Hypotéka – jak získat, jak funguje, podmínky

Půjčky

Hypotéka je úvěr zaručený nemovitostí a původně byl určený k financování bydlení a nemovitostí. Ke koupi, stavbě a rekonstrukci nemovitosti.

Nyní lze hypotéku použít nejen k financování bydlení a nemovitostí, nýbrž také jako neúčelový úvěr. Tento produkt se nazývá americká hypotéka.

Vyřizovaní hypotéky patří mezi bankovní produkty, jejichž vyřizování je náročnější a kromě samotného vyřízení hypotéky je potřeba správného výběru hypotečního produktu. Výběr správné hypotéky a její vyřízení je v dnešní době pro klienty jednoduší díky online hypotečním portálům.

Srovnávají a vyřizují hypotéky od stabilních českých bank s úrokovou sazbou od 2,5 % p.a. V nabídce jsou klasické hypotéky, americké hypotéky a také refinancování hypotéky. Splatnost hypotéky je 1 – 30, od 200 000 Kč až do 15 000 000 Kč s tím, že čerpaný úvěr může být až 120% ceny nemovitosti.

Využití možnosti porovnat si nabídky od více bank je zdarma a nezávazné. Při použití webu hypotéka online získá klient nabídky hypoték od stabilních českých bank, z nichž si vybere tu, která mu bude nejvíce vyhovovat. Hypoteční specialista pak pomůže hypotéku vyřídit.

Na co pozor – příklad – manželé Holcmanovi

Manželé Holcmanovi si žili docela dobře. On byl pracovitý a jako zaměstnanec zavedené firmy vydělával slušné peníze. Manželka pracovala jako prodavačka. Rozhodli se, že investují do bytu a vezmou si hypoteční úvěr. Splátky úvěru činily asi deset tisíc korun měsíčně. Byt byl relativně větší, úvěr však spláceli bez problémů. Vše bylo v pořádku.

Až do chvíle, kdy společnost, ve které pracoval Jan Holcman, začala z důvodů krize snižovat počet zaměstnanců.

Výpověď postihla i jeho. Přihlásil se sice na úřad práce, ale příjem rodiny značně utrpěl. Podpora v nezaměstnanosti a příjem prodavačky stačily sotva na běžné minimální výdaje rodiny. Ak tomu ještě vysoká splátka úvěru. Mladý muž se usilovně snažil najít si nové zaměstnání. Nemohl si dovolit čekat, že se situace zlepší a firma bude nabírat zpět, i když mu to slibovali. Jeho práce si prý váží, ale firma teď prý nemá zakázky. Těžko však hledal takovou práci, kde by vydělal tolik jako dřív. Nabídek bylo žalostně málo a dobrých už vůbec ne. Před úřadem práce stál denně zástup nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a každý chtěl najít práci.

Pozor na negativní dopad na rodinu – příklad – manželé Holcmanovi

Ze začátku ještě úvěr spláceli, ale finanční zdroje se krátily. Z banky přišla první upomínka. Situaci doma to ještě zhoršilo. Manželka byla nervózní, vyčítala manželovi neschopnost, často se hádali. Nebylo ani kde si půjčit. Rodina, přátelé, nikdo na tom nebyl o moc lépe. A navíc jim bylo i trapné žádat o pomoc. Situaci se snažili vyřešit odkladem splátek na tři měsíce. Banka vyhověla, ale manžele stálo toto řešení další peníze na poplatcích. Problém se tak sice odložil, ale jen o tři měsíce. Hlavě rodiny nakonec nezbylo, než vzít práci, která neodpovídala jeho kvalifikaci. Dostal nižší plat, ale říkal si, že aspoň něco. Věděl, že déle by to už tak nešlo. Rodina se musela uskromnit, což rozhodně nebylo ideální. Utěšoval se aspoň tím, že mu slouží zdraví. Rozhodl se také, že si ještě najde nějakou brigádu, aby si mohli dopřát tolik, co dřív.

Špatná varianta – příklad – manželé Holcmanovi

  • Rodina byla plně závislá na výdělku živitele rodiny. Manželé si ovšem v minulosti dostatečně neuvědomovali, co by znamenala ztráta nadprůměrného příjmu.
  • Při uzavírání úvěru měli alespoň pomyslet na to, co všechno se může stát v době splácení úvěru – a proti důsledkům ztráty příjmu se ochránit vhodným pojištěním.
  • Chybou bylo také to, že po nalezení nového zaměstnání považoval Jan Holcman věc za vyřešenou. Nepojistil se ani tentokrát.
  • Osudové však může být i to, když příjemci úvěru vidí riziko jen ve ztrátě zaměstnání. Člověk může přece také dlouhodobě onemocnět a utrpět úraz, ba ještě více – i ztratit práceschopnost. To všechno je celkem běžné riziko a životní optimismus není záruka toho, že nás nepotká, jistotu nemá nikdo.

Správná varianta – příklad – manželé Holcmanovi

  • Jan Holcman mohl již dříve (před rozhodnutím o hypotéce) uzavřít pojištění pro případ nedobrovolné ztráty příjmu, tedy takzvané pojištění pravidelných výdajů. Pojišťovny už tento typ pojištění nabízejí běžně.
  • Druhou šanci předejít potížím měl mladý muž v době uzavírání úvěru. Kdyby si sjednal v bance k úvěru pojištění schopnosti splácet, platila by za něj v době nezaměstnanosti splátky pojišťovna. Uzavření tohoto pojištění je jednoduché, sjednává se zpravidla přímo ve smlouvě o úvěru.
  • Pojistit se lze i během trvání úvěru. Manželé by měli zajít do banky a informovat se o možnostech dodatečného sjednání pojištění.
  • U pojištění pro případ nezaměstnanosti je však nutné splnit určité podmínky, jako jsou například nepřetržitá doba zaměstnání dvanáct měsíců a pracovní smlouva na dobu neurčitou.

© 2022 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang