Amica

Značky

Amica je mezinárodní společnost se sídlem v Polsku. Jedná se o celosvětového výrobce domácích spotřebičů se sídlem ve městě Wronki v západní části středního Polska.

Společnost vyrábí chladničky, pračky a myčky nádobí, vysavače, mikrovlnné trouby, elektrické sporáky, varné konvice do kuchyně pod značkami Hansa, CDA, Gram.

Historie

Společnost Amica byla založena v roce 1945 pod názvy Predom-Wromet továrna na topná zařízení a Wromet továrna na kuchyňské výrobky.

V 80. letech 20. století se výrobky vyvážely do NDR. V roce 1992 byla společnost privatizována a přejmenována na Amica. Ve stejném roce vznikl stejnojmenný fotbalový klub Amica. V roce 1997 byla společnost uvedena na varšavskou burzu cenných papírů.

V roce 2001 Amica koupila dánského konkurenta Gram Domestic a v následujícím roce německou společnost Premiere Hausgeräteetechnik GmbH.

Hlavním prodejním trhem společnosti Amica je Polsko, Německo, Velká Británie a Skandinávie. Portfolio značek skupiny Amica zahrnuje také zahraniční značky: Gram, Hansa a CDA. Gram je dánská značka existující od roku 1901, kterou společnost Amica získala v roce 2001 a která je známá ve Skandinávii. Hansa je značka, kterou lze nalézt na trzích východní Evropy. CDA je britská značka, kterou společnost získala v roce 2015 a která je známá v distribučních kanálech, jako jsou studia kuchyňského nábytku. V roce 2017 společnost Amica koupila 60,71% podíl ve společnosti Sideme SA Societe Industrielle d’Equipement Moderne, která je jedním z distributorů domácích spotřebičů ve Francii. Po nákupu 39,29 % akcií v srpnu 2015 již Amica vlastní 100 % společnosti Sideme. Celková kupní cena všech akcií francouzské společnosti činila 5,4 milionu eur, které byly financovány z vlastních zdrojů.

V roce 2010 koupila společnost Samsung Electronics dvě továrny Amica v polských městech Poznaň a Wronki na výrobu chladniček a praček.

© 2023 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang