Půjčka v hotovosti – hotovostní na ruku i směnku

Půjčky

Hotovostní půjčky nejsou tak běžné jako půjčky na účet, ovšem zájem je o ně stále velmi vysoký. Většinou se nejedná o vysoké částky, spíše o půjčky v rozsahu tisíců až desetitisíců korun. Kdo půjčku v hotovosti poskytuje? Jak získat půjčku na ruku i směnku?

Hotovostní půjčky mají ve své nabídce výhradně nebankovní instituce. U nebankovních subjektů je na rozdíl od klasických bank vyřízení expresně rychlé, jedná se o úvěry známé jako půjčky ihned. Přístup obou institucí k žádostem o úvěr je rozdílný.

Mezi další typy nebankovních půjček patří například půjčky na OP v hotovosti, půjčky pro dlužníky na ruku nebo půjčky na ruku ihned. Mají mnoho společných znaků a někdy jde o tentýž produkt, který je pouze jinak pojmenovaný.

Shodně platí, že pro poskytnutí (nejen) hotovostní půjčky fyzické osobě si je třeba připravit občanský průkaz a druhý doklad totožnosti, potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo tři poslední výplatní pásky. Půjčka v hotovosti a obecně jakýkoli úvěr však podléhá odlišným pravidlům u banky než u nebankovního subjektu.

Hotovostní peníze – banka, nebo nebankovka?

Obecně lze říci, že zatímco banka podrobně zkoumá veškeré poskytnuté údaje, hodnotí a prověřuje, zda je klient dostatečně solventní a důvěryhodný, nebankovní společnost přistupuje ke každému potenciálnímu klientovi komplexně a individuálně.

Nebankovky projevují velký zájem o každého klienta a díky vysokým poplatkům za případné porušení smlouvy a vysokým úrokům si mohou dovolit zariskovat a půjčit finance i rizikovějším žadatelům, kteří nemají zcela čistý úvěrový štít.

Půjčka v hotovosti, popřípadě bezhotovostní půjčka je tak dostupná i pro žadatele, kteří u bank neuspěli. Jedná se o půjčky pro problémové klienty. Setkat se lze i s termínem konsolidace pro problémové klienty.

Hotovostní půjčka – registr dlužníků

Jak civilní banky, tak nebankovní subjekty jsou povinovány brát zřetel na údaje promítnuté do registru dlužníků, jakými jsou v České republice zejména SOLUS (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům), BRKI (Bankovní registr klientských informací) a NRKI (Nebankovní registr klientských informací).

Registry dlužníků slouží v přeneseném slova smyslu jako hlídací pes odpovědného úvěrování a platební morálky českých spotřebitelů. Zvyšují prevenci předlužování občanů, prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, vedou ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a dále ke snižování případné finanční ztráty věřitelů.

V registrů dlužníků jsou evidováni nejen neplatiči, avšak také záznamy o vynechání splátek, zpoždění se splatností, zamítnuté žádosti o úvěr a nesplacené úvěry. Přičemž záznamy jsou veřejně přístupné ještě několik měsíců až let po finálním splacení dluhu.

Návštěva obchodního zástupce u klienta doma je výhodná jak pro žadatele, tak pro finanční instituci. Klient nemusí nikam chodit a nebankovní společnost má v případě nesplácení jistotu, kde klient bydlí.
Návštěva obchodního zástupce u klienta doma je výhodná jak pro žadatele, tak pro finanční instituci. Klient nemusí nikam chodit a nebankovní společnost má v případě nesplácení jistotu, kde klient bydlí.

Pro banky to znamená automatickou stopku, nebankovní společnosti jsou shovívavější. Zatímco prvně jmenované po shlédnutí negativních záznamů v registru žádosti o úvěr zamítají, nebankovky se tážou po detailech ohledně úvěrů, zajímá je, proč došlo ke zpoždění splátek, co vedlo k přerušení splácení apod.

Na základě těchto informací jsou nebankovní instituce schopné udělat si komplexní obrázek o konkrétním žadateli a vyhodnotit jeho aktuální situaci. Doptávají se na další podrobnosti ohledně příjmů a celkových výdajů domácnosti, počtu vyživovaných osob, případných druhých zaměstnání a přivýdělků a společně s klientem pátrají po oboustranně výhodném řešení.

Hotovostní půjčka na ruku – čerpací stanice

Půjčka v hotovosti je logicky vzato poskytována takzvaně na ruku při osobním setkání žadatele a obchodního zástupce finanční společnosti. Existují i další možnosti, jako je například zaslání peněz poněkud zastarale složenkou, případně lze požadovaný a schválený obnos vyzvednout na vybraných čerpacích stanicích.

Půjčka v hotovosti na benzínce je doménou společnosti CreditPortal, která dokáže tímto způsobem uvolnit 500 až 4 900 Kč se splatností 5 až 30 dní. CreditPortal je smluvně svázán se sítí čerpacích stanic EuroOil a hotovostní půjčka na ruku je na dosah na celkem 191 pobočkách.

Půjčka v hotovosti na benzínce je tak nejlépe dostupnou půjčkou v hotovosti, neboť není potřeba čekat na příchod obchodního zástupce, nýbrž lze zajet na některou z EuroOil stanic v libovolnou hodinu v rámci otevírací doby. Snadno ji tak lze charakterizovat také jako hotovostní půjčku o víkendu.

Půjčka ihned v hotovosti – obchodní zástupce

Hotovostní půjčka na ruku je dále jedním z produktů společnosti Provident. Prostřednictvím finančního asistenta je možné získat v hotovosti až 90 000 Kč, a to přímo v domácnosti žadatele. Tato nabídka se pojí s Půjčkou Provident s balíčkem Plus a klient získá peníze okamžitě po podpisu smlouvy.

Půjčka ihned v hotovosti je dostupná po předložení platného občanského průkazu nebo povolení k trvalému či dlouhodobému pobytu na území ČR či cestovního pasu. Dále je nutný doklad o trvalém příjmu doložený zpravidla výplatními páskami, výpisy z účtu za posledních několik měsíců nebo v případě OSVČ daňovým přiznáním.

V případě hotovostní varianty půjčky také doklad potvrzující adresu bydliště (SIPO, nájemní smlouva apod.). Půjčka na OP v hotovosti je u Providentu podmíněna splněním mnoha podmínek, přestože se jedná o nebankovní společnost.

Nebankovky potřebují spolupráci a prověřují bonitu žadatele, tedy schopnost splatit úvěr. Zkoumají, zda jsou příjmy dostatečné a zda mají klienti dostatečnou finanční rezervu na úhradu svých závazků. V opačném případě je míra rizika příliš vysoká a schválení úvěru by mohlo vést k předlužení klienta.

Hotovostní půjčka po telefonu

Hotovostní půjčka po telefonu se nikterak neliší od půjčky v hotovosti online. Princip je stejný, rozdílné je jen podání žádosti. Online půjčka v hotovosti, respektive žádost o ni, probíhá skrze internetové rozhraní a webový formulář, hotovostní půjčka po telefonu je realizována skrze telefonního operátora.

Nesporná výhody hotovostní půjčky po telefonu je možnost doptání se na detaily a klient hned ví, na čem je a zda mu může být úvěr schválen. Mezi nebankovní společnosti poskytující telefonickou půjčku v hotovosti se řadí mimo jiné Express Cash nebo Hotově.cz.

Za formu hotovostní půjčky po telefonu je považována i SMS půjčka, kdy zájemce o úvěr zasílá žádost krátkou textovou zprávou. Tento typ žádosti je již víceméně pasé, mnohem účinnější a přehlednější je online žádost.

Hotovostní půjčky na směnku

Pro drtivou většinu nebankovních věřitelů je důležitý žadatelův příjem a nezávadný, potažmo žádný záznam v registru. Jak však mohou postupovat lidé, kteří nemají stálé zaměstnání, nebo občané v insolvenčním řízení?

Kde je poptávka, je i nabídka, a proto se na českém trhu vyskytuje mnoho soukromých investorů, kteří jsou ochotni půjčit a znásobit tak svoje úspory. Činí tak pomoci hotovostní půjčky na směnku, což může být na hraně se zákonem.

Legislativa totiž zakazuje použít ke splacení nebo zajištění spotřebitelského úvěru směnku nebo šek. Konkrétně je tak definováno v zákoně o spotřebitelském úvěru, zákoně č. 257/2016 Sb. a v paragrafu 112.

Přesto půjčky na směnku existují a soukromníci jimi propůjčují peníze potřebným. Taková půjčka může být charakterizována jako hotovostní půjčka pro nezaměstnané, půjčka na OP v hotovosti nebo také hotovostní půjčka o víkendu.

Jakákoli půjčka na OP v hotovosti je riziková. Obezřetnost a opatrnost je na místě více než kdy jindy.
Jakákoli půjčka na OP v hotovosti je riziková. Obezřetnost a opatrnost je na místě více než kdy jindy.

Její největší devízou je totiž maximální dostupnost a minimální administrativa. K jejímu uzavření nebývá potřeba doložit žádné potvrzení o příjmu, žádné výpisy z účtu ani jiné doklady a dokumenty. Soukromému věřiteli až tak nezáleží na tom, zda dlužník peníze na splacení má, nebo nemá.

Poskytnuté peníze si totiž chrání abnormálními, nezřídka stoprocentními úroky a snadnou vymahatelností, kterou si věřitel pojišťuje rozhodčí doložkou, jež bývá součástí smlouvy o úvěru.

Rozhodčí doložka je odstavec ve smlouvě, který říká, že v případě sporu nerozhoduje klasický soud, nýbrž určený rozhodce. Tento postup je zcela vyňat ze soudního systému. Případné spory totiž může pravomocně rozhodnout určený podnikatelský subjekt a věřitel může posléze rovnou povolat exekutora.

Podpis rozhodčí doložky je tudíž extrémně riskantní a pro dlužníka mimořádně nevýhodný. Ve většině případů totiž rozhodce přizná právo věřiteli, nikoli dlužníkovi. Čímž dlužník ztrácí právo na spravedlivý proces a je nucen uhradit jistinu dluhu, včetně úroků a případných poplatků za prodlení.

Podoba rozhodčí doložky může být následující:

Smluvní strany se dohodly, že veškeré majetkové spory vyplývající z této smlouvy nebo vzniklé v souvislosti s ní budou rozhodovány s konečnou platností v rozhodčím řízení, a to rozhodcem XYZ s r.o., IČO 98765432, se sídlem Brno, Dlouhá 55, PSČ 602 00 (dále jen Společnost). Smluvní strany se dohodly, že spor bude rozhodnut bez ústního jednání.

Hotovostní půjčka pro nezaměstnané, důchodce, studenty či matky na rodičovské dovolené je jedna věc, ovšem její včasné a řádné splácení je věc druhá. Obecně platí, že půjčka jakéhokoli druhu by měla být vždy až tím nejkrajnějším řešením.

V úvahu by nejprve měly přijít snaha o omezení výdajů, možná brigáda a přivýdělek, prodej nepotřebného majetku, případně mnohem bezpečnější půjčka od příbuzných či přátel. Hotovostní půjčky od cizích lidí a společností jsou prvním krokem do dluhové pasti.

Alternativy hotovostní půjčky na směnku

Ačkoliv se mohou hotovostní půjčky na směnku jevit jako nejlepší možné řešení aktuálních finančních problémů, ve skutečnosti mohou situaci mnohonásobně zhoršit. Půjčky na směnku nejsou legální (pokud nejde o podnikatelské půjčky), z tohoto důvodu nelze doporučit nic jiného než se jim velkým obloukem vyhnout.

Zpravidla se nevyplatí ani mnoho dalších druhů nebankovních půjček, mezi něž patří například půjčky na OP v hotovosti, půjčky pro dlužníky na ruku nebo půjčky na ruku ihned.

Mnohem bezpečnější je požádat o pomoc rodinu či přátele. Samozřejmě i zde platí, že je dobré sepsat smlouvu o půjčce.

Dobrým řešením v případě, kdy nelze získat půjčku v bance či prověřené nebankovní společnosti, je obrátit se na jednu z neziskových organizací, které nabízejí pomoc lidem ve finanční nouzi. Zde člověk může získat doporučení a užitečné tipy, co ve své situaci nejlépe dělat.

© 2024 Nakupka.cz | Nakódoval Leoš Lang