku s elektronickým inkoustem. V roce 2009 společnost koupil tchajwanský smluvní výrobce elektroniky Wistron a po opakovaných neúspěšných pokusech najít potenciálního kupce byla v roce 2012 uzavřena.
Výrobky
Hlavními produkty společnosti Philips jsou spotřební elektronika a elektrotechnické výrobky (včetně malých domácích spotřebičů, holicích strojků, kosmetických přístrojů, přístrojů pro péči o matku a dítě, elektrických zubních kartáčků a kávovarů (výrobky jako chytré telefony, audio zařízení, přehrávače Blu-ray, počítačové příslušenství a televizory se prodávají na základě licence); a zdravotnické výrobky (včetně CT skenerů, EKG zařízení, mamografických zařízení, monitorovacích zařízení, skenerů magnetické rezonance, radiografických zařízení, resuscitačních zařízení, ultrazvukových zařízení a rentgenových zařízení).
V lednu 2020 společnost Philips oznámila, že hodlá prodat svou divizi domácích spotřebičů, která zahrnuje výrobky jako kávovary, čističky vzduchu a fritézy.